Ukrayna ve Rusya tahıl anlaşmasına vardı: Canlı haber güncellemeleri

borç…New York Times için Nicole Tung

BRÜKSEL – Rusya ve Ukrayna’nın vardığı tahıl anlaşmasının o kadar çok hareketli parçası var ki, yetkililer geçen haftaya kadar mümkün olduğunu bile düşünmediler, en azından savaş devam ederken ve taraflar arasındaki güven çok düşükken.

Tahıl sorunu hakkında bilinmesi gerekenler ve şimdi nasıl çözüleceği.

Ukrayna tahılı neden ülkede kaldı?

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal ettikten sonra, Ukrayna’nın Karadeniz kıyılarına savaş gemileri yerleştirdi. Ukrayna, bir Rus deniz saldırısını önlemek için bu suları mayınladı. Bu, Ukrayna tahılını ihraç etmek için kullanılan limanların ticari nakliye için engellendiği anlamına geliyor. Rusya ayrıca tahıl ambarlarını yağmaladı, tahıl tarlalarını kesti ve hasat edilememeleri için tahıl depolama tesislerini tahrip etti.

borç…Tyler Hicks/New York Times

Operasyon nasıl çalışır?

Ukraynalı kaptanlar tahıl yüklü gemileri Odessa, Yuzhne ve Chornomorsk limanlarından boşaltacak.

Tahıl dünyanın dört bir yanındaki alıcılara gitmeden önce gemileri sırılsıklam rotalar kullanarak inceleme için Türkiye’ye gönderiyorlar.

Geri dönen gemiler, Türk, BM, Ukraynalı ve Rus yetkililerden oluşan bir ekip tarafından, boş olduklarından ve Rusya’nın temel talebi olan Ukrayna’ya silah taşımadıklarından emin olmak için denetlenecek.

Filoların her hareketini izlemek için derhal İstanbul’da dört partiden yetkililerle ortak bir komuta merkezi kurulacak.

Taraflar, operasyonlarında kullanılan gemilerin ve liman tesislerinin düşmanlıklardan korunacağını kabul ederler.

Hareketin, ayda beş milyon ton tahılın hızlı bir şekilde sevk edilmesini sağlaması bekleniyor. Bu oranda, Ukrayna’nın müttefiklerine halihazırda karadan ve nehirden 2,5 milyon ton taşınmakta olduğu düşünülürse, yaklaşık 20 milyon tonluk bir stokun üç ila dört ay içinde temizlenmesi gerekir. Bu, Ukrayna’da halihazırda devam etmekte olan yeni hasat için depolama tesislerinde yer açacaktır.

READ  Hakeem Jeffries, Nancy Pelosi'nin yerini almak için bir teklif başlattı

Riskler nelerdir?

Geniş bir ateşkes müzakere edilmedi, bu yüzden gemiler savaş bölgesinden geçecekti. Gemilerin yakınına veya kullandıkları limanlara yapılacak saldırılar anlaşmayı bozabilir. Diğer bir risk, müfettişler ve ortak komutanlar arasındaki güvenin ihlali veya anlaşmazlıktır.

Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin rolü, bu tür farklılıklara yerinde arabuluculuk yapmak, anlaşmayı izlemek ve uygulamaktır. BM, anlaşmanın 120 gün geçerli olduğunu ve yenileneceğini söyledi.

borç…Sergei Popok/Agence France-Presse – Getty Images

Dünyadaki açlığı anında çözecek ve gıda fiyatlarını düşürecek mi?

Numara. Küresel açlık, her yıl dünyanın bazı bölgelerini etkileyen, gıdaların kötü dağılımı ve fiyat manipülasyonunun neden olduğu kalıcı bir sorundur. Genellikle çatışmalarla birleştirilir ve iklim değişikliğinden etkilenir. Dünyanın buğdayının çoğunu üreten Ukrayna’daki savaş, tahıl tedarik ağlarına ağır bir yük getirerek fiyatları artırdı ve açlığı körükledi.

Yetkililer, anlaşmanın Somali’nin haftalar içinde buğday arzını artırmasına, doğrudan kıtlığı önlemesine ve küresel tahıl fiyatlarında kademeli bir düşüşe yol açmasına izin vereceğini söylüyor. Ancak anlaşmanın kırılganlığı göz önüne alındığında, tahıl piyasalarının yakın zamanda normale dönmesi pek olası değil.

Rusya için ne var?

Rusya aynı zamanda önemli bir tahıl ve gübre ihracatçısıdır ve anlaşma bunu kolaylaştırmalıdır. Bu ürünler dünya pazarında satılmalıdır.

Kremlin, ABD ve AB tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle stoklarını ihraç edemeyeceğini defalarca söyledi.

Tedbirler aslında bu malları etkilemiyor, ancak özel nakliye şirketleri, sigortacılar, bankalar ve diğer işletmeler Rusya’ya tahıl ve gübre ihracatına yardımcı olmak konusunda isteksiz. Rusya ile iş yapmak onların itibarına zarar verir.

Güven verici bir şekilde, Avrupa Birliği Perşembe günü, tahıl ticaretine dahil olan çeşitli bankaların ve diğer şirketlerin aslında yasaklanmadığını söyleyerek yaptırımları için yasal bir açıklama yayınladı.

READ  2022 İngiliz Açık TV Programı, Kapsam, Canlı Yayın, Çevrimiçi İzle, Kanal, St Andrews'de Golf Tee Times

ABD’den gelen benzer taahhütlerle donanmış olarak, özel sektörle müzakere etti ve Birleşmiş Milletler, Rusya’dan, özellikle de Rusya’nın Novorossiysk limanından hız kazanması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.