Türkiye, Ukrayna limanlarını yeniden açmak için Cuma günü bir anlaşma imzalayacağını söyledi.

  • BM ve Türkiye, Ukrayna-Rusya tahıl ihracat anlaşmasına aracılık etmek için çalıştı
  • Küresel gıda krizinin hafifleyeceği umudu var
  • Ukraynalı Zelensky, savaş alanı kazanımları için potansiyel görüyor

22 Temmuz (Reuters) – Türkiye, Rusya ve Ukrayna’nın Cuma günü Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını tahıl ihracatına yeniden açmak için bir anlaşma imzalayacaklarını belirterek, Rusya’nın işgalinin tetiklediği uluslararası gıda krizinin hafifletilebileceğine dair umutları artırdı.

Dünyanın en büyük gıda ihracatçıları arasında yer alan Ukrayna ve Rusya, Türkiye cumhurbaşkanlığı ofisinden Perşembe günkü duyuruyu hemen doğrulamadı. Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, gece geç saatlerde yaptığı bir video konuşmasında, ülkesinin Karadeniz limanlarının yakında kapatılabileceğini ima etti.

Rusya’nın Karadeniz filosu tarafından bir abluka, dünya çapındaki pazarlara arzı kesti ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta komşu Ukrayna’ya asker göndermesinden bu yana tahıl fiyatları arttı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Anlaşmanın tüm detayları hemen açıklanmadı. BM sözcüsü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ofisinden yapılan açıklamada, anlaşmanın Cuma günü saat 1330 GMT’de imzalanacağı belirtildi. devamını oku

Zelensky, esas olarak Ukrayna kuvvetlerinin savaş alanında kazanım elde etme kabiliyetine odaklanarak, “Yarın Türkiye’den devletimize – limanlarımızı bloke etme konusunda mesajlar bekliyoruz” dedi.

engeller

Moskova, gıda krizini alevlendirme sorumluluğunu reddetti, bunun yerine kendi gıda ve gübre ihracatını ve Ukrayna’nın Karadeniz limanlarındaki madenciliğini azaltan Batı yaptırımlarını caydırıcı bir etki olarak suçladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Washington’un anlaşmanın uygulanmasından Moskova’yı sorumlu tutmaya odaklanacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler ve Türkiye, Guterres’in “paket” olarak adlandırdığı anlaşmaya aracılık etmek için iki aydır çalışıyor – Ukrayna’nın Karadeniz tahıl ihracatını yeniden başlatmak ve Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatını kolaylaştırmak.

READ  Apple'ın iPhone'unuzdaki iOS 15.6'sı: Bilmeniz Gereken Her Güncelleme

Rusya Perşembe günü yaptığı açıklamada, AB yaptırımlarının son turunun güvenlik ve küresel ekonominin bazı bölümleri için “felaket sonuçları” olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova yaptığı açıklamada, 27 ulustan oluşan bloğun küresel gıda güvenliğini korumak amacıyla önceki bazı yaptırımların hafifletilmesini önerdiğini ve Moskova’nın bunun engelsiz tahıl ve gübre ihracatı için koşullar yaratmasını umduğunu söyledi.

savaş alanı

Zelenskiy, silah tedariki ve Ruslara yönelik saldırıların yoğunlaştırılması konusunu görüşmek üzere Perşembe günü üst düzey komutanlarla bir araya geldi. devamını oku

Zelensky video konuşmasında, “(Biz) güçlerimizin savaş alanında ilerlemek ve saldırganlara önemli yeni kayıplar vermek için güçlü bir potansiyele sahip olduğu konusunda anlaştık” dedi.

Ukrayna, son haftalarda insanları şehirlere füze saldırılarıyla tehdit etmekle suçladı. Moskova sivillere saldırdığını reddediyor ve tüm hedeflerinin askeri olduğunu söylüyor.

Kiev, Batı silahlarının, özellikle de uzun menzilli ABD Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) füzelerinin, karşı saldırıya geçmesine ve işgalde kaybedilen toprakları geri almasına izin vereceğini umuyor.

Rus güçlerinin doğu Luhansk eyaletinde Ukrayna’nın elindeki son iki kasabayı Haziran sonu ve Temmuz başında çatışmalarda ele geçirmesinden bu yana büyük cepheler büyük ölçüde felç oldu. Rus kuvvetleri de komşu Donetsk eyaletine odaklanmış durumda.

Rusya, ayrılıkçı vekilleri adına tüm Donetsk ve Luhansk’ı tamamen ele geçirmeyi hedefliyor.

İki ay önce güneydeki liman kenti Mariupol’un kontrolünü ele geçirdi ve binlerce kişinin ölümüne ve yüz binlerce kişinin kaçmaya zorlanmasından sonra acımasız bir savaş yaşandı.

Geride kalanlar şimdi yeni bir savaşla karşı karşıyalar: Binaların yaklaşık %90’ının yıkıldığı, su veya kanalizasyon kaynakları olmadan ve çöp ve insan kalıntılarının molozlarda çürüdüğü yaz sıcağında nasıl hayatta kalınır?

Bir sakin Reuters’e verdiği demeçte, “Ateş yakıyorsunuz, yemek pişiriyorsunuz, çocuklar için kahvaltı hazırlıyorsunuz” dedi. “Öğleden sonra biraz iş bulursun ya da çocukları akşam yemeği için beslemek için kuru yiyecek alırsın. Bugün Dündü Günü, dedikleri gibi: uyanırsın ve her zaman aynı olur.”

READ  Wisconsin GOP, sahte dolandırıcılık iddialarında bulunan seçim müfettişini kovdu

Rusya, işgalini Ukrayna hükümetinin ve Batılı müttefiklerinin sebepsiz bir savaş için temelsiz bir bahane olduğunu söylediği faşistlerden Ukrayna’yı kurtarmak için “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendirdi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu tarafından hazırlanan rapor; Grant McCool tarafından yazıldı; Cynthia Osterman ve Stephen Coates tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.