Ukrayna: Severodonetsk ‘tamamen Rus işgali altında’

” [Russians] Komutan olarak atandı. Ancak şehir, insanların baş etmesinin zor olduğu bir noktaya kadar harap oldu ”diyor ordunun genel müdürü Alexander Strick.

Bölgesel askeri yetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, Severdonetsk’teki son birliklerin konumlarını koruyamadıkları için ayrılmaları emredildiğini söyledi. Şehri etkili bir şekilde Rusya’ya bıraktı ve Luhansk’ın doğu Ukrayna kısmı neredeyse tamamen Rus kontrolü altına girdi.

Severodonetsk, bölgedeki son büyük Ukrayna kalelerinden biridir. Ukrayna’nın doğusundaki en üst düzey askeri komutan Serhiy Hayday, ordunun “silahsız bölgelerdeki ölümlerin her geçen gün artması” nedeniyle çekilme kararı aldığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı (MOD) Cumartesi günü, kuvvetlerinin Shivarsky Donets’in tüm sol kıyısını, nehrin doğu kısmını ve Rusya yanlısı Louvansk Halk Cumhuriyeti’nin tüm sınırlarını kontrol ettiğini doğruladı.

MOD sözcüsü Korgeneral İgor Konashenkov yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin “başarılı saldırı operasyonları sonucunda Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin Sevorodonetsk ve Borivsky şehirlerini, Voronov ve Sorodine yerleşimlerini tamamen özgürleştirdiğini” söyledi.

Strike, “Şu anda şehri terk etme imkanı yok. İnsanlar ancak işgal edilen bölge yönünde ayrılmaya çalışabilir. Tahliyeyi kolaylaştıracağız, ancak şu ana kadar böyle bir imkan yok” dedi.

Yüzlerce sivil Azote kimyasal tesisine sığındı ve ayrılmaları reddedildi. Cumartesi günü erken saatlerde Hodey, Rus güçlerinin santrali bombalamaya devam ettiğini söyledi.

“Halk Azote bitkisinin bulunduğu alanı terk ediyor, onlar [the Russians] Onlarla kampanya videoları çekin. İnsanlar yaklaşık 3 ayı vakıf ve sığınaklarda geçirdi. Şu anda fiziksel ve psikolojik desteğe ihtiyaçları var, “diye ekledi Grev.

Konashenkov yaptığı açıklamada, “Severdonetsk’teki Azote fabrikasının topraklarının LPR güçleri tarafından kontrol edildiğini” ve “Ukrayna güçlerinin Azote fabrika sanayi bölgesini bir direniş merkezine dönüştürme girişiminin engellendiğini” söyledi.

Füze saldırılarının çığı

Ukrayna, Rusya’nın son 24 saat içinde Ukrayna’ya 40’tan fazla füze ateşlediğine dair resmi tahminlerle birlikte, bir füze saldırısı çığıyla vuruldu.

Ukrayna ordusundan sivil siviller daha fazla bombardıman olduğunu söyledi HarkovVe Ruslar, Harkov’un kuzeyindeki Uda yerleşimine yakın bir saldırı başlatmaya çalıştı, ancak “askerlerimiz tarafından kararlı bir şekilde bastırıldı”.

Slovenlerin kuzeyinde, Ukrayna ordusu ön saflarda aylarca devam eden çatışmaları duyurdu. Ruslar, şehrin yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Ukrayna mevzilerine karşı topçu ve hava saldırıları kullandı.

Güneyde, Ukrayna ordusu daha önce kaybedilen toprakları geri almanın bir Rus saldırısı olduğunu söyledi. Gerson kovaladım. Ukrayna kuvvetleri, Mykolayiv bölgesinden sınırlı bir başarı ile Gershon’a giriyor.
Mykolaiv belediye başkanı Oleksandr Sienkevyck, patlamaların bir gecede gerçekleştiğini duyurdu. Cuma, o ısrar etti “Hayatta kalmak isteyen herkes şehri terk etmeli” dedi.

Bölgesel askeri yönetim, merkezi Ukrayna’daki Zhytomyr’de bir askerin öldüğü ve bir diğerinin yaralandığı patlamalar bildirdi, ancak belediye başkanı Zhytomyr’in kendisinin “saldırmadığını” söyledi. Askeri yönetimin başkanı, Ukraynalı muhafızlar tarafından “yaklaşık 10 füzenin” düşürüldüğünü söyledi. Ukrayna’nın batısındaki Lviv’deki bölgesel yetkililer de askeri tesislere füze saldırısı düzenlediklerini duyurdular.

