Yüksek Mahkeme, federal seçimlerde eyalet yasama organlarının gücünü yeniden gözden geçirecek

Makale eylemleri yüklendiğinde yer tutucu

Yüksek Mahkeme Perşembe günü yaptığı açıklamada, federal seçimlerin gerçekleştirilme biçiminde radikal bir değişiklik yapmayı, eyalet yasama organlarının eylemleri eyalet anayasalarını ihlal etse ve Kongre koltuklarına karşı aşırı ayrımcılığa yol açsa bile eyalet yasama organlarını rekabet kuralları belirleme yetkisi vermeyi düşündüğünü söyledi. .

Mahkeme daha sonra davayı, Cumhuriyetçilerin GOP liderliğindeki Yasama Meclisi tarafından hazırlanan yeniden tanımlanmış haritayı almak istedikleri, ancak eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından eyalet anayasasının ihlali olarak reddedildiği Kuzey Carolina’dan dinleyecek.

Mart ayında, Yüksek Mahkeme, Kuzey Karolina Yüksek Mahkemesinin yaklaşan sonbahar seçimlerine aday olmasına izin verdi. Ancak o sırada mahkemenin muhafazakar yargıçlarından üçü, eyalet mahkemelerinin federal seçimlere ilişkin kuralların tahkiminde oynayacağı bir rol olduğundan şüphe duyduklarını ve dördüncü bir konunun değerlendirilmeye hazır olduğunu söyledi.

Yüksek Mahkeme, GOP’un NC, Pennsylvania’daki kongre haritalarını değiştirme talebini reddetti

Eyalet mahkemeleri, 2020 nüfus sayımının ardından Kongre’nin yeniden tanımlama savaşlarında etkili bir rol oynadı. Örneğin, yargıçlar Kuzey Carolina ve Pennsylvania’da Cumhuriyetçi Jerrymonders’ı kontrol etti ve New York ve Maryland’deki Demokrat liderliğindeki yasama organları tarafından çizilen haritaları reddetti.

Ancak Yüksek Mahkeme’nin bağımsız bir eyalet yasama organı olarak adlandırılan şeyi inceleme girişimi, Cumhuriyetçilerin önderliğindeki bir çabadır. GOP, 30 eyalette her iki yasama organını da düzenler.

Bu ilke, ABD Anayasası’nın “senatör ve milletvekilleri seçimlerinin zamanı, yeri ve yönteminin her eyalet tarafından kendi yasama organı tarafından tavsiye edileceğini” belirten seçim kuralından gelmektedir. Yeniden tanımlama sürecinde sıklıkla kullanılsa da, özgür eyalet yasama organı, yasa koyuculara seçmen uygunluğu, postayla oylama ve diğer seçim prosedürleri üzerinde kontrol sağlayacaktır.

Geçmişte, bu yetkinin devletlere verildiği, ancak sakinler ile idari, yasama ve yargı organları arasında paylaşılan bir şekilde yorumlandı.

READ  Savaşçılar vs.. Celtics skoru, çıkarımlar: Stephen Curry, Golden State'i sekiz yılda dördüncü NBA şampiyonluğuna taşıyor

2020 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, Justices Clarence Thomas ve Samuel A. Alito Jr., Neil M. Korsch ve Brett M. Kavanagh, eyalet yasama organlarının yasama rolünü gasp edemeyeceği fikrini destekledi. Federal seçim kuralları.

Mart ayında Alido duracağını söyledi Kuzey Carolina mahkemesi yeni kongre planını onayladı ve bunun yasama meclisindeki en iyi argüman olduğunu düşündü.

“Seçim yasasının dilini ciddiye alırsak, Bazı “Alito, eyalet mahkemelerinin federal seçimlerin yapılması için kurallar önerirken eyalet yasama organlarının aldığı eylemlere karşı çıkma gücünün bir sınırı olduğunu yazdı.”

Kavanagh, seçime çok yakın olduğunu söyleyerek eyalet mahkemesinin davasını engellemeyi kabul etmedi. Ancak bir sonraki taksitin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

2019’un sonunda, Thomas, Alito, Korsch ve Kavanagh dahil olmak üzere mahkemenin tüm üyeleri, eyalet mahkemeleri için bir rol hayal ediyor gibi görünüyor. Ayrımcı çimlenme davalarının çözümünde federal mahkemelerin rolünü reddederken, Baş Yargıç John G. Roberts Jr., zorlukların eyalet mahkemelerinden geçebileceğini kaydetti.

