Ukrayna birlikleri ‘neredeyse solda’ Rus füzeleri Siverodonetsk’te kuzey ve batıyı vurdu

  • Siverodonetsk’in ele geçirilmesi Rusya’ya büyük fayda sağlayacak
  • Ukrayna, Rusya’nın geniş çaplı bombardıman gerçekleştirdiğini söyledi
  • Ukrayna askeri üslerine onlarca füze isabet etti

KYIV, 25 Haziran (Reuters) – Doğu kentinin belediye başkanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna askerlerinin Rus güçlerine karşı haftalarca süren yoğun çatışmaların ardından Siverodonetsk’te neredeyse “geri çekildiğini” ve Mariupol limanının kaybedilmesinden bu yana Ukrayna’daki en büyük karışıklığı işaret ettiğini söyledi. Mayısta.

Ukraynalı yetkililer, Avrupa’nın en büyük kara çatışmasının II.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat’ta sınıra on binlerce asker gönderdi. Aynı zamanda küresel bir enerji ve gıda krizini de tetikledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rusya ve elçileri, başkent Kiev’deki sözde “özel askeri operasyon” ilerlemesini terk ettiğinden, ana odaklarını Luhansk ve Donetsk eyaletlerinden oluşan doğu Donbass’a kaydırdı.

Siverodonetsk’ten çekilme onaylanırsa, Moskova’yı Luhansk’ın tam kontrolü altına alacak olan eyaletteki Ukrayna birlikleri, yalnızca Shivarsky Donetsk’teki ikiz Lisyansky kentindeki Shivarsky Donetsk Nehri’nin karşısında konuşlanacak.

Belediye Başkanı Oleksandr Strieug ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, “Maalesef şehri terk ettiler” dedi. Bölge yetkilileri Cuma günü Ukrayna’nın askerlerini oradan çekeceğini söyledikten sonra tam bir geri çekilmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini doğrulamadı.

Rusya’nın Kremlin yanlısı muhabiri İzvestia, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna kuvvetlerinin konuşlandığı Sivodonetsk’in Azot sanayi bölgesini ziyaret etti.

Ukrayna’da rutin Rus askeri birlikleriyle savaşan birlikleri bulunan Rusya’nın Çeçenya bölgesinin başkanı Ramzan Kadırov, Cumartesi günü sosyal medyada Siverodonetsk sanayi bölgesi ve havaalanının “tamamen özgürleştirildiğini” söyledi.

Siverodonetsk’in ele geçirilmesi, Rusya’nın başlangıçtaki başarısız “yıldırım savaşından” yavaş hareket eden, uzun menzilli bir top saldırısına geçişinin kanıtı olarak görülecektir.

Moskova, Luhansk ve Donetsk’i bağımsız devletler olarak tanıdı ve Ukrayna’nın iki ilin topraklarını ayrılıkçı rejime bırakmasını istedi.

READ  Soğuk Savaş'ı bitiren ve Nobel Ödülü kazanan Sovyetler Birliği'nin son lideri Gorbaçov, 91 yaşında öldü.

Ukrayna Ulusal Muhafız Alayı sözcüsü Kardin Starsky Cumartesi günü televizyonda yaptığı açıklamada, Siverodonetsk’ten çekilmeyle ilgili bilgi akışının karadaki birlikleri savunmak için çok geç olduğunu söyledi.

Starsky, “Son (birkaç) gün içinde birliklerimizi geri çekmek için bir operasyon oldu” dedi.

Luhansk bölgesi valisi Serhiy Gaidai, Rus güçlerinin Cuma günü Siverodonetsk sanayi bölgesine saldırdığını ve Lisyansk şehrine girip kuşatmaya çalıştığını söyledi.

Füzeler batıda ve kuzeyde saldırıyor

Ukrayna’nın başka yerlerinde, batı ve kuzey bölgelerinin valileri, Rusya’nın saldırılarını doğuyla sınırlamadığını gösteren bir dizi füze saldırısı bildirdi.

