Zelenskiy, Rus birliklerini Herson’da savaş suçu işlemekle suçladı

  • Zelensky, savaş suçlarının Ruslar gittikten sonra ortaya çıktığını söyledi
  • Gerson’daki insani durum ‘son derece zor’ – resmi
  • Yetkililer kritik hizmetleri geri yüklemek için çalışıyor
  • Kherson sakinleri için sevinç, su ve elektrikle ilgili endişelerle karışık
  • Mahalle sakinleri işgal güçlerinin tacizini anlatıyor

KHERSON, Ukrayna, 13 Kasım (Reuters) – Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Pazar günü Rus askerlerini savaş suçları işlemekle ve bir kısmı Rusya’nın çekilmesinden sonra geçen hafta Ukrayna ordusu tarafından geri alınan sivilleri öldürmekle suçladı.

Zelenskiy her gece yaptığı video konuşmasında, “Müfettişler şimdiden 400’den fazla Rus savaş suçunu belgelediler. Ölü sivillerin ve askerlerin cesetleri bulundu.” dedi.

Rus ordusu, girdiği ülkenin diğer bölgelerinde yaptığı barbarlığın aynısını geride bıraktı” dedi.

Reuters iddialarını hemen doğrulayamadı. Rusya, güçlerinin kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını reddediyor.

Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna genelinde toplu mezarlar keşfedildi. Bunlar arasında Kharkiv bölgesinde ve Kiev yakınlarındaki Bucha’da işkence kanıtları gösteren sivillerin cesetleri yer alıyor. Ukrayna, Rus askerlerini suç işlemekle suçluyor.

Bir Birleşmiş Milletler komisyonu Ekim ayında yaptığı açıklamada, Ukrayna’da savaş suçlarının işlendiğini ve savaşın ilk haftalarında Rus kuvvetlerinin “çoğu” insan hakları ihlalinden sorumlu olduğunu söyledi. devamını oku

Ukrayna birlikleri, Rusya’nın Moskova’nın Şubat ayında işgalini başlatmasından bu yana ele geçirdiği tek bölgesel başkenti terk etmesinin ardından Cuma günü güney Herson bölgesinin merkezine geldi.

Geri çekilme, savaşın üçüncü büyük Rus geri çekilmesi ve doğu ve güneyin bazı kısımlarını geri alan büyük bir Ukrayna karşı saldırısı karşısında böylesine büyük bir işgal altındaki şehri teslim eden ilk kişi oldu.

Bölgesel yetkililer, Kherson bölgesindeki kamu hizmeti şirketlerinin Rus güçlerinden kaçarak hasar gören ve mayınlı olan kritik altyapıyı onarmak için çalıştıklarını ve güney Ukrayna kentindeki evlerin çoğunda hala elektrik ve su bulunmadığını söyledi.

READ  Jonas Wingegaard, Tour de France'ı kazandı

Pazar günü, şehirde yankılanan topçu atışları, Kherson’un ana meydanında soğuğa karşı toplanmış bayrak sallayan kalabalığın cesaretini kırmak için çok az şey yaptı. İnsanlar, Ukrayna askeri araçlarında taşınan Starlink yer istasyonlarından cep telefonu sinyallerini almaya çalıştı.

35 yaşındaki şarkıcı Yana Smirnova, şehrin yakınından geçen Dnipro Nehri’nin doğu kıyısındaki Rus silahlarına atıfta bulunarak, “Şu anda mutluyuz, ancak sol yakadan gelen bombardımandan hepimiz korkuyoruz” dedi.

Smirnova, kendisinin ve arkadaşlarının banyo yapmak ve tuvaletleri sifonlamak için nehirden su almaları gerektiğini ve sadece birkaç sakinin kuyulardan su almak için pompaları çalıştıran jeneratörlere sahip olacak kadar şanslı olduğunu söyledi.

Herson bölgesi valisi Yaroslav Yanushevich, yetkililerin güvenlik önlemi olarak insanların şehirden çıkışını veya şehre girmesini yasaklayarak akşam 17.00’den sabah 8’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulamaya karar verdiğini söyledi.

Yanushevich Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte, “Düşman tüm kritik altyapıyı kesti” dedi. “Birkaç gün içinde buluşacağız (ve sonra) şehri açmaya çalışıyoruz” dedi.

