Ukrayna çatışması, elektrik kesintileri nedeniyle diplomasiyi yoğunlaştırdı

  • Zelenskiy ABD, Fransa ve Türk liderlerle görüştü
  • Ukrayna, Odesa ve diğer bölgelere elektriği geri getirmek için mücadele ediyor
  • ABD desteği ‘ne kadar sürer’ – Yellen

KYIV, 12 Aralık (Reuters) – Başkan Joe Biden Pazar günü Ukrayna cumhurbaşkanına ABD’nin Ukrayna’nın hava savunmasını iyileştirme çabalarına öncelik verdiğini söyledi. 10. ay

Ülkenin doğusunda ve güneyinde şiddetli çatışmalar hız kesmeden devam ederken, özellikle Karadeniz’deki liman kenti Odesa’da önemli enerji altyapısına yönelik drone ve füze saldırıları birçok Ukraynalıyı soğukta ve karanlıkta tuttu.

Moskova’nın “özel askeri operasyon” olarak tanımladığı ve Ukrayna ile müttefiklerinin nedensiz bir saldırı eylemi olarak adlandırdığı, Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kanlı çatışması için barış görüşmeleri yapılmadı.

Önümüzdeki hafta Ukrayna’daki durumla ilgili bir dizi uluslararası etkinlikten bazı “önemli sonuçlar” çıkmasını bekleyen Zelensky, Biden ve Fransa ve Türkiye liderleriyle görüştükten sonra “Ortaklarla çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Pazartesi günü G7 liderleriyle çevrimiçi bir toplantı yapacak ve AB dışişleri bakanları Rusya ve İran’a daha fazla yaptırım ve Ukrayna’ya daha fazla yardım veya silah tedariki konusunda anlaşmaya çalışacak.

Zelenskiy, Rus kuvvetlerinin Şubat ayı sonlarında işgalinden bu yana Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birkaç görüşme yapmış olsa da, tartışmaların bir günde birikmesi olağan bir durum değil.

Zelensky, Biden’a ABD tarafından sağlanan “benzeri görülmemiş güvenlik ve mali” yardım için teşekkür ettiğini ve ABD başkanıyla Ukrayna’nın halkını korumak için etkili uçaksavar savunma sistemlerine ihtiyacı hakkında konuştuğunu söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden, “Amerika’nın Ukrayna’ya güvenlik, ekonomik ve insani yardım sağlamaya devam etme taahhüdünü yineledi, Rusya’yı savaş suçları ve zulmünden sorumlu tuttu ve saldırganlığının bedelini Rusya’ya yükledi” denildi.

READ  Bir Microsoft hackathonunda PS5 benzeri 'madalyalara' sahip yeni bir Xbox başarı sistemi tasarlandı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, CBS’nin “60 Dakika” programına, Washington’un Ukrayna ordusuna ve ekonomisine verdiği desteğin – 50 milyar dolardan fazla ve devam ediyor – “ne kadar sürerse süreceğini” söyledi ve savaşı bitirmenin Amerika’nın çıkarına olduğunu yineledi. küresel ekonomiye ne yapabilir.

Türkçe Sohbetler

Daha önce Zelensky, Macron ile bir saatten fazla süren “güvenlik, enerji, ekonomi, diplomasi” konularında “çok anlamlı” bir görüşme yaptığını ve Erdoğan ile Ukrayna’nın tahıl ihracatını güvence altına alma konusunda “çok özel” görüşmeler yaptığını söyledi.

Savaşın ilk aylarında barış görüşmelerinde arabuluculuk yapan Türkiye, altı aylık Rus ablukasının ardından Temmuz ayında Ukrayna limanlarını ihracata açan bir tahıl anlaşması için Birleşmiş Milletler ile çalıştı.

Erdoğan’ın ofisi, Türk liderin Pazar günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve çatışmanın bir an önce sona ermesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

Putin geçen hafta, Moskova’nın Batı’ya olan güvenini tamamen kaybetmesi nedeniyle Ukrayna konusunda nihai bir çözümün daha zor hale geleceğini söyleyerek uzayan bir savaş uyarısında bulundu.

Moskova, Eylül ayında Ukrayna’dan ilhak edildiğini iddia ettiği dört bölgenin “her zaman” Rusya’nın bir parçası olduğunu söyleyerek, Ukrayna’nın egemenliğine ve savaş öncesi sınırlarına saygı göstermeye istekli olduğuna dair hiçbir işaret göstermedi. Kiev hükümeti, barış karşılığında Rusya’ya herhangi bir toprak verilmesini reddetti.

Ağır dövüş

Ukrayna’da karada, tüm doğu cephesi ağır çatışmalarla sürekli bombardıman altındaydı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Pazar akşamı yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın Avdiyvka ve Bagmut yakınlarındaki 26 yerleşim yerine yönelik savunma, eğitim tankı ve topçu saldırılarını püskürtme çabalarını sürdürdüğünü söyledi.

Rus işgali altındaki Luhansk bölgesinin sürgündeki valisi Serhiy Gaidai, Ukrayna televizyonuna yerel güçlerin Rusya’nın özel Wagner askeri grubunun üyelerinin kaldığı Kadiivka kasabasında bir otele baskın düzenleyerek birkaç kişiyi öldürdüğünü söyledi.

READ  Agatha Kasırgası Meksika'ya indi

Telegram kanallarında yayınlanan fotoğraflarda çökmüş bir bina görülüyordu.

“Wagner genel merkezinin bulunduğu yerde küçük bir patlama yaşadılar” dedi. “Orada bulunanlardan çok sayıda kişi öldü.”

İddialar Reuters tarafından doğrulanmadı ve Rusya Savunma Bakanlığı yorum için hemen müsait değildi.

Moskova, Ukrayna’nın enerji altyapısını füze ve insansız hava aracı saldırılarıyla hedef alıyor ve bazen sıcaklıkların genellikle sıfır santigratın altına düştüğü kış aylarında milyonlarca sivilin elektriğini kesiyor.

Rus kuvvetleri Cumartesi günü Karadeniz’deki Odesa limanındaki iki enerji santraline İran yapımı insansız hava araçlarıyla saldırdı ve yaklaşık 1,5 milyon insanın ve liman içindeki ve çevresindeki neredeyse tüm kritik altyapının elektriğini kesti.

Zelensky, elektrik arzında “çok zor” koşullar yaşayan diğer bölgelerin başkent Kiev ve Kiev bölgesinin yanı sıra batı Ukrayna’daki dört bölge ve ülkenin merkezindeki Dnipropetrovsk bölgesi olduğunu söyledi.

Kiev’den Nick Starko’nun bildirdiği; Kanada, Winnipeg’den Ronald Popsky tarafından ek raporlama; Lydia Kelly ve Lincoln Feist tarafından; Kurgu: Grant McCool ve Simon Cameron-Moore

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.