Wisconsin GOP, sahte dolandırıcılık iddialarında bulunan seçim müfettişini kovdu

Makale eylemleri yüklendiğinde yer tutucu

Madison, Wis. – Wisconsin’in 2020 seçimlerinin Cumhuriyetçi liderliğindeki bir incelemesi, geçen yaz soruşturmayı başlatan GOP Meclisi başkanının, ona liderlik etmesi için atadığı eski eyalet Yüksek Mahkemesi yargıcından kovulmasının ardından Cuma günü sona erdi.

Ateşleme, soruşturmayı yöneten Michael Gableman’ın eski Başkan Donald Trump’a Konuşmacı Robin Vos’a karşı katılmasından bir hafta sonra geldi. Kıdemli Wisconsin politikacısının sağdan gelen birincil bir meydan okumayı savuşturma teklifinin ortasında.

Dağınık, yıllık bir soruşturma Komplo teorisyenleriyle yapılan toplantılar, Gableman’ın devletin kamu kayıtları yasalarının ihlallerini araştırma çağrısı ve yasal olarak imkansız olan seçim sonuçlarını doğrulama göreviyle damgalandı. Trump ve Cableman’ın aksini önermeye çalışmasına rağmen, yaygın dolandırıcılık kanıtlarını ortaya çıkarmadı.

Voss, “Son birkaç gün içinde grubumuzun birkaç üyesi benimle temasa geçtikten sonra, bu konuda tek bir seçeneğimiz olduğu ve bunun Özel Hukuk Müşavirliği’ni kapatmak olduğu benim için net değil,” diye yazdı. Bildiri.

Vos’un, Wisconsin incelemesini destekleyen ancak Vos’a daha ileri gitmesi için defalarca baskı yapan Trump ile zayıf bir ilişkisi vardı. Geçen hafta, Trump ve Cableman onayladı Uzun zamandır konuşmacının Cumhuriyetçi birincil rakibiEski cumhurbaşkanı, seçmenleri Vos’u devirmeye çağıran bir miting düzenledi.

Vos, Salı günkü ön seçimde Adam Stein’ı mağlup etmesine karşın oyların yüzde 51’ini aldı. Stein, seçimin onaylanması için çağrıda bulundu ve Wisconsin’deki en güçlü Cumhuriyetçilerden biri olan Vos’u hain olarak damgaladı.

Çekim, başlayan bir destanın sonunu işaret etti Haziran 2021’de, Trump’ın baskısı altında hareket eden Vos, Gableman’ın eyalet Cumhuriyetçi Parti’nin yıllık toplantısında işe alındığını duyurdu. Emekli bir yargıç daha önce elinde kanıt olmadan seçimde hile yapıldığını iddia etmişti.

READ  Wall Street tekrarlanan kaybetme seanslarından geri dönmeye çalışırken hisse senedi vadeli işlemleri yükseliyor

Gableman’ın ofisini kurması ve Milwaukee banliyösündeki bir halk kütüphanesinden çevrimiçi araştırma yapması aylar aldı. Arizona’da sık sık eleştirilen GOP liderliğindeki oy pusulası incelemesinin sitesini gezdi ve 2020 seçimleri hakkında yanlış iddialar yayan MyPillow CEO’su Mike Lindell’in ev sahipliğinde Güney Dakota’da bir seminere katıldı.

İncelemesine devam ederken, Gableman’ın Cumhuriyetçi Parti etkinliklerine katılırken tarafsız davrandığını ve Cumhuriyetçi eyalet senatörünün istifasını istediğini söyledi. Gableman ayrıca eyalet seçim komisyonunun partizan olmayan direktörünün kıyafet yönetmeliğini ve başkalarının sosyal medya paylaşımlarını izlemesini de eleştirdi. O veya yardımcılarından biri not aldı Milwaukee şehir çalışanının Demokrat olduğu tahmin ediliyor Çünkü burnu vardı, yılanları seviyordu ve erkek arkadaşıyla yaşıyordu.

Gableman Mart ayında bir bildiri yayınladı ve milletvekillerini, Wisconsin’de Trump’ı 21.000 oyla mağlup eden Joe Biden için eyaletin 10 seçim oyu geçersiz kılmayı düşünmeye çağırdı. Gableman’ın kendi avukatı James Popp Jr. da dahil olmak üzere seçim uzmanları, Voss’un işi yasal olarak yapmanın hiçbir yolu olmadığını söyleyerek uzun süredir bu fikre karşı çıkıyorlar.

kablocu Önerisinin “pratik olarak imkansız” olduğunu itiraf etti. İki hafta sonra, Vos’a bu ay gün ışığına çıkan kişisel bir notta.

Vos, Gableman’ı bir partizan etkinliğine yaptığı seyahat için vergi mükelleflerini tazmin etmeye zorladı, ancak Gableman’ın incelemeye yaklaşımını kamuoyu önünde tolere etti. Bu, Cableman’ın Stein’ı desteklemesinden ve Vos’un “asla gerçek bir duruşma istemediğini” söyleyerek otomatik aramayı kesmesinden sonra değişti.

Trump’ın eski danışmanı Stephen K. Pazartesi günü Bannon’un podcast’ine katılan Cableman, Vos’un 2020 seçimlerini çalmada parmağı olduğunu savundu. (Wisconsin’deki yeniden sayımlar ve mahkeme kararları Biden’ın zaferini doğruladı ve bağımsız incelemeler önemli bir seçmen sahtekarlığı belirtisi bulamadı.)

“[Vos] Wisconsin Seçim Komisyonu, seçimleri çalmak için kullanılan tüm hain makinelerin uygulanmasını denetledi – ve ben size belirli bir adaydan bahsetmeyeceğim bile. Onu Wisconsin eyaletinin seçmenlerinden ve iyi vatandaşlarından çaldıklarını söyleyeceğim,” dedi Gableman.

READ  Rusya-Ukrayna Savaşı: Canlı Güncellemeler - The New York Times

Gableman, Vos’un eyaletin seçim sistemine daha ciddi bir şekilde meydan okursa halkın eleştirisinden korktuğunu ve Vos’un kendisine seçim sorunlarını yumuşatmak istediğini söylediğini söyledi.

“Bana söylediği şey, seçim bütünlüğü meselesinin kendisi veya diğer Cumhuriyetçiler için kazanan bir siyasi platform olmayacağını düşünmesiydi, bu yüzden tüm tartışmaları ve tüm davranışları en aza indirmek istedi. [2022] seçim,” dedi Gableman.

Cableman, araştırması sayesinde yeni bilgi parçacıkları keşfetti. Yazdığı raporlar, koronavirüs pandemisi sırasında seçimlerin nasıl yapıldığını eleştiren muhafazakar grupların bulgularını sık sık yineledi.

Voss başlangıçta Cableman’a vergi mükellefi tarafından finanse edilen 676.000 dolarlık bir bütçe verdi, ancak Voss ve Cableman, yasal faturaları arttıkça bunu hızla aştı. Her ikisi de bir dizi kararı kaybetti ve liberal bir bekçi grubunun ABD gözetim devletinin açık kayıt yasası uyarınca dava açmasının ardından mahkemeye saygısızlıkla bulundu.

Voss, Gableman’ın birincil zaferini açıkladıktan sonra, Salı gecesi gazetecilere verdiği demeçte, “Devlet için bir utanç kaynağı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.