WHO, maymun çiçeğinin yayılmasının enfeksiyona yol açabileceğini söylüyor

LONDRA, 30 Mayıs (Reuters) – Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, maymun çiçeğinin dünyanın diğer bölgelerine yayılabileceğine inanmadığını ve semptom göstermeyen insanlara hastalığı bulaştırıp bulaştırmayacağının belirsiz olduğunu söyledi.

Çoğunlukla Avrupa’da olmak üzere, genellikle hafif bir hastalıkla yakın temas yoluyla bulaşan ve grip benzeri semptomlara ve pürülan cilt lezyonlarına neden olan 300’den fazla şüpheli ve doğrulanmış maymun çiçeği bildirilmiştir.

DSÖ, patlamanın “uluslararası endişe uyandıran potansiyel bir halk sağlığı acil durumu” veya PHEIC olarak değerlendirilmesi gerekip gerekmediğini düşünüyor. Govt-19 ve Ebola için yapılan bu duyuru, hastalığı kontrol altına almak için araştırma ve finansmanı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Maymunun bir pandemi olma potansiyeline sahip olup olmadığı sorulduğunda, DSÖ Sağlık Acil Durum Programı’ndan maymun gribi teknoloji lideri Rosamond Lewis, “Bilmiyoruz, ama öyle olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

“Şu anda küresel bir salgından endişelenmiyoruz” dedi.

Maymun virüs bulaştıktan sonra, döküntü başlangıcı ve döküntü döneminin enfeksiyon zamanı olarak kabul edildiğini, ancak virüsün asemptomatik kişiler tarafından bulaşıp bulaşmadığına dair sınırlı bilgi olduğunu da sözlerine ekledi.

“Maymun kutusunun asemptomatik bir yayılımı olup olmadığını henüz bilmiyoruz – bunun büyük bir özellik olmadığının işaretleri – ancak henüz belirlenecek” dedi.

Patlamada sıkışan virüs türünün kurbanların küçük bir kısmını öldüreceği anlaşılıyor, ancak şu ana kadar herhangi bir ölüm bildirilmedi.

Vakaların çoğu Avrupa’da, virüsün yayıldığı ve esas olarak seyahatle bağlantılı olmadığı Orta ve Batı Afrika ülkelerinden daha yaygındır.

READ  Güle güle Altın Kemerler: Yeniden adlandırılan McDonald's Rusya'da yeniden açılacak

Bu nedenle, bilim adamları bu olağandışı vakalardaki artışın ne olduğunu araştırırken, halk sağlığı yetkilileri bir miktar sosyal yaygınlık olduğundan şüpheleniyor.

Bazı ülkeler, onaylanmış vakalarla yakın temas için aşı sunmaya başladı. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Natalie Grover’ın Londra’daki raporu; Kurgu Toby Chopra, David Holmes ve Alison Williams

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.