Tüm sanıklar MH17’yi düşürmekten suçlu bulundu

Yorum

AMSTERDAM – Perşembe günü bir Hollanda mahkemesi, iki Rus ve bir Ukraynalıyı, 2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda Malezya Havayolları’na ait bir uçağın düşürülmesi ve uçaktaki 298 yolcu ve mürettebatın tamamının ölümüyle sonuçlanan kazada adam öldürmekten suçlu buldu.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki Rus yanlısı ayrılıkçılara liderlik eden iki eski Rus güvenlik görevlisi ve Ukrayna uyruklu kişi, sanıksız Rus hükümetine karşı suçlamalarla karşı karşıya. Moskova uzun süredir jet uçağının imha edilmesiyle ilgili sorumluluğu reddediyor ve sanıkları iade etmeyi veya müfettişlerle işbirliği yapmayı reddediyor. Üçüncü bir Rus sanık beraat etti.

Sanıklardan hiçbiri tutuklu değil. Mahkum olanlar, daha sonra kendi kendini ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin savunma bakanı olarak görev yapan Rusya güvenlik servisi FSB’de eski bir albay olan Igor Girkin; Rusya askeri istihbarat teşkilatı GRU’nun eski subayı Sergei Dubinsky; ve Donbass’taki ayrılıkçı güçlerin Ukraynalı komutanı Leonid Garchenko.

Hiç yakalanmamalarına rağmen hapis cezasına çarptırıldılar.

GRU’nun özel biriminde görev yapan dördüncü sanık Oleg Pulatov, delil yetersizliğinden beraat etti. Duruşmada savunması için avukat gönderen tek sanık olan Bulatov, daha önce olayda hiçbir rolü olmadığını söyleyerek mahkemeden beraat etmesini istemişti.

Karar, 17 Temmuz 2014’te Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a uçan bir Boeing 777’yi kimin düşürdüğü ve Ukrayna’nın doğusundaki tarlalara dağılmış cesetler ve enkaz bıraktığı konusunda yıllarca süren bir soruşturma sonrasında verildi.

Olay, Malezya Havayolları Flight 17’nin düşürülmesinden önceki haftalarda çok sayıda Ukrayna askeri jetinin düşürüldüğü bölgede Rus destekli ayrılıkçılar ile Ukrayna güçleri arasındaki çatışma sırasında meydana geldi.

Rusya, 2014 yılında Donbas’ta patlak veren çatışmada taraf olmadığını ve dört sanığın ayrılıkçı milislerin bir parçası olarak yüksek mevkilerde bulunduğu Donetsk’teki Rus yanlısı milisleri kontrol etmediğini uzun süredir savunuyor.

READ  Soğuk Savaş'ı bitiren ve Nobel Ödülü kazanan Sovyetler Birliği'nin son lideri Gorbaçov, 91 yaşında öldü.

Ancak mahkeme, Moskova’nın Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki ayrılıkçı güçleri finanse ettiğine ve silahlandırdığına ve genel olarak ayrılıkçı bölgeyi ve bölge yetkililerini kontrol ettiğine karar verdi.

Mahkeme, disk fırlatmanın kasıtlı olduğunu ancak sanıkların askeri bir uçağa ateş ettiklerini düşündüklerini tespit etti.

Mahkeme başkanı Hendrik Steenhuis, “Yargı ölüleri geri getiremez” dedi. “Ancak kimin suçlanacağı konusunda netlik sağlandı.”

İşte MH17 uçağını düşürmekle suçlanan dört şüpheli hakkında bildiklerimiz

Kremlin, Uçuş 17’nin düşürülmesiyle herhangi bir ilgisi olduğunu her zaman şiddetle reddetti ve olayla ilgili soruşturmayı siyasi olarak önyargılı olduğu için itibarsızlaştırmaya çalıştı. Ukrayna hükümetini suçlamaktan davadaki delilleri uydurma olarak reddetmeye kadar, uçağın nasıl düşürüldüğüne dair çeşitli açıklamaları destekledi.

Hollandalı müfettişler, ayrıntılı bir rapor yayınlayarak bu iddiaları çürütmek için büyük çaba sarf ettiler. kronoloji Grev ve karakter ayarı Sanıklar, füze sisteminin Bervomaisky’deki füze sahasına teslim edilmesinde ve uçağın düşürülmesinde rol oynadılar.

