Ukrayna, güvenli geçiş anlaşmasını tahılın ötesine taşımak istiyor

  • Üç tahıl gemisi Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından ayrıldı
  • Türkiye, dünyanın Rusya’yı görmezden gelerek savaşı bitiremeyeceğini söyledi.
  • Ukrayna’nın Mykolaiv kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İSTANBUL/KYIV, 5 Ağustos (Reuters) – Üç tahıl gemisi, Rusya’nın işgalinden bu yana Ukrayna’ya yüklenen ilk kargo gemisi olarak Cuma günü Ukrayna limanından ayrıldı. Metaller gibi diğer mallar.

22 Temmuz anlaşması, Kiev’in beş aydan uzun süren bir çatışmanın ardından parçalanmış ekonomisini yeniden inşa etmeye çalışmasıyla birlikte, doğu Ukrayna’da savaş şiddetlenirken nadir görülen bir diplomatik atılım oldu.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, gemilerin ayrılmasından sonra Facebook’ta yaptığı açıklamada, “BM’nin ve Türkiye’deki ortaklarımızın güvenlik garantilerinin çalışmaya devam etmesini ve limanlarımızdan yapılan gıda ihracatının tüm piyasa katılımcıları için istikrarlı ve öngörülebilir hale gelmesini bekliyoruz.” dedi. .

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İlk tahıl gemisi Pazartesi günü Odessa’dan ayrıldı.

Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Taras Kachka Financial Times’a verdiği demeçte, “Bu anlaşma lojistikle, gemilerin Karadeniz’den geçmesiyle ilgili” dedi. “Tahıl ve demir cevheri arasındaki fark nedir?”

Kremlin, çözümün ancak Rus metal üreticileri üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasıyla bağlantılı olması halinde bulunabileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler ve Türkiye, BM’nin Ukrayna’dan tahıl ihracatının durdurulmasının ardından kıtlık konusunda uyarmasının ardından Moskova ve Kiev arasında güvenli bir geçiş anlaşmasına aracılık etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker göndererek Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük çatışmayı ateşledi ve küresel bir enerji ve gıda krizini tetikledi.

Türk Savunma Bakanlığı, Cuma günü Chornomorsk’tan iki ve Odessa’dan bir tahıl gemisinin toplam 58.000 ton mısır taşıdığını söyledi.

Odesa bölgesel yönetimi, Liberya bayrağı taşıyan Türk dökme yük gemisi Osprey S’nin Cuma günü tahıl yüklemek için Chornomorsk’a geleceğini söyledi.

READ  Elon Musk'ın Twitter anlaşmasını durdurma teklifi CFO üzerinde baskı yaratıyor

Ukrayna, işgal sırasında sık sık bombardımana maruz kalmasına rağmen, Odessa’nın doğusundaki güney Mykolaiv bölgesindeki limanları Güvenli Geçiş anlaşmasına dahil etmek istiyor.

Bölge valisi, yetkililerin Rusya ile işbirliği yapan insanları yakalamaya çalıştıkları için Mykolayiv şehrinin kendisinin Cuma sonundan Pazartesi gününe kadar alışılmadık derecede uzun bir sokağa çıkma yasağı uygulayacağını söyledi.

Mykolaiv, Ukrayna’nın bir karşı saldırı başlatmayı planladığı stratejik olarak önemli Kherson bölgesinin Rus işgali altındaki bölgelerine yakın.

Rusya ve Ukrayna geleneksel olarak dünya buğdayının üçte birini üretiyor ve Rusya Avrupa’nın ana enerji tedarikçisi konumunda. Ancak Rusya Cuma günü yaptığı açıklamada, hava koşulları ve yabancı üretim ekipmanları için yedek parça eksikliği nedeniyle beklenen 130 milyon ton tahıl hasadına ulaşılamadığını söyledi.

Tarım bakanlığına göre, Ukrayna’nın bu sezon tahıl ihracatı yıllık %48,6 düşüşle 1,23 milyon tona geriledi.

orta kısım

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, beş ay süren çatışmaların ardından bu hafta doğu Donbass bölgesindeki silahlı kuvvetlerine yönelik baskıyı “cehennem” olarak nitelendirdi.

Moskova, Kremlin’in 2014’te Kırım’ın güneyini ilhak etmesinin ardından Moskova yanlısı ayrılıkçıların bölgeyi ele geçirdiği Luhansk ve Donetsk eyaletlerini de içeren Rusça konuşulan Donbass’ı kontrol etmeye çalışıyor.

Zelenskiy, Avdiyvka kasabası ve Ukrayna’nın son günlerde Rus rakibine karşı “kısmi bir zafer” kabul ettiği müstahkem Pisky köyü çevresinde şiddetli çatışmalardan söz etti.

Rusya’nın TASS haber ajansı, ayrılıkçı güçlerin Rus ve Rus yanlısı güçlerin Pisky’nin tam kontrolünü ele geçirdiğini söylediğini aktardı. Ayrıca Donetsk’in kuzeyindeki Bakhmut kasabasında da çatışmaların yaşandığını söylediler. devamını oku

Ukrayna, son sekiz yılı Bisky’deki savunmasını güçlendirerek geçirdi ve yaklaşık 10 km güneydoğudaki Donetsk şehrini Rus destekli güçlere karşı bir tampon bölge olarak gördü.

Ukraynalı General Oleksiy Khromov, güçlerinin doğudaki Sloviansk kenti çevresindeki iki köyü geri aldığını, ancak kilit savunma konumu olarak görülen bir kömür madenini terk etmek zorunda kaldıktan sonra Avdiyvka kasabasına geri itildiklerini söyledi.

READ  İsyan planlamakla suçlanan beyaz milliyetçiler, Idaho hapishanesinden kefaletle serbest bırakıldı

Rusya Savunma Bakanlığı saldırıyı doğruladı.

Reuters, her iki tarafın da savaş alanındaki gelişmelerle ilgili iddialarını hemen doğrulayamadı.

Savaş milyonlarca insanı yerinden etti, binlerce sivili öldürdü ve şehirleri, kasabaları ve köyleri harabeye çevirdi. Ukrayna ve Batılı müttefikleri Rus güçlerini sivilleri hedef almak ve savaş suçları işlemekle suçladı, Rusya’nın yalanladığı iddiaları.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üst düzey yardımcılarından Fahrettin Altun, güvenli geçiş anlaşmasının Türkiye’nin çabalarının başarısını ve Putin ile Erdoğan arasındaki doğrudan diplomasiyi kanıtladığını söyledi.

Erdoğan, Putin ile görüşmek için Rusya’ya giderken, “Uluslararası toplum Rusya’yı görmezden gelerek Ukrayna’daki savaşı bitiremez. Diplomasi ve barış galip gelmeli” dedi. devamını oku

Putin, Rusya’nın güvenliğini sağlamak ve Ukrayna’da Rusça konuşanları korumak için Ukrayna’da “özel askeri operasyon” dediği şeyi başlattığını söyledi. Kiev, Moskova’yı Sovyetler Birliği 1991’de dağıldığında Rus hegemonyasını sarsan Batı yanlısı komşularını kurtarmak için emperyalist tarzda bir savaşla suçluyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu tarafından hazırlanan rapor; Michael Perry ve Nick MacPhee tarafından yazıldı; Kurgu Stephen Coates, Robert Birzel ve Mark Heinrich

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.