Yellen, ABD’nin Haziran ayına kadar temerrüde düşme riski konusunda uyardı ve borç tavanının artırılması çağrısında bulundu

WASHINGTON, 13 Ocak (Reuters) – ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin 19 Ocak’ta 31,4 trilyon dolarlık yasal borç tavanına ulaşabileceğini ve bunun Hazine’yi olağanüstü parasal yönetim önlemleri almaya zorlayabileceğini söyledi. Haziran.

Yellen, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ve diğer kongre liderlerine yazdığı mektupta, “Eşiğe ulaşıldığında, Hazine ABD’nin yükümlülüklerini yerine getirmemesini önlemek için bazı olağanüstü adımlar atmaya başlamalıdır” dedi.

“Amerika’nın tam inancını ve kredisini korumak için, milletvekilleri borç tavanını yükseltmek için hızlı hareket etmelidir” dedi.

Mektupta, “Hazine, olağanüstü önlemlerin hükümetin yükümlülüklerini ödemeye devam etmesini ne kadar süre sağlayacağına dair bir tahminde bulunamasa da, nakit ve olağanüstü önlemlerin Haziran ayı başlarında bitmesi pek olası değil.”

Şu anda Meclisi kontrol eden Cumhuriyetçiler, borç tavanını Demokratlar ve Biden yönetiminden harcama kesintileri talep etmek için bir koz olarak kullanmakla tehdit ettiler. Bu, Washington ve Wall Street’te, 2011’deki uzayan savaş, ABD’nin kredi notunun düşürülmesi ve yıllarca zorunlu iç ve askeri harcama kesintileri kadar istikrarı bozucu olabilecek, bu yıl borç tavanı konusunda şiddetli bir mücadeleye ilişkin endişeleri artırdı.

Beyaz Saray, Yellen’ın mektubunun ardından Cuma günü yaptığı açıklamada, borç tavanının yükseltilmesi konusunda pazarlık yapmayacağını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre gazetecilere verdiği demeçte, “Koşulsuz yapılmalı” dedi. “Bu konuda müzakere olmayacak. Bu yapılması gereken bir şey.”

Yellen’in, hükümetin faturalarını tavanı yükseltmeden Haziran gibi erken bir tarihte ödeyebileceğine olan güvenini ifade eden tahmini, 2023 takvim yılının üçüncü çeyreğinde, bazı dış ülkelerden önce, “X tarihi” olarak adlandırılan bir son tarihe işaret ediyor. bütçe analistlerinin tahminleri.

Analistler, yılın ikinci yarısında vadesi gelen bazı Hazine bonolarının getirileri üzerinden prim yaptığına dikkat çekti.

READ  'Cheers' ve 'Look Who's Talking' gibi filmlerin yıldızı Kirsty Alley 71 yaşında hayatını kaybetti.

İki Partili Politika Merkezi’nin ekonomi direktörü Shai Agabas, “Bunu kısmen Kongre’nin hızlı bir şekilde harekete geçmesini sağlamak olarak okuyabilirsiniz,” dedi ve Hazine’nin yaklaşımında muhafazakar olduğunu da sözlerine ekledi.

Yellen, olağanüstü önlemlerin, gelecekteki hükümet ödemeleri ve gelirlerini tahmin etmedeki zorluklar da dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle temerrüdü önleyebileceğine dair “önemli belirsizlik” olduğunu söyledi.

Emeklilik yatırımları durdu

Çarşamba günü itibariyle Hazine verileri, ABD federal borcunun tavanın 78 milyar dolar altında olduğunu ve Hazine işletme nakit bakiyelerinin 346,4 milyar dolar olduğunu gösterdi. Departman, özellikle borç faiz maliyetleri için gelirlerin azalması ve harcamaların artması nedeniyle Perşembe günü Aralık ayında 85 milyar dolarlık bir açık bildirdi.

Yellen mektubunda, Hazine’nin bu ay emekli maaşları ve sağlık hizmetleri için iki devlet emekli fonundaki yeni yatırımları ve ayrıca federal hükümet için tasarruf programının bir parçası olan Devlet Tahvili Yatırım Fonu veya G Fonu’ndaki yeniden yatırımları dondurmayı beklediğini söyledi. çalışanlar. Emeklilik yatırımları, borç tavanı yükseltildiğinde eski haline dönecektir.

Yellen, McCarthy ve diğer kongre liderlerine yazdığı mektupta, “Olağanüstü önlemlerin kullanılması, hükümetin yükümlülüklerini yalnızca sınırlı bir süre için yerine getirmesine olanak tanıyor.”

Yellen, “Bu nedenle, Kongre’nin borç tavanını yükseltmek veya askıya almak için zamanında harekete geçmesi kritik önem taşıyor. Hükümetin yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi ABD ekonomisine, tüm Amerikalıların geçim kaynaklarına ve küresel finansal istikrara onarılamaz zararlar verebilir.” .

Kanishka Singh ve David Lauder tarafından hazırlanan rapor; Richard Cowan ve Ismail Shakil’in ek raporları; David Lauder tarafından; Tim Ahmann, Diane Croft ve Andrea Ritchie tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.