Ukrayna, Rusya’nın Kırım’daki bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu tahmin ediyor.

borç…Yuri Kosetkov/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Ülke, Ukrayna’daki savaşının ekonomik sonuçlarının ağırlığını hissederken, uzmanların çok yıllı bir durgunluğun başlangıcı olduğuna inandığı Rus ekonomisi ikinci çeyrekte keskin bir şekilde küçüldü.

Rusya İstatistik Kurumu Cuma günü yaptığı açıklamada, ekonominin Nisan-Haziran döneminde bir önceki yıla göre yüzde 4 küçüldüğünü söyledi. Rapor, Şubat ayında Ukrayna’nın işgalinden bu yana ekonomideki geri dönüşü tam olarak yansıtan ilk üç aylık gayri safi yurtiçi hasıla raporuydu. Bu, ekonominin yüzde 3,5 oranında büyüdüğü ilk çeyreğe göre keskin bir geri dönüş oldu.

Batı yaptırımları, Rusya’nın 600 milyar dolarlık acil döviz ve altın rezervlerinin yarısını kesti, Rus bankalarıyla yapılan işlemlere katı kısıtlamalar getirdi ve Amerikan teknolojisine erişimi azaltarak yüzlerce büyük Batılı şirketin ülkeyi terk etmesine neden oldu. .

Ancak Rusya’ya yapılan ithalatlar kurumuş ve finansal işlemler bloke edilmiş olsa bile, Ülkenin dış borcunu ödeme zorunluluğuRus ekonomisi, bazı ekonomistlerin başlangıçta beklediğinden daha dirençliydi ve artan küresel fiyatlar ülkenin enerji gelirlerini tükettiğinden Cuma günkü GSYİH düşüşü bazılarının beklediği kadar keskin değildi.

Ancak analistler, Batılı ülkelerin ihracat gelirlerinin ana kaynakları olan Rus petrol ve gazından giderek uzaklaştıkça ekonomik rakamın keskin bir şekilde artacağını söylüyorlar.

Finlandiya Bankası Ekonomistler Enstitüsü’nün Rus ekonomisi üzerine kıdemli danışmanı Laura Solanko, “Bu yıl derin bir dalış olacağını, hatta belki daha sonra bir çıkış olacağını düşündük” dedi. Bunun yerine, hafif bir ekonomik gerileme olduğunu, ancak gelecek yıla kadar devam edeceğini ve ekonomiyi iki yıl boyunca sığ bir durgunluğa sokacağını söyledi.

Savaş başlamadan önce 1,5 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip olan Rusya, işgalden sonra yaptırımların etkisini azaltmak için hızla harekete geçti. Merkez Bankası Faiz oranlarını iki katına çıkararak yüzde 20’ye çıkardı, ülke dışına para akışını ciddi biçimde kısıtladı, Moskova Borsası’nda hisse senedi alım satımını durdurdu ve kredi verilememesi için bankalar üzerindeki kısıtlamaları gevşetti. Hükümet ayrıca, ekonomik yaptırımlardan etkilenen hanelere ve işletmelere verilen kredileri desteklemek için sosyal harcamaları artırdı.

READ  Buffalo Blizzard 2022: Göl etkili kar Buffalo, New York'u gömdü

Önlemler, bazı yaptırımların etkisini köreltti. Ve benzeri Rublesi döndü Rusya’nın maliyesi yüksek petrol fiyatlarından yararlandı.

“Rusya İlk İzin Şokunu Yaşıyor” Hollanda bankası ING’de Rusya’yı kapsayan baş ekonomist Dmitry Dolgin, “Şimdiye kadar nispeten dayanıklı” dedi. Ancak Rusya ticaretini ve finansmanını çeşitlendiremezse, ekonominin uzun vadede zayıf kalacağını kaydetti.

İstatistik ajansı, perakende ticaretin yaklaşık yüzde 10 düştüğünü, toplam ticari faaliyetin ise yüzde 15 düştüğünü söyledi.

Stanford Üniversitesi’ndeki Hoover Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Michael S. Bernstam, Cuma günü yayınlanan verilerin Rusya’dan gelen diğer raporlarla tutarlı olduğunu söyledi. Ayrıca ekonominin bu yılın ikinci yarısında ve ardından 2023’te daha da kötüleşmesini bekliyor.

borç…Anatoly Maltsev/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Savaş uzadıkça, birçok ülke ve şirket Rusya ve yerel kurumlarıyla ilişkilerini kalıcı olarak sonlandıracak. İşletmeler, Batı yapımı makineler için yedek parça bulmakta zorlanacak ve yazılımların güncellenmesi gerekecek. Rus şirketleri ithalata el koydukça tedarik zincirlerini yeniden düzenlemek zorunda kalacaklar.

