Uber Geliri 2. Çeyrek 2022

Uber Teknolojileri A.Ş. CEO Tara Khosrowshahi, 14 Aralık 2021 Salı günü San Francisco’da bir röportaj sırasında konuştu.

David Paul Morris | Bloomberg | İyi resimler

Uber Rapor et İkinci çeyrek kaybı Ancak Salı günü, analistlerin kazanç tahminlerini geride bıraktı ve ilk kez 382 milyon dolarlık serbest nakit akışı sağladı.

Uber hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde %13 arttı.

İşte anahtar numaralar:

  • Bir payın kaybı: 1,33 dolar, tahminlerle karşılaştırılamaz.
  • Hasılat: Refinitiv analistlerinin yaptığı bir ankete göre, 8,07 milyar dolar ile 7,39 milyar dolar arasında.

Şirket, ikinci çeyrekte 2,6 milyar dolarlık net zarar açıkladı ve bunun 1,7 milyar doları Aurora, Grab ve Zomato hisselerinin yatırım dışı bırakılmasına ve yeniden değerlenmesine bağlandı.

Ancak CEO Tara Khosrowshahi hazırlanan bir açıklamada, Uber’in isteğe bağlı trafikteki artıştan ve perakendeden hizmetlere yapılan harcamalardaki değişimden yararlanmaya devam ettiğini söyledi.

Şirket, FAVÖK’ün ilk çeyrekte sağladığı 240 milyon ila 270 milyon dolarlık aralığın ötesinde 364 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK bildirdi. 29,1 milyar dolarlık toplam rezervasyonlar yıllık %33 artışla 28.5 milyar dolardan 29,5 milyar dolara yükseldi.

Uber’in en büyük iş segmentleri 2022’nin ikinci çeyreğinde şöyle performans gösterdi:

Hareketlilik (Toplam Rezervasyon): Sabit kurda bir yıl öncesine göre %57 artışla 13.4 milyar dolar.

Teslimat (toplam rezervasyon): Sabit kurda bir yıl öncesine göre %12 artışla 13.9 milyar dolar.

Uber, pandemi sırasında Eats teslimat işindeki büyümeye büyük ölçüde güvendi, ancak mobilite bölümü Eats gelirini geride bıraktı. ilk çeyrekte Biniciler daha fazla yolculuk yapmaya başladı.

Bu eğilim ikinci çeyrekte de devam etti. Hareket segmenti, teslimatın 2,69 milyar dolarlık gelirine kıyasla 3,55 milyar dolarlık gelir elde etti. Uber’in navlun bölümü, çeyrekte 1,83 milyar dolar gelir elde etti. Gelir, toplu rezervasyonların ek vergilerini, geçiş ücretlerini ve ücretlerini içermez.

READ  EV hisseleri için zor bir günün sonunda Rivian'ın hem iyi hem de kötü haberleri var

Çeyrekte artan yakıt fiyatlarına rağmen Uber, sürücülerinin ve kuryelerinin pandemi öncesine göre daha fazla para kazandığını ve aktif ve yeni sürücü büyümesinde bir hızlanma gördüğünü söyledi.

Hazırlanan yorumlarda Khosrowshahi, “Sürücü katılımı ikinci çeyrekte salgın sonrası başka bir seviyeye ulaştı ve çeyrek boyunca aktif ve yeni sürücü büyümesinde bir hızlanma gördük.” Dedi. “Dünya çapında artan gaz fiyatlarının arka planında, bu, Uber’de görmeye devam ettiğimiz değer sürücülerinin sağlam bir onayıdır. Sonuç olarak, Temmuz ayında, artış ve bekleme süreleri, dahil olmak üzere birçok pazarda bir yılın en düşük seviyelerine yakındı. Hareketlilik kategorimizin ABD, Kanada, Brezilya ve Avustralya’daki konumu birkaç yılın en yüksek seviyelerindeydi veya buna yakındı.”

Uber kısa süre önce buna yardımcı olacak yeni değişiklikleri duyurdu Sürücüleri çekmek ve elde tutmak devam ediyor. Örneğin, istedikleri gezileri seçip, bir seyahati kabul etmeden önce ne kadar kazanacaklarını görebilirler.

Şirket, bu çeyrekte platformda geçen çeyreğe göre %9 ve yıldan yıla %24 artışla 1.87 milyar seyahat kaydetti. Aylık aktif platform kullanıcıları, bir önceki yıla göre %21 artışla 122 milyona ulaştı. Sürücüler ve kuryeler bu çeyrekte yıllık %37 artışla 10.8 milyar dolar kazandı.

Khosrowshahi, yatırımcılarla yaptığı görüşmede, yeni sürücü kayıtlarının yıldan yıla %76 arttığını söyledi. Sürücülerin %70’i, Uber’e katılma kararlarında enflasyon ve yaşam maliyetinin rol oynadığını söyledi.

Uber, seyahatin yeniden canlanmasından yararlandı. Havalimanı brüt rezervasyonları pandemi öncesi seviyelere ulaştı ve toplam hareketlilik, yıllık %139 artışla brüt rezervasyonların %15’ini oluşturdu.

Üçüncü çeyrek için Uber, brüt rezervasyonların 29 milyar ila 30 milyar dolar arasında olmasını ve FAVÖK’ün 440 milyon ila 470 milyon dolar arasında ayarlanmasını bekliyor.

CNBC’den Khosrowshahi “sokakta gürültü“Sabah 9’da ET.

READ  Brooklyn Nets, yıldızın takas talepleri olan Kevin Durant toplantısından sonra birlikte 'ileriye doğru ilerlemeyi' kabul etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.