Zelensky, Kherson sakinlerini Rus mayınlarının varlığı konusunda uyardı. Kherson bölgesindeki durumun çok tehlikeli olduğunu unutmamanızı rica ediyorum” dedi.

Yerel yetkililer, şehrin çoğu yerinde elektrik veya su olmadığını söyledi. Kherson bölge konseyinin birinci başkan yardımcısı Yuriy Sobolevsky, Ukrayna televizyonuna, yetkililer kritik hizmetleri yeniden sağlamaya çalışırken bile insani durumun “son derece zor” olduğunu söyledi.

Rus çekilmesi

Yetkililer, şehri normale döndürme konusunda bazı ilerlemeler olduğunu söyledi.

Zelensky’nin danışmanı Kyrillo Timoşenko bir Telegram’da şehir merkezinde mobil bağlantının zaten çalıştığını söylerken, Ukrayna Devlet Demiryolları başkanı Kherson’a tren seferlerinin bu hafta yeniden başlamasının beklendiğini söyledi.

READ  Güle güle Altın Kemerler: Yeniden adlandırılan McDonald's Rusya'da yeniden açılacak

Sakinler, Rusların son iki hafta içinde kademeli olarak geri çekildiğini, ancak nihai ayrılışlarının ancak Perşembe günü Ukrayna birliklerinin Kherson’a girmesiyle netleştiğini söyledi.

44 yaşındaki kameraman Alexey Sandakov, “Bu kademeli bir şey” dedi. “Önce özel polisleri gitti. Sonra sıradan polis ve yönetimi. Sonra süpermarketlerde daha az asker görmeye başlıyorsunuz ve sonra onların askeri araçları etrafta koşuyor.”

Reuters’in görüştüğü birkaç sakin, Ruslarla olan bağlarını en aza indirmeye çalıştıklarını ve Ukrayna vatanseverliğini herhangi bir şekilde ifade ettikleri için tutuklanan ve istismar edilen insanları tanıdıklarını söyledi.

Reuters bu tür hesapları hemen doğrulayamadı.

Rusya, savaşın başlamasından bu yana sivillere yönelik herhangi bir suistimal veya sivillere yönelik saldırıları reddediyor.

New York Yankees beyzbol şapkası takan Shaboshnikova, “Ukrayna bayrağımızı gömmek zorunda kaldık” dedi. “Sarı ve mavi (Ukrayna ulusal renkleri) bir şey giyerseniz, vurulabilir veya işkence göreceğiniz mahzene çağrılabilirsiniz.”

Rus polisinin, uzak bölgelere insani yardım sağlayan gönüllü bir arkadaşını tutukladığını söyledi. Shaboshnikova, onu bir yeraltı hapishanesine götürdüklerini ve pozisyonlarını Ukrayna ordusuna açıklayıp açıklamadığını öğrenmek için üç gün boyunca onu sorguya çektiklerini söyledi.

Sandakov, Rus birliklerinin kenti ele geçirmeden önce kaçan Ukraynalı askerlerin evlerini aradığını ve Ukraynalı milliyetçi grupların dövmelerini yaptırmak için kontrol noktalarından geçen genç erkeklerin cesetlerini incelediğini söyledi.

Reuters bu yorumları bağımsız olarak doğrulayamadı.

Doğu Ukrayna

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Dnipro Nehri boyunca 179 yerleşim yeri ve 4.500 kilometrekare (1.700 mil kare) hafta başından bu yana yeniden ele geçirildiğini söyledi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, doğu cephesinde Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yoğun çatışmaların devam ettiğini bildirdi. Zelensky, son 24 saat içinde Sumy, Kharkiv, Zaporozhye, Luhansk ve Donetsk’te füze ve topçu saldırılarının gerçekleştiğini söyledi.

READ  Xi Jinping, salgının başlamasından bu yana ilk kez Çin anakarasını terk ediyor

David Ljjungren, Jonathan Lande, Gleb Garanich, Pavel Polityuk ve Ron Popeski’nin raporları; Clarence Fernandez, Tomasz Janowski ve Humeyra Pamuk tarafından yazıldı; Kurgu: William Mallard, Francis Kerry, David Goodman, Jane Merriman ve Daniel Wallis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.