Tüketici fiyatları Aralık ayında ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda %0,1 düştü

Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Aralık ayında tüketici fiyatlarının pandeminin başlangıcından bu yana en büyük aylık düşüşünü kaydetmesiyle enflasyonun 2022’de ılımlı bir gerilemeye yaklaştığını söyledi.

Dow Jones’un tahminlerine göre, geniş bir mal ve hizmet sepetinin fiyatını ölçen tüketici fiyat endeksi bu ay yüzde 0,1 düştü. Bu, ülkenin büyük bir kısmının Covid-19 salgınıyla savaşmak için tecrit altında olduğu Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşe denk geliyor.

Düşüşe rağmen, TÜFE bir yıl öncesine göre %6,5 arttı ve artan yaşam maliyetlerinin Amerikan hane halkları üzerindeki devam eden yükünü vurguladı. Ancak bu, Ekim 2021’den bu yana en küçük yıllık artış.

Değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, ortak TÜFE olarak adlandırılan %0,3 arttı ve beklentileri karşıladı. Çekirdek, bir yıl öncesine göre %5,7 arttı ve tekrar aynı çizgiye geldi.

Aylık düşüşte petroldeki sert düşüş etkili oldu. Pompa fiyatları ayda %9,4 düştü ve 2022 ortalarında galon başına 5 doları geçtikten sonra bir yıl öncesine göre %1,5 düştü.

Fuel oil ay bazında %16,6 düşerek enerji endeksinde toplam %4,5’lik düşüşe katkıda bulundu.

Aralık ayında gıda fiyatları %0,3 artarken, konaklama fiyatları aylık %0,8 arttı ve şimdi bir yıl öncesine göre %7,5 arttı. Konaklama, toplam TÜFE endeksinin üçte birini oluşturmaktadır.

Enflasyonun ilk etapta önemli bir itici gücü olan ikinci el araç fiyatları ise aylık bazda %2,5, şimdi ise yıllık bazda %8,8 düştü.

Piyasalar haberlere çok az tepki verdi, vadeli işlemler Dow Jones Sanayi Ortalamasına bağlı ve çoğu vade boyunca Hazine getirileri düştü.

Her iki yıllık artış da Federal Rezerv’in %2’lik hedefinin üzerinde kalıyor, ancak daha aşağı hareket etmeye devam ediyor.

READ  Piyasalar uzun süreli bir zirveye hazırlanırken dolar 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Jandy, “Enflasyon hızla ılımlılaşıyor. Açıkçası, hala yüksek, ancak hızla doğru yönde ilerliyor” dedi. “Raporda ilk sıradaki sayı dışında iyi haberlerden başka bir şey görmüyorum: %6,5 çok yüksek.”

TÜFE en yakından izlenen enflasyon ölçüsüdür çünkü bir galon benzinden bir düzine yumurta ve uçak bileti fiyatına kadar her şeydeki hareketleri hesaba katar.

Federal Rezerv, tüketici davranışındaki değişikliklere göre ayarlanan farklı bir önlemi tercih ediyor. Bununla birlikte, merkez bankası enflasyonu ölçerken geniş bir bilgi yelpazesinden yararlanırken, CBI yapbozun bir parçasıdır.

Yetkililer 41 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyonla mücadele ederken, piyasalar merkez bankasının hamlelerini yakından izliyor. Tedarik zinciri aksamaları, Ukrayna’daki savaş ve trilyonlarca dolarlık mali ve parasal teşvik, ekonominin çoğu bölgesine yayılan fiyatların yükselmesine katkıda bulundu.

Politika yapıcılar, ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu kontrol etmek için kullanılan faiz artırımlarının ne kadar devam edeceğini tartıyorlar. Merkez bankası, kilit borç verme oranını 15 yılın en yüksek seviyesi olan 4,25 puana yükseltti. Yetkililer, politika sıkılaştırmasının etkisini görmek için geri çekilmeden önce oranın %5’in üzerinde olabileceğini belirttiler.

Bu son dakika haberi. Güncellemeler için burayı tekrar kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.