Uniqlo’nun sahibi, enflasyon ısırırken Japon işçilerinin ücretlerini %40’a kadar artırdı


Hong Kong
CNN

Popüler giyim markaları Uniqlo ve Theory’nin sahibi olan Japon şirketler grubu Fast Retailing, bu yıl çalışanlarına daha fazla ödeme yapmaya başlayacak.

Şirket Çarşamba günü Japonya’da ücretleri artıracağını duyurdu %40’a varan oran, son yıllarda ülkede “ücret seviyelerinin düşük kaldığı” konusunda hemfikir.

Şirketten yapılan açıklamada, “Bu, şirketin küresel genel merkezindeki operasyonlardan sorumlu genel merkez ve kurumsal departmanların yanı sıra mağazalarda çalışan çalışanları da içeriyor” dedi. Raporlamak.

Hareket, Japonya Başbakanı Fumio Kishida’dan günler sonra geldi davet edildi İş dünyası liderleri, ücret artışı fiyat artışlarının gerisinde kalmaya devam ederse ekonominin durgunluğa düşme riski olduğu konusunda uyarıda bulunarak işçiler için zamları hızlandırmalı.

Japonya, yaklaşık on yılın yaşam standartlarındaki en büyük düşüşle mücadele ediyor.

Geçen Cuma, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi, sekiz yılı aşkın süredir en kötü reel ücret düşüşünü bildirdi ve bu, zaten yüksek yaşam maliyetleriyle mücadele eden işçiler için koşulları daha da kötüleştirdi.

Başkent Tokyo’da Salı günü açıklanan resmi rakamlara göre, taze gıda dışındaki kalemleri ölçen çekirdek enflasyon, ekonomistlerin beklediği %3,8’i geçerek Aralık ayında bir yıl öncesine göre %4 arttı.

Nomura analistleri Çarşamba günkü bir raporda bunun “40 yılın en yüksek seviyesi” olduğunu söyledi.

Fast Retailing sözcüsü Çarşamba günü CNN’e “Japonya’daki enflasyon dikkate aldığımız bir faktördür” dedi.

Ancak temsilci, şirketin genel olarak “rekabet gücümüzü artırmak için her çalışanın ücretini küresel standartlarla uyumlu hale getirmeye daha fazla odaklandığını” da sözlerine ekledi.

Şirket, Mart ayında genel tazminat sistemini resmi olarak değiştirecek. Şirkete göre, giriş seviyesindeki üniversite mezunlarının başlangıç ​​maaşları yaklaşık %18 artarken, yeni mağaza yöneticileri yaklaşık %36 artış görecek.

Sözcü, perakendecinin denizaşırı pazarlarının bazılarında personel ücretlerini artırdığını ve bunun da %5 ila %25 arasında ücret artışlarına yol açtığını söyledi.

READ  Hisse senedi vadeli işlemleri, S&P 500'ün üst üste üçüncü kayıp gününün ardından düştü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.