Ukrayna’nın danışmanı Mikhail Potoliak Twitter’da “48 gemi füzesi. Bir gecede. Ukrayna genelinde” dedi. Rusya hala Ukrayna’ya gözdağı vermeye, halkın gözünü korkutmaya ve sindirmeye çalışıyor” dedi.

Ukrayna’nın batısındaki Lviv bölgesinin valisi Maxim Kozitsky, çevrimiçi bir videoda Polonya sınırına yakın Yavoriv üssünden Karadeniz’e altı füze atıldığını söyledi. Dört hedefi vurdu ama ikisi imha edildi.

Kuzeyde, Zhytomyr bölgesinin valisi Vitaliy Bunechko, askeri bir hedefe yönelik saldırılarda en az bir askerin öldürüldüğünü ve yaklaşık 10 füzenin önlenip imha edildiğini söyledi.

Güneyde, Karadeniz yakınlarındaki Mykolayiv kasabasının belediye başkanı Oleksandr Chenkevich Cumartesi günü yaptığı açıklamada, şehri ve yakın bölgeleri beş gemi füzesinin vurduğunu söyledi. Ölü sayısı netleşti.

Reuters, çeşitli raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.

Rusya sivilleri hedef aldığını yalanladı Kiev ve Batı, Rus güçlerinin sivillere karşı savaş suçları işlediğini söylüyor.

Ukrayna’ya Batı desteği

Ukrayna’nın savaş zamanındaki aksaklıklarına rağmen, Rusya, Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak, önde gelen şirketlerine ve iş dünyası ve siyasi seçkinlerine eşi görülmemiş yaptırımlar uygulayan Batı’nın desteğine sahip.

READ  2022 MLB Field of Dreams Game: Cubs ile ilgili bilinmesi gereken dört şey, Reds Iowa'da buluşacak

Savaşın dünya ekonomisi ve Avrupa güvenlik düzenlemeleri üzerinde büyük bir etkisi oldu, gaz, petrol ve gıda fiyatlarını artırdı, AB’nin Rus gücüne olan aşırı güvenini azalttı ve Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya katılmaya teşvik etti.

Batılı ülkeler Ukrayna’ya silah sağladı.

Ukrayna’nın üst düzey generali Valeriy Zaluzhnyi Cumartesi günü bir telgrafta ABD tarafından verilen HIMARS roket sistemlerinin şu anda Ukrayna’nın Rus işgali altındaki bölgelerinde çalıştığını ve hedefleri vurduğunu yazdı. devamını oku

Almanya’da Pazar günü başlayacak olan üç günlük zirvede, Yedi Zengin Demokratın liderlerinin Ukrayna’ya uzun süredir devam eden desteklerini göstermeleri ve Rusya’yı nasıl sıkılaştıracaklarını tartışmaları bekleniyor. devamını oku

Toplantıya katılan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’nın Rusya ile bir barış anlaşmasını kabul etmesi için baskıyla karşı karşıya kalacağından ve Putin’in Ukrayna’ya girmesinin sonuçlarının uluslararası güvenliği tehlikeye atacağından korktuğunu söyledi. devamını oku

Desteğin kilit bir işareti olarak, AB liderleri bu hafta Ukrayna’nın resmi adaylığına katılmayı kabul ettiler – Rusya’nın Cuma günkü kararı AB’nin komşularını “köleleştiriyor”. devamını oku

Rusya, Ukrayna’nın güney komşularının askeri yeteneklerini azaltmak ve sözde tehlikeli milliyetçileri saptırmak için Ukrayna’ya asker gönderdiğini söyledi.

Ukrayna, Rusya’nın emperyal tarzda toprak gaspına başladığını ve topraklarını asla Rusya’ya teslim etmeyeceğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu raporu; Michael Perry ve Madeline Chambers tarafından yazıldı; Kurgu Sam Holmes, Edwina Gibbs, David Clark, Peter Groff

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.