Xi Jinping, Kamala Harris ve diğer liderlerle APEC zirvesi

Kamala Harris, Güneydoğu Asya’ya olan bağlılığını yeniden teyit etmek için Tayland Başbakanı ile görüştü

Üst düzey bir yönetim yetkilisi bu hafta başlarında gazetecilere verdiği demeçte, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Tayland ve Filipinler ziyareti sırasında Washington’un Güneydoğu Asya’ya olan bağlılığını yinelemesinin beklendiğini söyledi.

Başkan yardımcısının Cuma günü APEC CEO Zirvesi’nde Beyaz Saray’ın bölge için ekonomik gündemini özetleyeceği bir konuşma yapması planlanıyor.

Yetkili, “Açıklamalarının ana mesajı, ABD’nin Hint-Pasifik bölgesine kalıcı bir ekonomik taahhüdü olduğu ve Hint-Pasifik ekonomileri ve kurumları için ABD’den daha iyi bir ortak olmadığı olacaktır” dedi. söz konusu.

Cumartesi günü Harris, iklim krizi, temiz enerji geçişi ve Myanmar gibi konuları görüşmek üzere Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha ile bir araya gelecek.

– Lee Ying Shan

Çin’den Xi Jinping ve Japonya’dan Fumio Kishida yüz yüze görüşmeye hazırlanıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Çin Komünist Partisi 19. Merkez Komitesi’nin Altıncı Kapanış Toplantısı’na hitap etti. Oturum, 8-11 Kasım tarihleri ​​arasında Pekin’de gerçekleştirildi.

Ju Peng | Xinhua Haber Ajansı | İyi resimler

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Japonya Başbakanı Fumio Kişida, APEC zirvesinde bir araya gelecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı İkilinin Çin-Japonya ilişkileri ve uluslararası ve bölgesel karşılıklı çıkar meseleleri hakkında görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

“Çin ve Japonya yakın komşular ve bölgenin önemli ülkeleri… Her iki taraf da çağın gidişatına ayak uydurmalı, barış ve dostlukta kararlı olmalı, karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini geliştirmeli, farklılıkları iyi yönetmeli ve birlikte çalışmalıdır. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Japonya ile ilişkileri geliştirin” dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de bekliyor Sayfada Xi ile tanışın Reuters’in bir hükümet sözcüsüne dayandırdığı haberine göre forumun

READ  Astros yangın genel müdür yardımcısı Scott Powers

– Lee Ying Shan

APEC İcra Direktörü, Suudi-Tayland gıda ve enerji işbirliğinin ‘iyiye işaret’ olduğunu söyledi

APEC İcra Direktörü Kasemsit Pathomchak, CNBC’den Sri Jekarajah’a Suudi Arabistan’ın Tayland’daki enerji yatırımlarına olan bağlılığının iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler için “iyi bir işaret” olduğunu söyledi.

Mayıs ayında devlet destekli Aramco MoU’yu imzaladı Tayland ile enerji iş birliğini güçlendirmek ve bölgedeki varlığını artırmak için Tayland Ulusal Petrol Şirketi ile birlikte çalışmaktadır. Aynı ay, Suudi Arabistan Yatırım Fonu şunları söyledi: Tayland’ı Güneydoğu Asya’ya yatırım yapmak için bir merkez olarak kullanın.

“Bu iyiye işaret.

Anlaşmalar, Suudi mücevherlerinin çalınması ve Tayland’daki Suudi diplomatların ölümüyle ilgili 30 yıllık “Mavi Elmas Olayı”ndan sonra ilişkilerde daha fazla erimeye işaret ediyor. Ocak ayında Prayuth San-Ocha Başbakan oldu. İlk Devlet Başkanı Tayland’ı ziyaret edecek Tartışmadan.

– Lee Ying Shan

Kamboçyalı Hun Sen, Covid testi pozitif çıktığı için APEC’e katılmayacak

Kamboçya Başbakanı Hun Sen

Ahn Young-Joon | AFP | İyi resimler

Kamboçya Başbakanı Hun Sen’in bu hafta başlarında Kovid testi pozitif çıktı ve Bangkok’taki APEC zirvesine katılmayacak.

Kamboçya lideri Salı günü açıkladı covid testi pozitif Ve Endonezya’daki G-20 zirvesindeki görüşmelerini iptal edip eve erken dönmek zorunda kaldı.

– Lee Ying Shan

Biden zirveyi kaçıracak; Amerika Birleşik Devletleri adına Başkan Yardımcısı Kamala Harris katılacak.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve İkinci Beyefendi Doug Emhoff (solda), 16 Kasım 2022’de Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi için Tayland’a gitmek üzere Andrews Ortak Üssü’nden ayrıldı.

Hyeon Jiang | AFP | Getty Resimleri

ABD Başkanı Joe Biden, torununun düğününe katıldığı için Bangkok’ta yapılacak APEC liderleri toplantısına katılamayacak. Bunun yerine Başkan Yardımcısı Kamala Harris ABD’yi temsil edecek.

READ  Gürcistan savcıları, 16 sahte Trump seçmeninin de ceza soruşturmasının hedefi olduğunu söylüyor

Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre Ekim ayında yaptığı açıklamada, “Başkan Yardımcısı, ABD-Tayland ittifakını yeniden teyit etmek ve güçlendirmek ve bir dizi konuda işbirliğimizi görüşmek için Taylandlı liderler ve sivil toplum temsilcileriyle temasa geçecek.” dedi.

Bu haftanın başlarında, Biden, Group of 20 zirvesine katıldı Bali, Endonezya, nerede Büyük ekonomilerin liderleri tartışıldı Rusya’nın Ukrayna’daki SavaşıYaşam maliyeti krizi, tedarik zinciri kısıtlamalarının yanı sıra enerji ve gıda güvenliği.

– Lee Ying Shan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.