Ukrayna, Rusya’nın bir alışveriş merkezine düzenlediği füze saldırısında en az iki kişinin öldüğünü söyledi.

KRYMENSUK, Ukrayna, 27 Haziran (Reuters) – Ukrayna’nın orta kesimlerindeki Kremensuk kentinde Pazartesi günü bir Rus füzesinin kalabalık bir alışveriş merkezine isabet etmesi sonucu en az iki kişi öldü, en az 20 kişi de yaralandı.

Başkan Volodymyr Zhelensky tarafından yayılan görüntülere göre, saldırı büyük bir yangına neden oldu ve gökyüzüne siyah dumanlar gönderdi.

Bir Reuters muhabiri, bir alışveriş merkezinin kömürleşmiş kabuğunu gördü. İtfaiyeciler ve askerler hayatta kalanları aradı ve çürümüş metal parçalarını çıkardı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Bölge kurtarma servisi başkanı televizyonda yaptığı açıklamada, “Enkazın altında kaç kişinin olabileceğini anlamıyoruz” dedi.

Zhelensky, saldırı sırasında alışveriş merkezinde 1000’den fazla kişinin bulunduğunu söyledi. Kayıplarla ilgili ayrıntı vermedi, ancak “kurbanların sayısı hayal edilemez” dedi.

Zhelensky, Telegram haber uygulamasında “Rusya’dan gelen haysiyete ve insanlığa inanmanın faydası yok” diye yazdı.

Başkanlık ofisi başkan yardımcısı Girillo Timoşenko, kurtarma operasyonlarının sürdüğünü ve yaralılardan dokuzunun durumunun “endişe verici” olduğunu söyledi.

Timoşenko, “Çevredeki tüm bölgelerden kurtarma ekipleri yangını söndürmek ve yangını söndürmek için olay yerine akın ediyor” dedi.

Kremençuk, Boltawa bölgesindeki Dinibro Nehri üzerinde ve Ukrayna’nın en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu 24 Şubat’taki Ukrayna işgalinden önce Rusya’nın 217.000 sanayi şehriydi. devamını oku

Rusya’dan halkı kasten hedef almayı reddeden hemen bir yorum yapılmadı.

Cumhurbaşkanlığı başkanı Andriy Yermak, “Halkımızı korumak için daha fazla silaha ihtiyacımız var, füze savunmasına ihtiyacımız var” dedi.

İçişleri Bakanlığı danışmanı Vadim Denisenko, Rusya’nın saldırı için üç nedeni olabileceğini söyledi.

“Birincisi, şüphesiz, panik ekmek, ikincisi… altyapımızı yok etmek ve üçüncüsü… medeni Batılı ulusları müzakereler için masaya oturtmak” dedi. Söz konusu.

Ukrayna’nın doğusundaki Siverodonetsk kentinde hafta sonu bir hafta süren saldırıyı ele geçiren Rusya, son zamanlarda Ukrayna genelindeki hedeflere füze saldırılarını hızlandırdı.

READ  Xiaomi, yeni Mi 12S Ultra amiral gemisi akıllı telefonuna daha büyük bir kamera sensörü yerleştirdi

Pazar günü, Ukrayna’nın başkentinde bir anaokulunun yakınındaki bir apartman binasına füzeler düştü, bir kişi öldü ve birkaç kişi de yaralandı. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ek Raporlama Powell Polytech ve Max Hunter tarafından, Tom Palmforth tarafından, düzenleme Timothy Heritage tarafından

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.