Yüzlerce araba kazasına karışan kendi kendine sürüş ve sürüş destekli teknoloji

Federal üst düzey oto güvenlik düzenleme kurumu Çarşamba günü, bu yeni ortaya çıkan sistemlerle ilgili büyük ölçekli verilerin ilk yayınında, 10 ayda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 400 araba kazasının gelişmiş sürüş destek teknolojilerini içerdiğini söyledi.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, geçen yıl 1 Temmuz ile 15 Mayıs tarihleri ​​arasında meydana gelen 392 olayda 6 kişinin öldüğünü ve beş kişinin ağır şekilde yaralandığını söyledi. Otomatik bir pilotla çalışan Teslas, son derece iddialı tam kendi kendine sürüş sistemi veya onunla ilişkili herhangi bir bileşen bileşeniyle 273 kaza geçirdi. Bu Tesla kazalarından beşi ölümcüldü.

Bu ifşaatlar, federal kurumun gelişmiş sürüş sistemlerinin güvenliğini belirlemeye yönelik daha büyük çabasının bir parçası. Son yıllarda çok sayıda otomobil üreticisi, sürücüsüz otomobillerin gelecekteki çekiciliğinin ötesinde, belirli koşullar altında ellerinizi direksiyondan kaldırmanıza ve paralel park etmeye izin veren özellikler de dahil olmak üzere otomatik bileşenler geliştirdi.

Ajansın yöneticisi Steven Cliff, “Bu teknolojilerin güvenliği artırma konusunda büyük vaatleri var, ancak bu araçların gerçek dünyadaki durumlarda nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor” dedi. “Bu, araştırmacılarımızın ortaya çıkan potansiyel kusur eğilimlerini hızlı bir şekilde belirlemelerini sağlayacak.”

Çarşamba günkü yayın öncesinde gazetecilere konuşan Dr. Cliff ayrıca, şu ana kadar toplanan verilere dayanarak karar verilmemesi konusunda uyardı ve her üreticinin yoldaki araba sayısı gibi faktörlerin dikkate alınmadığına dikkat çekti. Teknolojiler.

“Veriler, cevaplayabileceklerinden daha fazla soru ortaya çıkarabilir” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 830.000 Tesla arabası, otomatik pilot veya şirketin diğer sürücü destek teknolojileriyle donatılmıştır – Tesla araçlarının neden tüm kazaların yaklaşık yüzde 70’ine neden olduğunun bir açıklaması.

Ford Motor, General Motors, BMW ve diğer araçlar, belirli koşullar altında otoyollarda eller serbest sürüşe izin veren benzer gelişmiş sistemlere sahiptir, ancak bu modellerin çok azı satılmıştır. Bununla birlikte, bu şirketler, son yirmi yılda, benzersiz sürücü destek sistemleri bileşenleri ile donatılmış milyonlarca otomobil sattılar. Parçalar arasında, sürücülerin şeritlerinde kalmalarını sağlayan ve aracın hızını koruyan ve öndeki trafik yavaşladığında otomatik olarak fren yapan uyarlanabilir hız sabitleyiciye sahip şerit tutma adı verilen yer alır.

Dr. NHTSA, bu tür özellik ve teknolojileri içeren arızalar hakkında veri toplamaya devam edecektir. Cliff, ajansın bunları nasıl tasarlanacağı ve kullanılacağına ilişkin kurallar veya gereksinimler oluşturmak için bir rehber olarak kullanacağını söyledi.

Veriler, sürücü müdahalesi olmadan veya çok az müdahaleyle çalışacak şekilde tasarlanmış gelişmiş sistemlere sahip arabaları ve aynı anda sürücünün hızını kontrol eden ancak sürücünün sürekli dikkatini gerektiren sistemlere ilişkin bireysel verileri içerir.

11 kazada, veriler, bu teknolojilerden birinin kullandığı bir otomobilin dümdüz gittiğini ve şerit değiştiren başka bir araçla çarpıştığını gösteriyor.

Tam otomatik araçlar – NHTSA’ya göre, çoğu hala geliştirme aşamasında, ancak halka açık yollarda test ediliyorlar – 130 olaya karıştı. Bir kişi ağır yaralandı, 15 kişi hafif veya orta derecede yaralandı ve 108 kişi yaralandı. Otomatik araçların karıştığı birçok kaza, çoğunlukla düşük hızlarda ve şehir içi sürüşte sürüldükleri için çamurluk eğrilerine veya tampon borularına yol açar.

Gelişmiş sistemlerin karıştığı kazaların üçte birinden fazlasında araç park halinde ve başka bir araçla çarpışıyor.

Gelişmiş sistemleri içeren olayların çoğu, Waymo, Argo AI ve Cruise gibi şirketlerin teknolojiyi test edip iyileştirdiği San Francisco veya Bay Area’da gerçekleşir.

Google’ın ana şirketine ait olan Waymo, 62 olayın bir parçası olarak Arizona’da sürücüsüz taksiler işletiyor. GM’nin bir bölümü olan Cruise 23’e katıldı. Cruise, bu ay San Francisco’da sürücüsüz taksi yolculukları başlattı İzin verildi California yetkilileri, sürücüsüz yolculuklar için müşterilerden ücret almaya başladı.

