Ukrayna kargo uçağı Yunanistan’ın kuzeyinde düştü, mürettebat öldü

ATİNA, 17 Temmuz (Reuters) – Sırp makamları ve Meridian Airlines Pazar günü yaptığı açıklamada, Sırbistan’dan Bangladeş’e patlayıcı taşıyan bir Ukrayna kargo uçağının Cumartesi günü geç saatlerde Yunanistan’ın kuzeyindeki Kavala kenti yakınlarında düştüğünü ve gemideki mürettebatın öldüğünü söyledi.

Olay yerinden çekilen drone görüntüleri, tarlalara yayılmış Antonov An-12’den için için yanan enkaz gösterdi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, uçakta hepsi Ukrayna vatandaşı olan sekiz mürettebat bulunduğunu söyledi.

Uçağı işleten Ukrayna merkezli Meridian Airlines, tüm mürettebatın kazada öldüğünü söyledi. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Sırbistan savunma bakanı, uçağın 11,5 ton kargo taşıdığını söyledi. Malların alıcısının Bangladeş Savunma Bakanlığı olduğunu söyledi.

Meridian’ın genel müdürü Deniz Bogdanoviç, Sırbistan’ın olaylarla ilgili açıklamasını doğruladı. Bogdanovich Reuters’e telefonla verdiği demeçte, “Bunun Ukrayna veya Rusya ile ilgisi yok” dedi.

Görgü tanıkları, uçağın yerel saatle gece yarısı civarında mısır tarlalarında çarpması sonucu patlamadan önce bir ateş topunun içine düştüğünü söyledi. Daha önce, pilot bir motor sorunu olduğunu iddia etti ve acil iniş talep etti.

Yunan makamları, uçağın kargosu veya mürettebatı hakkında bilgi veremedi. Olay yerine özel bir afet müdahale birimi ve ordu uzmanları sevk edilirken, yerel yetkililer bölgede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanoviç, kargonun yangın çıkarıcı havan mermileri ve talim mermileri içerdiğini söyledi. Cumartesi günü 1840 GMT’de Sırbistan’ın Nis kentinden havalandı.

Stefanoviç, “Uçak, savunma departmanımız tarafından üretilen 11,5 ton mal taşıyordu. Alıcı Bangladeş Savunma Bakanlığı’dır.” dedi.

Yetkili, uçağın kargosunun silahlı askeri teçhizat ve diğer savunma ürünlerinin dış ticaret faaliyetlerini yürütmek üzere kayıtlı bir şirket olan Sırp Valir şirketine ait olduğunu söyledi.

READ  Çinli Alibaba, Hong Kong'da ikili birincil listeye başvurmak için başvuracak

Yunan devlet televizyonu ERT, pilotun motor arızası nedeniyle Yunan havacılık yetkililerinden acil iniş talebinde bulunmasının ardından uçağın sinyalinin kesildiğini bildirdi.

ertnews.gr’ye yüklenen amatör video görüntüleri, uçağın bir patlama gibi görünen bir şekilde yere çarpmadan önce alevler içinde hızla alçaldığını gösterdi.

Bir görgü tanığı Amelia Sabdanova gazetecilere verdiği demeçte, “Evlerimizin üzerine nasıl düşmediğini merak ediyorum” dedi. “Duman doluydu, tarif edemediğim bir ses vardı ve tepeyi aştı. Tepeyi aşıp geri geldi ve tarlalara çarptı.”

Ürdün Sivil Havacılık Düzenleme Komisyonu’ndan üst düzey bir kaynak, uçağın Ürdün’e bağlı olduğu yönündeki ilk haberleri yalanladı. Devlet haber ajansı Petra Pazar günü yaptığı açıklamada, kaynağın uçuş güzergahının Ürdün Kraliçe Aliye Uluslararası Havalimanı’nda saat 21:30’da (0630 GMT) bir yakıt ikmali durağı içerdiğini söyledi.

Sırbistan savunma bakanı, Dakka’ya gitmeden önce Hindistan’da Riyad ve Ahmedabad’da durmanın planlandığını söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Renee Maltezou, Ivana Sekularac, Tom Balmforth, Max Hunder, Michele Kambas, Thanasis Elmazis ve Yasmin Hussein tarafından yapılan raporlama; Kurgu Reisa Kasolowski ve Jane Merriman

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.