Roberts çoğunluğa, “Eyalet yasalarındaki ve eyalet anayasalarındaki kurallar, eyalet mahkemelerinin uygulayabileceği standartlar ve rehberlik sağlayabilir.” Rucho V. Yaygın neden.

2015 yılında Mahkeme, Anayasanın Seçim Bölümü’nün Arizona seçmenlerine bağımsız bir komisyon verilmesini engellemediğine karar verdi.

Yargıç Ruth Bader, IV. Kinsburg’a şöyle yazdı: “Bu maddedeki hiçbir şey, bir eyalet yasama organının, eyalet anayasasının hükümlerini ihlal ederek federal seçimlerin zamanı, yeri ve yöntemiyle ilgili kurallar önerebileceğini ve bu mahkemenin bunu hiç yürütmediğini öne sürmez. ” -Hafıza çoğunluğu Arizona Bağımsız Yeniden Tanımlama Komisyonu – Arizona Eyalet Yasama Meclisi.

Liberal Ginsburg 2020’de öldü ve yerini yeni mücadeleyi sona erdirmede etkili olacak muhafazakar yargıç Amy Connie Barrett aldı.

Kuzey Carolina, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki bir yasama organı, Demokratik bir vali ve dört Demokrat ve üç Cumhuriyetçi tarafından seçilen bir eyalet Yüksek Mahkemesi ile mor bir eyalettir. 2020’de Donald Trump, Joe Biden’ı yüzde 50 ila yüzde 49 farkla kazandı.

READ  Banka hesabına el konulmasının ardından, Google'ın Rus yan kuruluşu iflas başvurusunda bulunacak

Analistler, 2020 nüfus sayımından sonra Cumhuriyetçi milletvekilleri tarafından oluşturulan haritanın GOP’a 14 kongre bölgesinin 10’unda bir avantaj sağlayacağını söylüyorlar. Seçilmiş eyalet Yüksek Mahkemesindeki Demokrat yargıçlar, yeniden bölgeleme haritalarının “Kuzey Carolina’nın siyasi coğrafyası tarafından açıklanmayan ayrımcı bir önyargıya sahip olduğunu” söyledi.

Mahkeme, “bu haritaların, Kuzey Karolina Anayasasının Özgür Seçim Bölümü, Eşit Koruma Bölümü, Özgür İfade Kuralı ve Toplantı Özgürlüğü kapsamında makul şüphenin ötesinde anayasaya aykırı olduğu” sonucuna varmıştır.

Eyalet Cumhuriyetçi yasama organı, Yüksek Mahkeme’ye verdikleri dilekçede, eyalet mahkemelerinin yasama organını ikinci kez tahmin etme yetkisine sahip olmadığını söyledi.

“En basit haliyle, Seçimler alt bölümü, federal seçimlerin zamanlamasını, yerini ve şeklini düzenleme gücünü yaratır ve daha sonra bu güce her eyaletin ‘yasama meclisinde’ sahip olur” diye yazdılar. “Devletlere, yasama organının anayasal yetkisini kısıtlama veya devlet hukuku meselesi olarak devlet mekanizmasında başka bir yere yerleştirme özgürlüğü vermez.”

Ancak Adalet Bakanlığı, Kuzey Carolina’nın Yüksek Mahkeme’nin konuyu soruşturması için kötü bir örnek oluşturduğunu söyledi. Bunun nedeni, yasama organının eyalet mahkemelerinin yeniden tanımlanmasında rol oynadığını iddia etmeleridir.

Eyalet özetinde, “Yirmi yıl önce, Kuzey Karolina Genel Kurulu, eyalet mahkemelerinin yasal yeniden tanımlama çabalarını yeniden gözden geçirme yetkisini açıkça kodlayan bir yasa çıkardı.” “Aynı zamanda, Yasama, temyize yol açma gibi durumlarda eyalet mahkemelerine ‘geçici bir bölge planı dayatma’ yetkisi verdi.

durum Moore v. Liman. Ekim ayında başlayan dönemde dinlenecek.

Anne e. Marimov bu rapora katkıda bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.