Wall St pares, Fed’in enflasyonu onaylamasının ardından dakikalar kazandı

  • Hisse senetleri Fed tutanakları sonrası değer kaybetti
  • İş fırsatları beklenenden daha az olacak
  • Dow %0.12, S&P %0.21 ve Nasdaq %0.06 yükseldi.

4 Ocak (Reuters) – S&P 500, Çarşamba günü, Fed’in yetkililerin faiz artırımlarını düşürmeyi kabul ettiği ancak enflasyonu dizginlemeye hâlâ çok odaklandıklarını gösterdikleri son toplantısından birkaç dakika sonra dalgalı ticaretteki bazı kazanımlarını azalttı.

Fed’in 13-14 Aralık tarihli politika toplantısındaki yetkililer, ABD merkez bankasının enflasyonun hızını azaltmak için borçlanma maliyetlerini artırmaya devam edeceği konusunda anlaştılar.

Yatırımcılar, merkez bankasının gelecekteki gidişatı hakkında ipuçları için iç müzakerelerini incelediler. Toplantının ardından Başkan Jerome Powell, yatırımcıların beklediğinden daha fazla zam yapılması gerektiğini söyledi.

Tulsa, Oklahoma’daki Longbow Asset Management CEO’su Jake Dollarhyde, “Bu kırılmış bir rekor; Fed ne zaman daha yüksek oranlar ima etse veya daha yüksek oranları onaylasa, piyasa satış yapıyor” dedi.

“Bu piyasa yükselmek istiyor ama bir noktada iyi haberlere ihtiyacı var. Yatırımcılar geçmişe tepki veriyor ve bugünü görmezden geliyorlar. (Minneapolis Fed Başkanı Neal) Kashkari’nin bugünkü yorumları iyi haberdi. Kashkari sinirliydi ve tipik olarak şahindir. “

14:34 EST’de, Dow Jones Sanayi Ortalaması (.DJI) 39,99 puan veya %0,12 düşüşle 33.096,38; S&P 500 (.SPX) 8,1 puan veya %0,21 artışla 3.832,24; ve Nasdaq Bileşik (.IXIC) 5,71 puan veya %0,06 artarak 10.392,70 oldu.

S&P’nin kura duyarlı teknik endeksi (.SPLRCT) Dakikalar sonra zemini kaybetti ve en son %0,4 düşüş yaşadı. Hatta bankacılık sektörü (.SPXBK)Dakikalar sonra daha yüksek oranlardan yararlanarak biraz zemin kaybetti, ancak gün içinde %1,5 yükseldi.

Günün erken saatlerinde veriler, sıkı bir işgücü piyasasında ABD’de Kasım ayında istihdam yaratıldığını, Federal Rezerv’in parasal sıkılaştırma kampanyasını daha uzun süre sürdürdüğünü gösterirken, diğer veriler üretimin Aralık ayında daha da daraldığını gösterdi.

READ  Elon Musk'ın Twitter anlaşmasını durdurma teklifi CFO üzerinde baskı yaratıyor

Minneapolis Fed’den Kaşgari, Çarşamba günü daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı ve politika faizinin başlangıçta %5,4’te askıya alınacağına dair kendi tahminini belirledi.

ABD hisse senedi piyasaları, 2022’de agresif para politikası sıkılaştırması nedeniyle resesyon endişeleriyle baskı altına alındı ​​ve üç büyük hisse senedi endeksi 2008’den bu yana en sert yıllık kayıplarını kaydetti.

Piyasa katılımcıları, Fed’in Şubat’ta 25 baz puanlık bir oran artışı ve Haziran’a kadar da %4,98’lik bir oran artışı için %66,7 şans görüyor.

İlerleyen sorunların sayısı, NYSE’de 3,90’a 1 oranında azalan sorunları geride bıraktı; Nasdaq’ta 2,43’e 1 oran, ilerleyenleri destekledi.

S&P 500, 52 haftanın üç yeni en yüksek seviyesini yayınladı ve yeni bir dip seviyesi yok; Nasdaq Composite 75 yeni yüksek ve 46 yeni düşük kaydetti.

New York’tan Sinead Carew, Bangalore’dan Shubham Patra, Amrutha Khandekar ve Angika Biswas tarafından yapılan haber; Shaunak Dasgupta ve Jonathan Otis tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.