Ukrayna’daki savaşın önümüzdeki altı ayı için beş tahmin | Ukrayna

1. Savaş en az bir yıl devam edecek, ancak esasen çıkmaza girmiş ve yoğunluğu azalıyor

Savaştan bu yana altı ay geçmiş olabilir, ama hayır Ukrayna Rusya, sürdürdüğü kayıplara rağmen savaşı sona erdirmeye hazır değildi. Ukrayna işgal ettiği toprakları geri almak istiyor ve Rusya sadece rakibine değil, Batı’ya da vekalet yoluyla acı çektirmek istiyor. Kremlin, kışın avantajına oynamasını umuyor.

Bucha, Irbin ve Kiev’in kuzeyindeki Rus kontrolündeki bölgelerdeki katliamlara dair kanıtların ortaya çıkmasından bu yana iki taraf arasında herhangi bir görüşme olmadı. Ancak Haziran sonunda Lysizansk’ın düşmesinden bu yana cephede çok az hareket oldu. Her iki taraf da ivme kazanmak için itişip kakışıyor ve giderek daha fazla savaş yorgunu.

2. Ukrayna’da etkili bir konvansiyonel karşı saldırı yok, gerilla saldırıları Rusya’nın düşüşünü hızlandırmak için umut verici bir yol.

Ukrayna, Dinyeper Nehri’nin batısındaki Kherson’u geri almak istiyor, ancak üst düzey bir yönetim yetkilisi özel olarak “onları geri itme kapasitemiz olmadığını” itiraf etti. Kiev, stratejisini, uzun menzilli füze saldırılarını ve cephe hatlarının gerisindeki Rus üslerine özel kuvvet baskınlarını artırmaya kaydırdı.

Önemli bir cumhurbaşkanı danışmanı olan Mykhailo Podoliak, amacın “Rus güçleri içinde kafa karışıklığı yaratmak” olduğunu, ancak bunun işgalin etkinliğini köreltecek olsa da, bazı Ukraynalılar gibi işgalcilerin kendilerini yenmelerine ve Kherson’u gönüllü olarak teslim etmelerine yol açacağını söyledi. yapmak. Yetkililer umutlu.

Rus askerleri, Rus kontrolündeki Donetsk bölgesindeki Mariupol’daki Azovstal metalurji kompleksinde devriye geziyor. Fotoğraf: AP

3. Rusya hala ilerlemek istiyor, ancak odak noktası kazanımlarını elinde tutmaya ve Ukrayna topraklarını ilhak etmeye kayabilir.

Rusya’nın kitlesel topçuluk, kasaba ve şehirlerin yıkımı ve ileriye dönük yolu dışında yeni bir saldırı planı yok. Bazı Batılı tahminlere göre şu ana kadar 15.000 kişi öldü. Donbass’ta Bagmut çevresinde bu stratejiyi sürdürmeye devam ediyor, ancak ilerleme yavaş çünkü Kherson’u güçlendirmek için bazı kuvvetleri yeniden konuşlandırmak zorunda kaldı.

Kremlin’in savaşın başında umduğunu başaramamış olabilir, ancak Rusya şimdi doğuda ve güneyde Ukrayna topraklarının büyük bir kısmına sahip ve ciddi konuşuyor. Birleşme anketlerinin yapılması. Soğuk hava hızla yaklaşırken, muhtemelen elindekileri sağlamlaştırmaya odaklanacak.

4. Kış yeni bir mülteci krizine neden olacak ve En iyi hazırlanabilenler için bir fırsat yaratın

Winter, her iki taraf için de stratejik düşünmede başarılı oldu. Ukrayna, Donetsk Oblastı ve diğer cephe bölgelerindeki daireler için gazlı ısıtma ile ilgili insani konulardan zaten endişe duyuyor. Bir insani yardım yetkilisi, kışın yeni bir göç dalgası öngördü ve belki de 2 milyon insan sınırı Polonya’ya geçti.

Ruslar kışı bir fırsat olarak görüyor. Ukrayna, Rusya’nın enerji şebekesini hedef alarak ısınma ikilemini daha da akut hale getirebileceğinden ve yaygın kesintilere yol açabileceğinden korkuyor. Zaporizhzhia Nükleer Santrali. Moskova, Batı’nın enerji maliyetleri üzerindeki acısını uzatmak istiyor ve baskıyı artırmak için her türlü teşviğe sahip.

Ancak bahar, yenilenmiş bir saldırı için bir zaman olabilir – her iki taraf da ikmal ve başka bir savaş sezonu olabilecek bir döneme hazırlanmak istiyor.

Nila Zelinska, Mayıs ayında Ukrayna'nın Kiev kentindeki Potashnya'da yıkılan evinin önünde torununa ait bir oyuncak bebek tutuyor.
Nila Zelinska, Mayıs ayında Ukrayna’nın Kiev kentindeki Potashnya’da yıkılan evinin önünde torununa ait bir oyuncak bebek tutuyor. Fotoğraf: Natacha Pisarenko/AP

5. Batı, Ukrayna’yı kazanıp kazanmayacağına karar vermeli ve bunu insani yardımla eşleştirmeli Büyük talep

Ukrayna, Batı’nın askeri yardımı olmasaydı mağlup olabilirdi. Ancak Batı hiçbir zaman yeterli topçu veya başka silahlar sağlamadı. Savaş uçakları, bu da mağaranın işgalcileri püskürtmesine izin verecek. Politikacılar, Rusya’yı savaş öncesi sınırlara geri döndürme ihtiyacından bahsediyorlar, ancak bunu yapmak için yeterli malzeme sağlamıyorlar.

Aynı zamanda, Ukrayna’nın insani ihtiyaçları da artıyor. Örneğin, yeniden yapılanma için yeterli paraya yakın hiçbir yerde yoktu ve Rusların ayrılmasından beş ay sonra, Kiev’in kuzeydoğu ve kuzeybatısındaki birçok ev harabeye döndü.

Ülke içinde yerinden edilmiş insanlar genellikle okullarda veya anaokullarında yaşamak zorunda kalıyor ve bu da insanların geçici barınaklarda uzun süre kalmalarını zorlaştırıyor. Ukrayna’nın savaş nedeniyle ayda 5 milyar dolar (4,2 milyar sterlin) bütçe açığı var; Yardım ve yeniden yapılanma bunun birçok katına mal olacak.

READ  En iyi beş seçki Paolo Banchero ve Keegan Murray, çift OT yaz ligi gerilim filminde sihirli gıcırtıyla parlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.