Müfettişler, Ukrayna üzerinde jet düşürme olayında Rus istihbaratını ve Moskova yanlısı milislerle bağlantılı 4 zanlıyı suçluyor

Flight 17 kurbanlarının birkaç aile üyesi, uluslararası toplum uçağın düşürülmesinden bu yana geçen yıllarda Moskova’ya karşı daha fazla geri adım atmış olsaydı, Rusya’nın bu yıl Ukrayna’yı tam ölçekli işgalinden kaçınılabileceğini öne sürdü.

Eliot Higgins, “Aksine kanıtlara rağmen, Batı, Ukrayna’daki ayrılıkçı grupların yalnızca Rusya Federasyonu’nun temsilcileri olmadığı, aynı zamanda Rus saldırganlığına göz yumabilecekleri fikrini kabul etmekten mutlu” dedi. Bellingate Soruşturma Komisyonu. Bellingad, Pak füze sistemini Rusya’nın 53. Uçaksavar Füze Filosuna bağlamak için açık kaynaklı istihbarat kullandı ve bulgularını Hollandalı müfettişlerle paylaştı.

Higgins, “Bu, Doğu Ukrayna’da donmuş bir çatışmaya yol açarak, Rusya’ya Ukrayna’yı tam bir askeri işgale hazırlaması için zaman tanıdı ve enerji ve gıda tedariki için uluslararası sonuçlara yol açtı.” Batı, 2014’te Rusya’nın saldırganlığına karşı dursaydı, bugün içinde bulunduğumuz durumdan kaçınabilirdik” dedi.

READ  Dük vs. KANSAS SKORU, TAKEAWAYS: Jalen Wilson, Şampiyonlar Klasik'te Jayhawks'ın son rallisine karşı Blue Devils'e liderlik ediyor

Flight 17 kararının açıklanmasından iki gün önce, Ukrayna’da yaklaşık dokuz aydır süren savaşın en gergin anlarından birinde Polonya’ya bir füze düştüğünde iki kişi öldü. Washington ve Varşova’daki yetkililer, bunun bir Rus füze saldırısı sırasında hedefini kaçıran bir Ukrayna hava savunma füzesi olabileceğini söylediler.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın nihai sonuçlarına bakılmaksızın, “bu trajik olaydan nihai olarak sorumlu olan taraf Rusya’dır” dedi.

Avustralya’daki Rusya Büyükelçiliği, raporu Flight 17’nin düşürülmesine ilişkin soruşturmaya bağladı ve bir tweet’te “MH17 soruşturması ve soruşturması hakkında bilmeniz gereken her şey” şeklinde yanıt verdi.

Donetsk’te Kremlin destekli ayrılıkçı güçlerin komutanı olarak görev yapan Kirkin, bir keresinde Ukrayna’da “savaşın tetiğini çekmekle” övünmüştü. Yıllarca Rusya’da güvenli bir şekilde yaşadı, ancak kısa süre önce Moskova’dan ayrıldı ve geçen ay Ukrayna’da cephe hattına döndü.

Khirkin’in, uçak düşürüldüğünde Moskova ile doğrudan temas halinde olan en üst düzey askeri yetkili olduğuna inanılıyor ve Pak füze sisteminin taşınmasına yardım ettiği söyleniyor. Daha önce yolcuların toplu ölümü için “manevi bir sorumluluk” hissettiğini söylemiş, ancak doğrudan bir rol oynadığını reddetmişti.

Ekim ortasında Kirkin, popüler Telegram blogunda “aktif orduya” yeniden katıldığını yazdı. Kirkin, blogu sık sık Rusya’nın Ukrayna’daki askeri stratejisini sert bir şekilde eleştirmek için bir platform olarak kullanıyor. Eşi Miroslava Reginska, askeri üniforma giyen ve aynı zamanda Igor Strelkov adıyla anılan Kirkin’in bir fotoğrafını paylaştı.

Kirkin’in ön saflara döndüğüne dair raporların ardından Ukraynalılar, yakalanması için 100.000 dolarlık bir ödül toplamak üzere bir kitle fonlaması kampanyası başlattı.

Ukrayna kuvvetleri Kirkin’i yakalarsa, Hollanda, 17 sefer sayılı uçuşta sevdiklerini kaybeden yüzlerce aile üyesine adalet getirme umuduyla Kirkin’i iade edecek.

READ  Temmuz 2022 Koç Burcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.