Tüm Yellowstone Milli Parkı girişleri geçici olarak kapatıldı

(CNN) – Yellowstone Milli Parkı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “benzeri görülmemiş” yağmur ve selin neden olduğu “son derece tehlikeli koşullar” nedeniyle parka tüm girişlerin geçici olarak kapatıldığını duyurdu.

Parktan yapılan açıklamada, “Eşi benzeri görülmemiş yağış ve sel nedeniyle yollarda meydana gelen önemli sel, kayalık yamaçlar ve toprak kaymaları nedeniyle Yellowstone Milli Parkı’na tüm girişler hemen geçerli olmak üzere geçici olarak kapatılacaktır.” denildi. Facebook gönderisi.

Gönderi, “Koşullar normal olana ve park yolları ve köprüler hasar açısından değerlendirilinceye kadar” gelen trafiğe izin verilmeyecek. Kuzey, kuzeydoğu, batı, güney ve doğu girişlerinin hepsi kapalı.

Parkın Facebook paylaşımına göre parkın birçok yerinde elektrikler kesildi.

Yazıda, “Park, ek yağış tahmin edildiğinden, çok sayıda günlük kullanım ziyaretçisinin parkta mahsur kaldığını görmek istemiyor” dedi.

Parkın kuzeyindeki Gardiner’de yaşayan bir Montana sakini olan Elizabeth Aluk, “Bu nehir evimden önce hiç bu kadar yüksek olmamıştı ve ziyaretçiler için bir geçit.

Aluk, Pazartesi öğleden sonra bölgedeki yolların ve köprülerin sular altında kalması nedeniyle ayrılamayacağını söyledi.

Önümüzdeki haftalarda Yellowstone Ulusal Parkı’nı ziyaret etmeyi planlayan gezginler Yol koşullarını izleyinPark tavsiye etti.

‘İşler kötüye gitti’

Gardiner’de, park girişinin yakınında kısa süreli kiralık bir evde kalan bir aile, bölgeyi su bastığı için şu anda kiralık odadan çıkmakta zorlanıyor.

Indiana çifti Melissa ve Parker Manning, Cumartesi günü aileleriyle birlikte CNN yerini kiraladılar ve Pazartesi sabahı yola çıkacaklar.

Parker Manning, “Bu hiçbir zaman olmayacak,” dedi. “Cumartesi günü su seviyesi yüksekti, ancak son 10-12 saat içinde durum daha da kötüleşti.”

Çift, Pazartesi sabahı acil durum yönetimi yetkilileriyle birlikte aramaya katıldı. Görüşmedeki yetkililer, yerel işletmelerin gıda dağıtımını düşünmesini önerdi.

READ  Kraliçe Elizabeth'in Platin Jübilesi: Kutlama Rehberiniz

Manning, markete gittiklerini ve herkese neyi saklayacakları konusunda akıllı olmalarını ve panik yapmamalarını söylediklerini söyledi.

Manning, “Şehrimizin çıkışı 89’da kuzey olacak, ancak bu yolların tümü şu anda su altında” dedi.

Şehirden ayrıldıktan sonra ne yapacağı şu anda bilinmiyor, ancak Manning bunun önümüzdeki 48 saat içinde gerçekleşmesini umuyor.

Manning, kiralık ev sahibi durumunun çok anlaşılır olduğunu ekledi.

Akarsulardan ve derelerden kaçının

Pazartesi günü erken saatlerde, parkın kuzeyindeki bir haber bülteninde park, daha geniş bir kapatma ilan etmeden önce “uzun bir süre” geçici olarak kapatılacağını söyledi.

Açıklamada, “Ön tahminler, parkın Gardiner ile Cook City, Montana arasındaki yolunun birçok bölümünün sular altında kaldığını ve birçok köprünün etkilenebileceğini söylüyor” dedi ve ziyaretçilerin kuzeye tahliye edildiğini ekledi.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS) Pazartesi günü park için bir sel uyarısı yayınladı ve kampçılara ve dağcılara akarsu ve derelerden kaçınmalarını tavsiye etti.

NWS sürücüleri uyardı, “Arkanı dönün ve su basmış yollarla karşılaştığınızda boğulmayın.”

NWS, Mammoth, Aspray Falls, Indian Creek Campground ve Lava Creek Campgrounds’un parkta bulunan sele eğilimli alanlar olduğunu bildiriyor.


Üstteki resim: Yellowstone Ulusal Parkı’nın kuzey giriş yolu boyunca Gartner Nehri’nde yüksek su seviyeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.