Twitter, Elon Musk’a 44 milyar dolarlık anlaşma için dava açtı

WILMINGTON, Del., 12 Temmuz (Reuters) – Twitter Inc (TWTR.N) Salı günü Elon Musk’a 44 milyar dolarlık sosyal medya platformunu satın alma anlaşmasını ihlal ettiği için dava açtı ve bir Delaware mahkemesinden Twitter paylaşımı başına 54.20 dolar üzerinde anlaşmaya varılan dünyanın en zengin adamına katılmasına karar vermesini istedi.

Şikayette, “Delaware sözleşme yasasına bağlı diğer tarafların aksine – Musk fikrini değiştirmek, şirketi çöpe atmak, faaliyetlerini aksatmak, hissedar değerini yok etmek ve çekip gitmekte özgür olduğuna inanıyor” dedi.

Dava, iş dünyasının en renkli girişimcilerinden birini içeren ve standart sözleşme dilini yönlendirecek olan Wall Street tarihinin en büyük hukuk savaşlarından biri olmayı vaat ediyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Cuma günü Musk, Twitter’ın iş performansı için temel olan sitedeki sahte veya spam hesaplarla ilgili bilgi taleplerine yanıt vermeyerek sözleşmeyi ihlal etmesi nedeniyle sözleşmeyi feshettiğini söyledi. devamını oku

Elektrikli araç üreticisi Tesla Inc’in CEO’su Musk, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Dava, Musk’ı birleşme anlaşmasının “Twitter ve işine zarar veren” ihlallerin “uzun bir listesi” ile suçluyor. Anlaşmanın açıklanmasından bu yana ilk kez işten çıkarmaların “artışta” olduğunu söyledi.

Twitter, Twitter’ı, önemli satın alımlarını düzenleyicilere düzgün bir şekilde açıklamadan Ocak ve Mart ayları arasında şirketteki hisselerini “gizlice” yığmakla suçladı.

Sosyal medya platformunun hisseleri Salı günü %4,3 artarak 34,06$’a yükseldi, ancak anlaşma Twitter yönetim kurulu tarafından Nisan ayı sonlarında onaylandığında işlem gördükleri 50$’ın üzerinde seviyelerin altındaydı. Hisse, zilden sonra %1 daha ekledi.

Musk, spam hesapları ve yanlış beyanlar hakkında bilgi eksikliği nedeniyle “ekonomik olumsuz olay” dediği şey nedeniyle bağlantıyı kapattığını söyledi. Yöneticilerin ayrılışlarının olağan gidişatta iş yapmak için bir başarısızlık olduğunu söyledi – ve Twitter, müzakereler sırasında bu dili birleşme anlaşmasından çıkardığını söyledi.

READ  ACC, Pac 12 ESPN TV Ortaklığını Tartışıyor

Twitter, satın alma işleminden vazgeçtikten sonra rakip bir platform oluşturacağından korktuğu için spam hesapları hakkında Musk ile daha fazla bilgi paylaşmadığını söyledi.

Twitter, Musk tarafından belirtilen gerekçeleri hak etmeyen “mazeretler” olarak nitelendirdi ve çekilme kararının borsadaki, özellikle de teknoloji hisselerindeki düşüşle ilgili olduğunu söyledi.

Musk’ın servetinin ana kaynağı olan Tesla’nın hisseleri, anlaşmanın açıklanmasından ve Salı günü 699,21 dolardan kapanmasından bu yana değerlerinin yaklaşık %30’unu kaybetti.

Ayrı bir dosyada Twitter, mahkemeden Eylül ayı ortasında dört günlük bir duruşma planlamasını istedi.

Twitter CEO’su Barak Agarwal Salı günü Twitter çalışanlarına gönderdiği bir notta, çalışanlara gelecek hakkında güvence vermeye çalıştı.

Reuters tarafından görülen notta, “Mahkemede tutumumuzu kanıtlayacağız ve kazanacağımıza inanıyoruz” diye yazdı.

Hukuk uzmanları, Twitter’ın herkese açık Twitter’da bulunan bilgilere dayanarak üstünlüğü ele geçireceğini söyledi. devamını oku

Okulda bir Boston Koleji hukuk profesörü olan Brian Quinn, “Twitter, Musk’ın alıcının vicdan azabı çektiğine dair şikayetinde güçlü bir pozisyon aldı – anlaşmadan çekilme kararının nedeni bu, botlar değil” dedi. Twitter’ın burada sunduğu gerçekler, Twitter’ın sunduğu anlaşmayı kapatması için çok güçlü bir kanıt oluşturuyor.”

Musk, Twitter’ın en çok takip edilen hesaplarından biri ve dava, şirketin bağlantının “aşağılamama” kuralını ihlal ettiğini söylediği bir kaka emojisi de dahil olmak üzere birkaç tweet’inin görüntülerini içeriyor.

Musk, 16 Mayıs’ta Agarwal’dan gelen bir çift tweet’e yanıt olarak emojiyi tweetledi ve şirketin spam hesaplarıyla mücadele çabalarını açıkladı.

Twitter, Musk’ın anlaşmayı finanse edeceğine söz verdikten sonra 28 Haziran’da Musk’ın Agarwal’a gönderdiği bir metin mesajının görüntüsünü içeriyor.

Musk, Agarwal’a “Avukatların bu konuşmaları sorun çıkarmak için kullanıyor” diye mesaj attı. “Durması gerekiyor.”

Musk, anlaşmayı sonlandırdığını söyledikten sonra Twitter, Pazartesi günü, spam hakkındaki iddialarının, spam verilerini kamu malı haline getirmeye zorlama planının bir parçası olduğunu öne süren tweetler gönderdiğini söyledi.

READ  Büyük ortalamaların ardından, hisse senedi vadeli işlemleri Haziran'dan bu yana en kötü günün ardından yükseldi

Dava, “Musk için Twitter’ın çıkarları, hissedarları, Musk’ın kabul ettiği işlem ve bunu uygulamak için mahkeme süreci ayrıntılı bir saçmalık oluşturuyor” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Wilmington, Delaware’deki Tom Halls tarafından yapılan raporlama; Kurgu: Chris Rees, Nolene Walter ve Matthew Lewis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.