Tüccarlar Cuma günkü ralliyi artırmaya çalışırken, hisse senedi vadeli işlemleri haftaya yükseldi

Bir tüccar, 5 Ocak 2023’te New York Menkul Kıymetler Borsası’nın (NYSE) ticaret katında çalışıyor.

Andrew Kelly | Reuters

Borsa vadelileri Pazartesi gününden sonra yükseldi Büyük ortalamalar, yeni ticaret yılının ilk büyük rallisini gördü.

Dow Jones endüstriyel ortalamasına bağlı vadeli işlemler 85 puan veya %0,3 yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri sırasıyla %0,3 ve %0,4 arttı.

Dow ve S&P’nin Kasım ayından bu yana en iyi haftasını açıklamasıyla, tüm önemli ortalamalar geçen hafta iyileşti. Dow, Cuma günü 700 puan veya %2,13 yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq Composite, Aralık ayı istihdam raporunun enflasyonun düşebileceğinin sinyalini vermesinin ardından sırasıyla %2,28 ve %2,56 arttı.

Tarım dışı bordrolar beklenenden biraz daha yüksek geldi, ancak ücretler beklenenden daha yavaş arttı. Bu, hizmet sektöründe daralma olduğunu gösteren verilerle birlikte Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının hedefine ulaştığına dair güveni artırdı.

Wells Fargo analisti Christopher Harvey, Tüketici Fiyat Endeksi özetini kullanarak, S&P 500’ün Cuma günkü performansı “2023’e girmeyi beklediğimizi doğruladı: Aylık istihdam raporu ‘yeni TÜFE’ olacak” dedi. Bu yıl, işgücü verileri “Fed duyarlılığındaki (şahin veya yükseliş) marjinal dalgalanmaların tonunu belirliyor.

Harvey, verilerin, yetkililerin faiz oranlarının yükseltilmesi gerektiğini söylediği Aralık ayı Fed toplantısının tutanaklarının yayınlanmasının ardından haftanın başlarında yatırımcılar arasındaki kötümserliği ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu söyledi. “Kısa bir süre.”

New York Fed’in tüketici beklentileri ve tüketici kredisi verileri anketi Pazartesi günü yayınlanacak. Haftanın ilerleyen saatlerinde yatırımcılar Perşembe günü Aralık ayı tüketici fiyat endeksi raporuna ve Cuma günü büyük banka kazançlarına bakacaklar.

READ  Samsung Galaxy S23'ün imza rengi lansmandan önce sızdırıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.