Trump’ın 2024 başkanlık seçimi piyasalarda yeni bir daralmaya neden oldu

NEW YORK, 16 Kasım (Reuters) – Eski Başkan Donald Trump, Salı günü 2024 başkanlık yarışına girerek dünyanın “en kötü saklanan sırrını” doğruladı ve bazı yatırımcıların artık düşük öncelikli olduğunu söylediği piyasalar için başka bir değişken yarattı.

2020 seçimlerini kaybetmesinden bu yana Amerikan oylarının bütünlüğüne yönelik amansız saldırılar başlatan Trump, görünüşe göre Cumhuriyetçi rakiplerini erken devirme niyetiyle Florida’daki Mar-a-Lago malikanesinde adaylığını duyurdu.

Televizyondaki coşkulu duyurusu, geçen hafta yapılan ve pek çok Cumhuriyetçinin onu suçladığı, partisinin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde ettiği, geçen haftaki ara dönem kongre seçimlerinde hayal kırıklığı yaratan bir gidişatın ardından geldi.

Yatırım yöneticisi Robeco’nun Asya-Pasifik hisse senetleri başkanı Joshua Crabb, “Açıklamanın insanların düşündüğü kadar mantıklı olduğunu düşünmüyorum – ve orta vadedeki zayıf görünüm, atamayı daha az olası hale getiriyor” dedi.

“Yalnızca adaylıkla iyi bir ilgi görürse etkisi pistte olur.”

Makroekonomik kaygılar ve Federal Rezerv politikasının piyasalar için ana itici güç olmasıyla birlikte, bu yıl siyaset büyük ölçüde Wall Street’in gerisinde kaldı.

Bu arada, eski başkan bir süre daha aday olabileceğine dair telgraf çektiğinden, Trump’ın duyurusu yatırımcılar için pek şaşırtıcı olmadı.

Glenview Trust’ın baş yatırım yetkilisi Bill Stone, “Gezegendeki en kötü saklanan sır olmalı,” dedi.

Elbette, ülkenin bir sonraki başkanının nasıl bir yatırım ortamıyla karşı karşıya kalacağını tahmin etmek zor.

Ne şu anda ne de Trump’ın 2017’den 2021’e kadar olan görev süresi bağlamında, nispeten düşük enflasyon ve çok daha az şahin bir Fed için dikkate değer olan, çok fazla uyum olması pek olası değil.

Trump’ın eski Beyaz Saray iletişim direktörü ve Skybridge Capital’in kurucusu Anthony Scaramucci, “O, açık harcama, düşük faiz oranları – kolay para – ve düzenleme eksikliği yoluyla piyasayı yağlamanın kutsal üçlüsü” dedi. Singapur’da bir konferansta.

READ  FIFA, 2026 Dünya Kupası şehirlerinin adını belirliyor: canlı duyurular

Ancak diğer taraf (yatırımcılar), piyasaların kesinlikle nefret ettiği bir siyasi istikrarsızlık yarattığını da biliyor.”

incindik

Trump’ın önceki çabalarının aksine, Cumhuriyetçi Parti içindeki anlaşmazlık bazı yatırımcıları endişelendirdi.

Sidney’deki AMP’nin yatırım stratejisi başkanı Shane Oliver, “Aslında, aday olma kararı Cumhuriyetçiler arasındaki bölünmeleri şiddetlendirebilir ve birçok kişi onu ara seçimlerdeki kötü performanstan sorumlu tutar” dedi. “Bu bölünmeler, daha piyasa dostu bir Cumhuriyet yönetiminin 2024’te cumhurbaşkanlığını kazanma olasılığını azaltabilir, bu nedenle bazı yatırımcılar bunu gerçekten piyasalar için bir dezavantaj olarak görebilir.”

Çin ile ticaret savaşı ve COVID-19 salgınıyla birlikte yaşanan şiddetli ancak kısa süreli ekonomik yavaşlama gibi volatilite parlama noktalarına rağmen, ABD borsası, Trump’ın 2016 seçimlerindeki sürpriz zaferi ile Kasım 2020’deki yenilgisi arasında %50’den fazla ralli yaptı. . .

Wall Street’in performansı hakkında sık sık tweet atan Cumhuriyetçi lider, yükselişin övgüsünü aldı.

Son ralliye rağmen, S&P 500 (.SPX) Fed’in enflasyonla mücadele çabası içinde bir dizi büyük boyutlu oran artışı gerçekleştirmesinin ardından, Salı günü itibariyle yıl için yaklaşık %16 düştü.

Yatırımcılar ayrıca eski başkanın umutlarının bir göstergesi olarak Trump bağlantılı hisse senetlerini izliyor.

Digital World Acquisition Corp Hisseleri (DWAC.O)Donald Trump’ın sosyal medya girişimini halka arz etmek isteyen bir karşılıksız çek şirketi Salı günü %8,8 düşerken, yazılım üreticisi Phunware Inc. (PHUN.O)Trump’ın 2020 yeniden seçim kampanyası, telefon uygulamaları geliştirmek için işe alımların %4,7 düştüğünü gördü.

Her iki hisse senedi de bu ayın başlarında, Trump’ın Beyaz Saray için üçüncü bir teklif vermeyi düşündüğüne dair haberler üzerine yükseldi.

David Randall’ın raporu, Vidya Ranganathan ve Tom Westbrook’un ek raporu; Lincoln Bayramı Kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.