READ  Isı vs. Celtics skoru: Boston Doğu Finali 4. maçında Miami'yi yenerken canlı NBA playoff güncellemeleri

Ukrayna’nın doğusunda saldırılar sürüyor

ABD istihbarat tahminlerini doğrudan tanıyan iki ABD’li yetkili CNN’e anlattı Rus kuvvetleri, hava ve kara saldırılarının daha iyi koordinasyonu ve lojistik ve teslimat yollarındaki iyileştirmeler de dahil olmak üzere, doğu Ukrayna’yı işgalinin ilk aşamalarında yapılan hatalardan ders aldı.
Bu arada, doğu kentindeki Ukrayna birlikleri Likyalılar Şehrin güneyini işgal etmeleri için Rus güçlerine baskı artıyor. Hayde, Rus kuvvetlerinin güneyden Lisiான்ansk şehrine girmeye ve şehri kuşatmaya çalıştığını ve şehre hava saldırıları düzenlediğini söyledi.
13 Haziran 2022'de Ukrayna'nın Bakmut kentinde yerel bir adam, Rusya'nın Ukrayna işgalinin ortasında bir füze tarafından tahrip edilen bir apartmanın önünde yürüyor.

Cumartesi günü, Ukrayna Ordusu Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın Bakmut’tan Lysyansk’a giden ana yolu kesme çabalarının devam ettiğini söyledi. Ukrayna birliklerinin, otoyoldan yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Volodymyrovka yakınlarında Rus piyadelerinin ilerlemesini engellediği belirtildi. Ancak memurlar, Rusların Baghmud’a yaklaşırken 1 km ilerlediğini itiraf etti.

Rusya’nın amacı, Ukrayna güçlerini Luhansk ve Donetsk bölgelerinin ceplerinden kesmek gibi görünüyor. Yumurtayı ele geçirirlerse, Ukraynalı muhafızların Lysyansk ve çevresindeki bölgelerdeki yeniden konuşlandırma çabalarının çoğunu engelleyebilecekler.

Ukrayna, saldırının Belarus hava sahasından yapıldığını söyledi

Ukraynalı yetkililer bir gecede düzinelerce füze saldırısının hasarını değerlendirirken, Savunma Bakanlığı’nın birincil istihbarat müdürlüğü birkaç füzenin ateşlendiğini söyledi. belarusça Hava boşluğu.

Direktörlük, “Belarus bölgesinden yapılan füze saldırıları, Rusya Federasyonu’nun Belarus’u Ukrayna’ya karşı savaşa daha fazla dahil etmesi için geniş çaplı bir provokasyondur” dedi.

Açıklamada, “Rus bombardıman uçakları doğrudan Belarus’tan ateş açtı. 12 Kh-22 seyir füzesi de dahil olmak üzere altı Tu-22M3 uçağı olaya karıştı” denildi. Müdürlük, füzelerin Belarus’un güneyindeki Petrikov bölgesinin üzerindeki havadan ateşlendiğini söyledi.

ABD ve NATO yetkilileri Belarus ordusunun 'yakında' Ukrayna'daki savaşa katılması gerektiğini söyledi

“Füzeleri ateşledikten sonra Rusya’daki Shaikhovka havaalanına döndüler. Grev Kiev, Çernihiv ve Sumi’de başladı.”

Müdürlük, “Bu, Belarus topraklarından doğrudan Ukrayna’ya yapılan ilk hava saldırısı vakası” dedi. CNN bu iddiayı doğrulayamıyor.

READ  Amazon'da Dom Phillips ve Bruno Pereira'ya ait eşyalar bulundu | Brezilya

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Bakanlığı’nın Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “elliden fazla farklı füze tipinin fırlatıldığını: hava, deniz ve kara tabanlı” açıklamasını yineledi.

Belarus hükümetinden Ukrayna’ya yönelik son saldırılar için hava sahasını kullandığına dair bir açıklama yapılmadı.

Ukrayna, Rusya’nın Polonyalı ‘paralı askerlere’ saldırısını yalanladı

Yerel yetkililer ve Rusya Savunma Bakanlığı, Cumartesi günü Donetsk’teki Kostyandinivka şehrine bir Rus füzesinin çarptığını söyledi.

Ancak hedefin iki tarafının versiyonları farklıdır. Kostitynivka Sivil Askeri İdaresi başkanı Oleksii Roslov, kritik altyapıya sahip bir nesneye saldırı düzenlendiğini, bir kişinin öldüğünü ve gaz arzını etkilediğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, 80 kadar Polonyalı paralı askerin öldürüldüğünü ve Kostyandinivka’daki Megadex fabrikasına roketatarların ateşlendiğini iddia eden füze saldırısının kısa bir videosunu yayınladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Korgeneral İgor Konaşenkov, “Düşman önemli kayıplar vermeye devam ediyor.” dedi.

Roslov talebi reddetti. Roslov CNN’e verdiği demeçte, “Orada ordu yoktu. Grevden sonra çoğu oradaydı ve herkes ordunun olmadığını doğrulayabilir” dedi.

Ön sıralardan biraz uzak olan şehirde yaklaşık 45.000 kişi var.

CNN’den Jim Chiuto, Sebastian Shukla ve Joshua Berlinger rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.