Trump’ın avukatları, gizli belgeler üzerinde Adalet Bakanlığı ile yaptıkları işbirliği konusunda incelemeyle karşı karşıya.

Adalet Bakanlığı, 8 Ağustos’ta yapılan bir FBI araştırmasının, birkaç gizli materyal hakkında “ciddi şüphe” ortaya çıkardığını ve Haziran ayında Trump’ın avukatlarından birinin, tüm gizli materyallerin iade edildiğini ve “hafif bir arama” yapıldığını söyledi.

Konuyla ilgili iki kaynağın CNN’ye verdiği demeçte, Trump’a 3 Haziran’da verilen mahkeme celbi tarafından talep edilen tüm materyallerin Adalet Bakanlığı’na teslim edildiğini onaylayan bir mektubu imzalayan kişinin Trump avukatı Christina Papp olduğunu söyledi.

Salı günü geç saatlerde DOJ mahkemesine gönderilen bir mektuba göre, Trump’ın ekibi, Trump ofisten ayrıldıktan sonra Beyaz Saray’dan Florida’ya taşınan kutuların “olumlu bir aramasını” yaptığını söyledi. Özellikle, Bob tarafından imzalanan mektup, “yukarıdaki ifadelerin bildiğim kadarıyla doğru ve doğru” olduğuna yemin ettiğini veya onayladığını belirtiyor.

CNN’e verdiği demeçte, Salı gecesi dosyalamada adı düzeltilmiş olmasına rağmen, mektubu imzalayan Bob kayıtların sorumlusu olarak atandı. Bob ve Trump avukatı Evan Corcoran, ajanlara eşyaların tutulduğu bir depo odası gösterildiğinde, Haziran ayında Mar-a-Lago’da federal müfettişlerle bir toplantıya katıldı.

Bob’un belgeyi imzaladığını ilk kez bildiren New York Times, Bob’un imzaladığı Haziran açıklamasını Corcoran’ın hazırladığını bildirdi.

Bob ve Corcoran, CNN’in yorum taleplerine yanıt vermedi. Herhangi bir suçla itham edilmediler.

Salı günü bir mahkeme başvurusunda bulunan Adalet Bakanlığı, FBI’ın “11 Mayıs büyük jüri mahkeme celbine verdiği yanıtın eksik olduğunu ve hükümete söz verilen sertifikadan bağımsız olarak gizli belgelerin binada kaldığını gösteren çok sayıda kanıt ortaya çıkardığını söyledi. 3 Haziran. ”

“FBI, birkaç saat içinde, eski cumhurbaşkanının danışmanının ve diğer temsilcilerin, 3 Haziran’daki ifadede yapılan beyanları ciddi bir şekilde sorgulamak için haftaları olan, ‘önemli aramayı’ aşacak birkaç saat içinde iki kat daha fazla belge topladı. Bu konudaki işbirliğinin derecesi şüphe uyandırıyor” dedi.

READ  Twitter, Elon Musk'a 44 milyar dolarlık anlaşma için dava açtı

CNN hukuk analisti Eli Honig, Haziran ayındaki beyanattaki ifadelerin kanıtlanabilir bir şekilde yanlış olduğunu söyledi ve soru, savcıların Trump’ın avukatının “bu açıklamayı yanlış olduğunu bilerek yaptığını” kanıtlayıp kanıtlayamayacakları.

Honig, “Bu olursa – ve bu büyük bir – – yanlış beyanların ve engelleme suçlamalarının ortaya çıktığını göreceğiz.” Dedi.

Bob tarafından imzalanan bir ifadeye yönelik yeni soruşturma, FBI’ın Florida’daki evini ve tatil yerini aramasından bu yana Trump’ın hukuk ekibinin davranışları hakkında soruları gündeme getiren en son şey.

CNN’in bildirdiğine göre, Trump’a yakın kaynaklar, daha önce Rudy Giuliani’nin 2020 seçim sonuçlarını etkilemek için sahne arkası çabalarına yardımcı olan eski bir One America News Network televizyon sunucusu olan Pope’un rolünü sorguladı.

Trump’ın Florida’da FBI’ın Mar-a-Lago aramasında ele geçirilen materyalleri incelemek için özel bir usta atanmasını isteyen yasal dosyalamalara dahil olmamasına rağmen, Bob Trump’ı savunmak için televizyona çıktı.

Corcoran, Baltimore’da eski bir ABD avukat yardımcısı ve aynı zamanda Trump müttefiki Steve Bannon’u da temsil etti.

Pazartesi günü Trump, eski Florida Başsavcısı Chris Kiss’i Mar-a-Lago arama davasında kendisini temsil etmesi için hukuk ekibine atadı. Kiss, eski cumhurbaşkanının Mar-a-Lago’dan alınan materyalleri incelemek için özel bir usta ataması teklifinde Trump’ın hukuk ekibinin geri kalanıyla Perşembe günü Florida’da mahkemeye çıkacak.

Depolama odasına erişim

Salı günkü DOJ dosyası, hükümetin Mar-a-Lago’dan gizli materyalleri alma çabalarının bir açıklamasını içeriyordu ve bu da Ağustos aramasına yol açtı – Trump’ın ekip üyelerinin hükümetin çabalarını engelleme çabalarının bir parçası olduğu iddia edilen birkaç örnek de dahil olmak üzere.

Trump’ın ekibinin tüm gizli belgeleri iade etmek için bir mahkeme celbine uymadığını gösteren DOJ’un yanı sıra, hükümet dosyası Trump’ın hukuk ekibi ve federal müfettişler arasında 3 Haziran’da bir toplantıya odaklanıyor.

READ  İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin lideri Nadeem Zahavi, vergi meselesi nedeniyle görevden alındı.

Adalet Bakanlığı, raporunda, dava dosyasında adı geçmeyen ancak dosyalarda bulunan bir mektuba göre “Beyaz Saray’dan gelen tüm kayıtları temsil eden” Corcoran olan bir Trump avukatının davranışını anlattı. Dosyaya göre, Mar-a-Lago beldesindeki bir depoda tutuldu.

Adalet Bakanlığı, “Avukat ayrıca herhangi bir özel ofis alanında veya tesisin başka bir yerinde başka hiçbir kaydın saklanmadığını ve mevcut tüm kutuların arandığını ifade etti.” Dedi.

Okuyun: Adalet Bakanlığı'nın Trump'ın özel bir usta talebine yanıtı

O gün ziyaret eden DOJ ve FBI yetkilileri tarafından depoya erişim izni verildiğinde, “eski başkanın avukatı, hükümet çalışanlarının depoda kalan kutuları açmasını veya içine bakmasını açıkça yasakladı. Sınıflandırma işaretli hiçbir belge kalmadı.”

Daha fazla araştırmayla, “hükümet, depo odasının tek başına aranmasının binadaki tüm gizli belgeleri bulamayacağına dair kanıt üretti.”

Adalet Bakanlığı, “Hükümet ayrıca, hükümet kayıtlarının gizlenmiş ve bir depodan çıkarılmış olabileceğine ve hükümetin soruşturmasını engellemek için çaba sarf edilmiş olabileceğine dair kanıtlar da sunmuştur.”

CNN’den Kaitlan Collins bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.