Ukrayna Haberleri: Zelensky iki üst düzey kolluk görevlisini görevden aldı

İlk kişi Yana Muravinets, beş aylık hamile genç bir kadın olan Ukrayna’da cephe hatlarının yakınındaki evinden zorla çıkarmaya çalıştı.

İneklerden, buzağıdan ya da köpekten vazgeçmek istemiyordu. Bayan Muravinets’e, Ukrayna’nın güneyindeki Mykolaiv kenti yakınlarındaki evini inşa etmek için enerji ve para harcadığını ve onu kaybetmekten korktuğunu söyledi.

Muravinetz, “Burada yatıp ölürken bunların hiçbirine gerek yok dedim” dedi.

Savaşın ilk günlerinden itibaren, bölgeden 27 yaşında bir fotoğrafçı ve kameraman olan Ms. Muravinets, Kızıl Haç ile yeni bir gönüllü rolü üstlendi: tahliyeleri teşvik etmek. Telefon görüşmeleri, kapı kapı konuşmalar, köy meydanlarında ve hatta bazen ateş altında halka açık konuşmalar yoluyla Ukraynalıları hayatta kalmanın tek yolunun her şeyi bırakmak olduğuna ikna etmeye çalıştı.

İnsanları hayatları boyunca inşa ettikleri her şeyden vazgeçmeye zorlamak, savaşın yarattığı pek çok sıkıcı işten biriydi. Yetkililere meydan okuyun karşı karşıya Mykolayiv şehri, savaşın başlarında Rus saldırılarını püskürtmeyi başardı ve grevler onu ve topraklarını vurarak yaygın ölüm ve yıkım getirdi. Birçok sakin ayrıldı, ancak yüz binlerce kişi kaldı ve belediye başkanının ofisinde İnsanları ayrılmaya çağırdı.

Bayan. Son aylarda tahliye davası açmak için binlerce saat harcayan Muravinets, göreve hazırlıksız olduğunu söyledi. Panik atak geçirmeye başladı ama devam etmesi gerektiğini hissetti.

Mykolaiv’den bombardımanla kesilen bir Zoom çağrısında, “Savaş bitmedi, insanlar kendilerini tehlikeye atıyor” dedi. “Birini gitmeye ikna edebilirsem, bu zaten iyi.”

Bayan Muravinets ile birlikte çalışan engelli tahliye koordinatörü Borys Shzabelki, onu yorulmak bilmeyen, tahliye edilenlere karşı nazik ve meslektaşlarıyla “her zaman iyi bir ruh halinde” olarak nitelendirdi.

READ  Goldman Sachs kazançları Wall Street'i etkiledi

Kızıl Haç ile 2.500’den fazla insanın tahliyesine yardım etti, ancak birçoğu ayrıldı veya ayrıldıktan günler sonra geri döndü. Muravinets, genç hamile kadını kaçmaya ikna etmenin bir buçuk ay sürdüğünü ve ancak evinin camları iki kez vurulduktan sonra ayrıldığını söyledi.

“Özellikle güvenli olduğunda, insanlar bunun iyi olduğunu düşünüyor ve bir yanılsama içinde yaşıyorlar” dedi. “Yalnızca füzeler eve geldiğinde ayrılmaya karar veriyorlar.”

borç…The New York Times için Letitia Wancon
borç…Tyler Hicks/New York Times

Savaştan iki yıl önce, Bayan Muravinetz, bir Fransız mandıra şirketi olan Lactalis’in bir fabrikasında çalıştı ve süt kalitesini kontrol etmek için çiftçi köylerine gitti.

Artık birçok köy yolu tehlikeli hale geldiğinden, yangınları önlemek ve uzak köylere ulaşmak için önceki işinde öğrendiği kısayolları kullanıyor. Ama şimdi, mandıra çiftçilerini geçim kaynaklarından vazgeçmeye ikna etmesi gerekiyor.

“Onlar için bütün bir hayat” dedi. ‘İneklerimi nasıl bırakayım? İneklerimi nasıl bırakayım?’ diyorlar.

Savaştan önce, bir ineğin 1000 dolara kadar getirebileceğini söyledi. Şimdi insanlar bir kısmı için et almak için onları mezbahalara götürüyor.

Bayan. Muravinets, bazı çiftçilerin hayvanların açlıktan ölmemesi için tahliye etmeyi kabul ettiğini ve ineklerin, boğaların ve ördeklerin artık yiyecek ve su bulmak için köyün sokaklarında dolaştığını söyledi.

Muravinets, “Parası, fırsatları, arabaları olan insanlar çoktan gitti” dedi. Ancak aylardır sığınaklarda yaşayan diğerleri, ayrılmayı reddettikleri için orada ölmeye hazır olduklarını söyledi.

Aynı nedenle kaldığını söyledi.

“Geri kalanlar hayatlarını feda etmeye istekli olanlar.”

Valeria Safronova New York’tan katkıda bulunan raporlama.

READ  Gürcistan savcıları, 16 sahte Trump seçmeninin de ceza soruşturmasının hedefi olduğunu söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.