Zelenskyy, Soledar’da ‘kredi’ için savaşan Rus kuvvetleriyle dalga geçiyor | Çakışan mesajlar

Wagner paralı asker grubunun başkanı Yevgeny Prigozhin, Rusya’nın askeri teşkilatını Solatar’da ‘zaferi çalmaya’ çalışmakla suçladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusya Savunma Bakanlığı ile Wagner paralı askerleri arasında Soledar şehrini ele geçirme çabalarının sorumluluğunu kimin üstlenmesi gerektiği konusunda çıkan çatışmayla alay ederek, bunun “düşman için açık bir yenilgi işareti” olduğunu söyledi.

Cuma günü gece geç saatlerde yaptığı bir video konuşmasında Zelenskyy, Wagner ve Rus hükümeti güçlerinin tuz madeni kasabasının kontrolünü ele geçirdiğini iddia etse de, Soledar ve Ukrayna’daki diğer doğu kasabaları ve şehirleri için savaşların devam ettiğini söyledi. .

Soledar’ın düşüşü, Rusya’nın Ukrayna kuvvetlerine karşı aylarca süren geri çekilmeler ve gerilemelerin ardından savaş alanındaki ilk önemli kazanımı olacak, ancak askeri analistler ve ABD şehrin stratejik önemini hafife aldı. Şimdiye kadar.

Zelensky yaptığı konuşmada, “Donetsk bölgesi için kıyasıya mücadele devam ediyor. Pakmut ve Soledar, Kreminna ve ülkemizin doğusundaki diğer şehir ve köyler için muharebe devam ediyor.”

“Düşman en büyük kuvvetlerini bu yönde yoğunlaştırmış olsa da, askerlerimiz – Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, tüm güvenlik ve savunma güçleri – devleti koruyor” dedi.

Zelenskyy daha sonra Rusya Savunma Bakanlığı ile Wagner paralı askerleri arasındaki mücadeleye değindi.

“Bir taktik atılım için kime kredi verilmesi gerektiği konusunda kendi aralarında zaten savaşıyorlar” dedi.

“Bu, düşmana karşı açık bir yenilgi sinyali ve hepimiz için saldırgana daha fazla baskı uygulamak ve düşmana daha fazla kayıp vermek için başka bir teşvik.

Rusya Savunma Bakanlığı, güçlerinin Perşembe akşamı Soledar’ı ele geçirerek, Ukrayna’nın Soledar’ın güneybatısındaki Bakhmut kasabasına giden ikmal hatlarını kesmesine ve kalan Ukrayna kuvvetlerini orada tuzağa düşürmesine izin verdiğini söyledi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, şehrin ele geçirilmesini Wagner grubunun rolünden bahsetmeden Rus birliklerine ve havacılığına verdi.

READ  Ocak 6 Ekip Üyesi: Trump'ı suçlamak için yeterli kanıt bulundu

Geleneksel Rus ordusunun başarısızlıklarını şiddetle eleştiren Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigozhin, bu hafta başlarında Soledar’ın düştüğüne dair önleyici bir iddia yayınladı. Ayrıca, oradaki çatışmanın yalnızca adamları tarafından yürütüldüğünü de ileri sürdü.

Görünüşe göre Rusya’nın savunma teşkilatını hedef alan yorumlarda Prigozhin, Cuma günü “iç çatışma, yolsuzluk, bürokrasi ve görevlerinde kalmak isteyen yetkililerden” şikayet etti ve Wagner’den “zaferi çalma” girişimlerini tekrarladı.

Yanıt olarak, Rusya Savunma Bakanlığı Cuma günü geç saatlerde ikinci bir açıklama yaptı.

Savunma Bakanlığı, “Savaş görevi, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edilen Soledor şehir yerleşimlerine doğrudan saldırı ile ilgili olarak, Wagner saldırı biriminin gönüllülerinin cesur ve özverili eylemleriyle başarıyla gerçekleştirildi.”

Kyiv Independent haber ajansı, cumhurbaşkanlığı ofisinin danışmanı Mykhailo Podoliak’ın Twitter’da “halkın” kimin daha iyi savaştığı “hakkında çığlık attığını söylemesiyle, Ukrayna’daki Rus kuvvetleri arasındaki kredi rekabetinin gözden kaçtığını kaydetti. Soledar “şok edici bir sonun başlangıcının iyi bir işaretidir”.

Rusya, Prigogine’in ABD’li yetkililerin 50.000 kişilik bir güç olduğunu söylediği Wagner için on binlerce mahkum toplamasına izin verdi.

Reuters’e göre, bazı Batılı askeri analistler Prigozhin’in Ukrayna’daki savaşa en kıdemli Rus generali atamasının bunu dengelemek için tasarlandığını söylese de, Wagner patronu bazen Rusya’nın üst düzey yetkililerine sert eleştiriler yönelttiğinde Kremlin de yanındaydı. Etki.

Rusya Savunma Bakanlığı ile bazen alenen gergin olan ilişkisine rağmen, bazı Batılı askeri analistler Wagner’in onunla yakından ilişkili olduğundan şüpheleniyor.

READ  Boston Celtics, Golden State Warriors'a Karşı NBA Finalinden Korkmuyor

Medyaya konuşma yetkileri olmadığı için ismini vermeyi reddeden Rus yetkililere yakın bir kaynak, Reuters’e Kremlin’in Prigozhin’i etkili bir operatör olarak gördüğünü ancak artan gücüne dayalı olarak belirsiz korumaları sürdürdüğünü söyledi.

Daha fazla ayrıntı vermeyi reddeden kaynak, “Bir tavan (büyüme) ve mekanizmalar var” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.