Xi Jinping, salgının başlamasından bu yana ilk kez Çin anakarasını terk ediyor

Xi’nin finans merkezinde iki gün geçirmesi ve 1 Temmuz devir teslimi ve şehrin bir sonraki genelkurmay başkanı, eski polis memuru ve güvenlik şefi John Lee’nin göreve başlaması münasebetiyle bir dizi resmi etkinliğe katılması bekleniyor.

Shi’nin 17 Ocak 2020’de anakaradan ayrılmasından yaklaşık 900 gün sonra, diplomatik faaliyetleri, Hong Kong gezisine özel önem veren sanal zirveler ve video konferanslarla sınırlı kaldı.

Shi, Perşembe öğleden sonra Çin sınırındaki Shenzhen kentinden yüksek hızlı trenle şehre geldi ve burada ulusal bayraklar sallayan ve “Hoş geldiniz, hoş geldiniz, sıcak hoş geldiniz” diye slogan atan büyük bir kalabalık tarafından karşılandı.

Daha sonra rengarenk aslan dansçılarının, davulların, ilahilerin ve trompetlerin toplandığı kırmızı halıya taşındı.

Xi, ilk olarak giden Hong Kong CEO’su Gary Lam ve üst düzey yetkilileri tarafından karşılandı. Birkaç kelime alışverişinde bulunduktan sonra Xi ve heyeti, kalabalığa el sallayarak ve mevcut diğer memurlarla konuşarak yavaş yavaş istasyondan geçtiler.

Xi daha sonra yaptığı kısa bir konuşmada, “Hong Kong’a son taşınalı beş yıldan fazla oldu. Son beş yıldır, Hong Kong’a çok odaklandım ve ilgilendim” dedi.

“Son birkaç yıldır, Hong Kong birbiri ardına ciddi sınavlarla karşı karşıya kalıyor, tehlikeleri birbiri ardına aşıyor. Fırtınalarla yüzleştikten sonra Hong Kong küllerinden zinde çıktı.”

cov balonundan çık

Ji’nin gelişi, kuvvetli rüzgarlar ve yağmur getiren bir kasırganın tahminleriyle örtüşür ve anakaradan ayrılma tehlikesi olup olmadığına dair birkaç hafta süren belirsizlikten sonra gelir. Çin’in zorlu sıfır imrenilen balonuŞimdi günde 1.000’den fazla yeni Hükümet vakasının bildirildiği şehre gidin.
Xi altında, Çin Dünyadan yalnız duruyor Ülke, uluslararası sınırlar kapalı olduğundan ve seyahat kesinlikle kısıtlandığından virüse sıfır tolerans yaklaşımı benimsiyor.
Çin’in merkezi Vuhan kentine yaptığı sembolik ziyarette Xi, Çarşamba günü politikayı yeniden teyit etti. Virüs ilk ortaya çıktı 2019’un sonlarında, devlet haber ajansı Xinhua, bunun “insanların sağlığına zarar vermek” yerine “geçici olarak küçük bir ekonomik büyümeden fedakarlık edeceğini” bildirdi.

G, “Toplam maliyet ve faydaları hesaplarsak, Hükümet politikalarımız çok ekonomik ve etkilidir” diyen G, Çin’in “nihai zafere kadar sıfır Hükümet yaklaşımını sürdürme potansiyeline sahip olduğunu” da sözlerine ekledi.

Bu arada Hong Kong sert bir darbe aldı Pekin tavizsiz Sağlık politikaları, sıkı izolasyon ve sınır kontrollerinin yanı sıra zorunlu sosyal mesafe önlemleri, şimdiye kadar şehir genelinde uzun süreli karantinalardan veya büyük şehirlerde bulunan zorunlu toplu teftişlerden kaçındı. Şanghay Ve camgöbeği.

Ji’nin gelişinden önce, Hong Kong çeşitli Hükümet kısıtlamaları getirdi. Geçen hafta itibariyle, üst düzey yetkililerin halka açık etkinliklere katılması ve seyahat ederken özel araç kullanması yasaklandı. Günlük hükümet kontrollerine tabi tutuluyorlar ve Cuma günkü devir teslim töreninden önce Perşembe gecesini izole bir otelde geçirmeleri bekleniyor.

READ  'Jüpiter hiç böyle görülmedi': James Webb teleskopu gezegenin inanılmaz görüntüsünü gösteriyor | James Webb Uzay Teleskobu

Değişen bir şehre varmak

Xi, en son 2017’de 20. yıl dönümünü kutlamak için demokrasi yanlısı protestocularla dolu sokaklarda buluştuğunda Hong Kong’a gitti.

Ancak bu yıl herhangi bir protesto beklenmiyordu. Onların çoğu Hong Kong Demokratik Destek Grupları İki yıl önce şehrin yaygın Ulusal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından dağıtıldılar.

Müteakip baskılar, Hong Kong’un önde gelen demokrasi yanlısı şahsiyetlerinin, aktivistlerinin ve politikacılarının neredeyse tamamının hapsedilmesine veya sınır dışı edilmesine yol açtı.

Polis, kalan örgütlerden hiç kimsenin Ji’nin ziyareti sırasında barışçıl protestolar düzenlemek için izin başvurusunda bulunmadığını söyledi. Geriye kalan birkaç demokrasi yanlısı siyasi partiden biri olan Sosyal Demokratlar Birliği, birkaç üyenin Ulusal Güvenlik Polisi ile görüşmesinin ardından herhangi bir protesto düzenlemeyeceğini söyledi.

Hong Kong hükümeti, 2019’da demokrasi yanlısı, hükümet karşıtı protestolarla sarsılan şehirde düzeni yeniden sağlayacağını söyleyerek Ulusal Güvenlik Yasasını defalarca savundu.

Yerler kapalı, uçak kısıtlamalı alan

Hiç şansı olmadan, polis güvenliği artırdı ve kilit yerlerin yakınındaki alanları kapattı. Hong Kong’un en yoğun bölgelerinden bazılarında yaya kaldırımları, otoyollar ve bir tren istasyonu Perşembe ve Cuma günleri geçici olarak kapalıdır.

Ji’nin gelişi boyunca drone kullanımı yasaklanmış olsa da, şehrin limanı boyunca uçuşa yasak bir bölge kuruldu.

Yetkililer de var Büyük ölçüde kısıtlanmış medya erişimiDevir teslim kutlamaları için, açık raporlama ortamı ve geçmiş yıllardaki serbest dolaşım yerel basından çok uzaktır.
Çin, Xi'nin Hong Kong ziyaretine medya kalkanı attı

Hong Kong Gazeteciler Derneği’ne (HKJA) göre, yerel ve uluslararası kuruluşlar için çalışan en az 10 gazeteci, “güvenlik nedenleriyle” reddedilen olaylar da dahil olmak üzere başvurularını kapsadı.

Basın ekibi Salı günü yaptığı açıklamada, “HKJA, medyanın sahaya gazeteci gönderemediği için, yetkililerin böyle önemli bir olay için yaptığı sert haber düzenlemelerinden derin üzüntü duyuyor.” Dedi.

READ  Kyrie Irving takas söylentileri: Rapora göre Nets, potansiyel anlaşmada sadece gelecekteki varlıklar değil, şimdi kazan-kazan oyuncusu istiyor

CNN’den Kathleen Macro habere katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.