En gelişmiş sistemleri kullanan araçların hiçbiri ciddi kazaya karışmadı ve sadece bir kaza ciddi yaralanma ile sonuçlandı. Mart ayında, ikisi San Francisco’da bir caddede yokuş aşağı giderken arkadan bir bisikletçi seyir halindeki bir araçla çarpıştı.

Veriler, bir yıl önce NHTSA tarafından yayınlanan ve araç üreticilerinin ADAS veya Seviye-2 otomatik sürüş sistemleri olarak bilinen gelişmiş sürücü destek sistemlerine sahip araçların karıştığı kazaları bildirmelerini gerektiren bir emir kapsamında toplandı.

Sipariş, kısmen son altı yılda bir Teslas otomobil pilotunda çalışan kazalar ve ölümler tarafından tetiklendi. Geçen hafta NHTSA soruşturmayı genişletti Otomasyon pilotunun güvenlik risklerine neden olabilecek teknik ve tasarım kusurlarına sahip olup olmadığı ile ilgili. Şirket, otopilot çalışırken meydana gelen ve 2014’ten bu yana dokuzu 14 kişinin hayatını kaybettiği 35 kazayı araştırıyor. Ayrıca, otopilot kontrolü altındaki Tesla’nın acil durum araçlarıyla 16 çarpışma olayıyla ilgili ilk soruşturmayı başlattı. Durdu ve ışıkları yanıp sönüyordu.

READ  Chelsea Handler ve Joe Coy bir yıllık birlikteliğin ardından ayrıldılar.

Bu, NHTSA’nın son yıllarda otomobil üreticilerine fazla bağlılık göstermediği için eleştirilen sipariş düzenleyicisi için alışılmadık derecede cesur bir adım.

Stanford Üniversitesi’nde makine mühendisliği profesörü ve Otomotiv Araştırmaları Merkezi direktörü J. A. Snyder, “Bu alanda, ajans bu sistemlerin güvenlik açısından makul olmayan bir risk oluşturup oluşturmadığını belirlemek için bilgi topluyor” dedi. dedi Christian Gertes.

READ  Wisconsin GOP, sahte dolandırıcılık iddialarında bulunan seçim müfettişini kovdu

Gelişmiş bir sürücü destek sistemi, araçları otomatik olarak çalıştırabilir, frenleyebilir ve hızlandırabilir, ancak sürücülerin her an tetikte ve aracı kontrol etmeye hazır olması gerekir.

Güvenlik uzmanları endişeli çünkü bu sistemler, sürücülerin otomobilin aktif kontrolünü bırakmalarına ve arabalarının kendi kendilerine sürdüğünü düşünmeleri için onları baştan çıkarmasına izin veriyor. Teknoloji arızalanırsa veya belirli bir durumla başa çıkamıyorsa, sürücüler kontrolü hızlı bir şekilde almaya hazır olmayabilir.

Bazıları bağımsız Çalışmalar Bu teknolojileri keşfetmek, kazaları azaltıp azaltmadıklarını veya güvenliği artırıp artırmadıklarını henüz göstermedi.

Kasım ayında Tesla, otomobillerin beklenmedik aktivasyon nedeniyle kazalara neden olabileceğini söyleyen bir yazılım güncellemesinden sonra tam kendi kendine sürüş beta testinin parçası olan yaklaşık 12.000 aracı geri çağırdı. Acil fren sistemi.

NHTSA’nın talimatına göre, şirketler, etkiden sonraki 30 saniye içinde gelişmiş sürücü destek sistemleri ve otomasyon teknolojileri kullanıldığında kazalar hakkında veri sağlamalıdır. Bu veriler, bu sistemlerin davranışının her zamankinden daha geniş bir resmini sunsa da, arızaları azaltıp azaltmadıklarını veya güvenliği artırıp artırmadıklarını belirlemek hala zor.

Şirket, araştırmacıların bu sistemleri kullanmanın aynı durumlarda kapatmaktan daha güvenli olup olmadığını kolayca belirlemesine olanak tanıyan verileri toplamaz. Otomobil üreticilerinin, Tesla ve Ford ve diğerleri tarafından yaygın olarak kullanılan ve verilerin yorumlanmasını zorlaştıran bir seçenek olan kazalar sırasında ne olduğuna ilişkin açıklamaları düzenlemelerine izin verildi.

“Soru: Bu verileri karşılaştırmamızın temeli nedir?” Stanford profesörü Dr. Gerdes, 2016’dan 2017’ye kadar NHTSA’nın bir parçası olan Ulaştırma Departmanı’nın ilk Baş İnovasyon Görevlisiydi.

Ancak bazı uzmanlar, bu sistemleri insan sürüşüyle ​​karşılaştırmanın amaç olmaması gerektiğini söylüyor.

“Bir Boeing 737 gökten düştüğünde, ‘Diğer uçaklardan daha fazla mı yoksa daha az mı gökten düşüyor?’ Bu tür uydurmalar hakkında yorum yapmayı gerekli görmüyoruz.” Gelişmekte olan ulaşım teknolojilerinde uzmanlaşmış mühendislik okulları.

“Yollarımızda meydana gelen kazalar, her hafta birkaç uçak kazasına eşdeğerdir” diye ekledi. “Sadece o zaman dikkatimize geldi. Bu sürüş sistemleri arızalanırsa – bu gerçekleşmeyen kazalara katkıda bulunur – bu, farkında olmamız gereken olası bir düzeltmedir.

Jason İnek, Asma Elcordi Ve Vivian Lee araştırma ve raporlamaya katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.