Ülke ekonomisinin kalbi olan Rusya’nın enerji sektörü için beklentiler kötüleşiyor. ABD ve İngiltere, Rusya’dan petrol ithalatını zaten yasakladı ve AB’nin ithalat yasağının tam etkisi gelecek yılın başlarında yürürlüğe girdiğinde ülkenin petrol üretimi daha da düşebilir. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, Rusya’nın 2022’deki ortalama üretiminin yüzde 20’si olan günlük yaklaşık 2,3 milyon varil ham ve petrol ürünleri için müşteri bulması gerekiyor.

Şimdiye kadar Hindistan, Çin ve Türkiye gibi ülkeler Avrupa ve ABD’den kaybedilen ticaretin bir kısmını emdi, ancak kaç yeni alıcı bulacakları belli değil.

Rus doğal gazına olan bağımlılık da azalmaktadır. Haziran ayının son haftasında, Rusya’dan yapılan toplam AB gaz ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 65 düştü. Avrupa Merkez Bankası Raporu. Bu düşüşlerin bir kısmı, Rusya’nın gaz arzını kesmesiyle Avrupa’yı zorladı. Ancak Avrupa ülkeleri, örneğin ek ithalat için hızla altyapı oluşturarak alternatif kaynaklar bulma çabalarını hızlandırdı. Sıvılaştırılmış doğal gaz.

READ  Los Angeles yıldızı Shoaib Ohtani, Kansas City Royals'e karşı oynadığı maçta 13 topa vuran oyuncuyu 5-0 mağlup etti.

Ekonomi, “yatırım ithalatının tükenmesi, AB petrol ambargosunun uygulanması, hane halkı üzerinde daha fazla mali baskı ve hükümete artan bağımlılıktan” zarar görürken, merkez bankası ve hükümetin likidite kapasitesi zarar görecek. Mali destek de sınırlı, ING’den Mr. Tolkien yazdı.

borç…Yuri Kosetkov/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Ukrayna’nın işgalinden sonra, Rusya’da hane halkı arz sıkıntısı olması beklenen mallar için çabalarken enflasyon yükseldi. Temmuz’da enflasyon yüksekti yüzde 15, Rusya Merkez Bankası’na göre. Ancak şimdiden enflasyonun yavaşladığına dair işaretler var. Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 8’e indirdiSavaş öncesine göre daha az.

Geçen ay banka, ticari faaliyetin beklendiği kadar yavaşlamadığını, ancak ekonomik ortamın “zorlayıcı olmaya devam ettiğini ve ekonomik faaliyeti önemli ölçüde kısıtlamaya devam ettiğini” söyledi.

Banka, ekonominin bu yıl yüzde 4 ila yüzde 6 küçüleceğini tahmin ediyor, bu da savaş başladıktan kısa bir süre sonra beklenenden çok daha az. Bu yüzde 6 rakamı aynı zamanda son rakamlarla da eşleşiyor Uluslararası Para Fonu’ndan güncellendi.

Merkez bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, ekonominin gelecek yıl derin bir şekilde daralacağını ve 2025 yılına kadar büyümeye geri dönmeyeceğini söyledi. Banka, enflasyonun bu yılın sonuna kadar yüzde 12 ile yüzde 15 arasında olmasını bekliyor.

Önümüzdeki aylarda, yaptırımlarla kısıtlanan işletmeler tedarik zincirlerini bitmiş ve hammadde stoklarını yenilemek için değiştirmeye çalıştıkça tedarik zinciri sorunları zorluklar ortaya çıkaracak.

Solango, “Rus ekonomisinin şu anda iyi durumda olduğunu düşünmüyorum” dedi. Ancak yaptırımların ve şirketlerin Rusya’dan çıkışlarının ekonominin hızla çökmesine neden olacağı fikri hiçbir zaman gerçekçi olmadı. “Ekonomiler yok olmaz” dedi.

borç…Maxim Shipenkov/EPA, Shutterstock aracılığıyla
READ  Pensilvanya'nın Podstown kentindeki Hale Caddesi'nde meydana gelen patlamada en az 4 kişi öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.