Uzmanlar Tesla’nın 936 Milyon Dolarlık Satışının Bitcoin İçin Ne Demek Olduğunu Açıkladı

Kripto Endüstrisi Uzmanları Tesla’nın Bitcoin’inin %75’ini Satma Kararından Çok Kaygılı Değil (BTC) hisse senetleri, ekonomik gerileme dönemlerinde nakit akışını iyileştirmenin şirketler için çok yaygın bir strateji olduğunu öne sürüyor.

Çarşamba günü, elektrikli otomobil üreticisi, ikinci çeyrekte bitcoin hissesinin %75’ini sattığını ve bilançosuna 936 milyon dolar itibari para eklediğini açıkladı.

Bir konferans görüşmesi sırasında Tesla CEO’su Elon Musk, satışın “Bitcoin hakkında bir karar olarak alınmaması gerektiğini” belirtti ve hareketin Çin’de devam eden Covid kilitlenmeleri göz önüne alındığında likidite nedeniyle olduğunu açıkladı.

“Bitcoin varlıklarımızı satmamızın nedeni, Çin’deki Covid karantinalarının ne zaman hafifleyeceğinden emin olamamamızdı. Bu nedenle nakit pozisyonumuzu artırmak bizim için önemliydi.

“Gelecekte Bitcoin varlıklarımızı artırmaya kesinlikle hazırız.”

Yatırımcılar tarafından kazanç çağrısı sırasında bitcoin’i uzun vadeli bir varlık olarak görüp görmediği sorulan Musk, kripto para biriminin “Tesla’nın ana hedefinin bir göstergesi” olduğunu ve “sürdürülebilir enerjinin ortaya çıkışını hızlandırmak” olduğunu söyledi.

“Kripto para, üzerinde fazla düşündüğümüz bir şey değil” dedi.

Singapur merkezli dijital varlık yöneticisi IDEG’in baş yatırım yetkilisi Marcus Thielen, Cointelegraph’a Tesla’nın bitcoin’ini “temel işlerinden uzaklaşma olarak algılandığı” için satmış olabileceğini söyledi.

“Bitcoin stabilize olduğunda Tesla’nın Bitcoin’e tutunmasına şaşırmam, aksi takdirde %100 satarlardı.”

Karşılaştırma sitesi Finder’ın hisse senedi alım satım uzmanı Kylie Purcell, elektrikli otomobil üreticisinin “nakit olarak sermaye artırma” kararında yalnız olmadığını açıkladı.

“Dünya ekonomik durgunluğa ve durgunluğa girerken, yatırımcıların ve şirketlerin sermayeyi oldukça değişken varlıklardan fiat para birimine taşıması alışılmadık bir durum değil” dedi.

Açıklamanın ardından bitcoin fiyatlarının düşmesine rağmen, şimdiden toparlanma belirtileri olduğunu da sözlerine ekledi.

Çarşamba günü, Bitcoin fiyatı Tesla’nın duyurusunun ardından yaklaşık %2,6 düştü ve yazının yazıldığı sırada 23.299 dolara geri döndü – bir ayın en yüksek seviyesini takip ederek, bu da kripto topluluğunun duyuru hakkında fazla endişelenmeyebileceği anlamına geliyor.

Satışa verilen sessiz tepki, geçen yılın Şubat ayında Telsa’nın bilançosuna eklemek için 1,5 milyar dolarlık BTC aldığı ve bazı ürünler için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeyi planladığı (o zamandan beri kaldırıldı) duyurusundan farklıydı.

READ  Kamala Harris'in Filipinler Ziyareti Amerika'nın Hedefini Çin'e Gönderiyor

Haberlerde, Bitcoin fiyatı hemen yaklaşık 3.000 dolar artarak kripto para birimini yükseltti. Yeni tüm zamanların en yüksek seviyesi 43.000 doların üzerinde.

İlişkili: Kazanç Raporu Tesla’nın BTC’sinin %75’ini Sattığını Açıkladıktan Sonra Bitcoin Fiyatı 23 bin Doların Altına Düştü

Swyftx’in stratejik ortaklıklar başkanı Tommy Honan, Cointelegraph’a Tesla’nın geçen yıl Bitcoin satın alma kararının “dijital varlıklar için hayal edebileceğiniz en önemli an” olduğunu söyledi.

“Neredeyse diğer işletmelerin bilançolarına kripto para koymalarına izin verdi ve birçok büyük kurumsal yatırımcı ile küçük ve orta ölçekli şirketlerin piyasaya girdiğini gördük.”

Musk, “satış Bitcoin hakkında bir karar değil, sadece bir nakit oyunu ve piyasa onu kabul etmiş görünüyor” dedi. Bitcoin’in fiyatı son 24 saat içinde sabit kaldı ve özellikle Bitcoin’in mevcut fiyatı göz önüne alındığında, diğer büyük yatırımcılar da aynı şeyi yaparsa şaşırırız.