Trump vergisi: ABD temyiz mahkemesi mali kayıtların House’a açıklanmasını onayladı

Federal bir temyiz mahkemesi paneli Cuma günü, Meclis milletvekillerinin eski Başkan Donald Trump’ın finansal muhasebe kayıtlarını görebileceğine karar verdi, ancak Trump’ın cumhurbaşkanının etik ve ifşa yasalarına uyumu konusunda uzun süredir devam eden bir yasal savaşta teslim etmesi gereken belge yelpazesini daralttı.

Kavga bitmedi – her iki taraf da üç yargıçlı panelin kararını ABD Temyiz Mahkemesi’nin tamamına, DC Devresine veya Yüksek Mahkemeye itiraz edebilir. Ancak karar, Temsilciler Meclisi Denetim Komitesi’nin Trump’ın muhasebe firması Mazars USA’ya verdiği 2019 mahkeme celbi karşısında her iki taraf için de kısmi bir zafer oldu.

Devre Hakimi Sri Srinivasan, “Komitenin, komitenin sayılan yasama amaçları için Başkan Trump’ın belirli mali kayıtlarını mahkemeye çağırma yetkisini destekliyoruz” dedi. “Ama komitenin mahkeme celbinin genişliğini sürdüremeyiz.”

Temmuz 2020’de kurul, ABD Yüksek Mahkemesinin alt mahkemelere iade ettiği bir davayı inceledi.

A Karmaşık, nüanslı 67 sayfalık bir yorum, Srinivasan, Yüksek Mahkeme’nin “Kongre’nin yasama amacını desteklemek için makul ölçüde gerekli olandan daha geniş bir mahkeme celbi yayınlamak” yönergesinin nasıl uygulanacağını açıkladı. Dava, Kongre’nin ülkenin genel müdürü tarafından iddia edilen skandalları soruşturmada ne kadar ileri gidebileceği ve eski başkanların Anayasa’nın yetkiler maddesi uyarınca görevden ayrıldıktan sonra milletvekillerinin soruşturmalarından ne gibi korumalar elde ettikleri konusunda eşi görülmemiş bir mücadeleyi içeriyor.

2020’de yeniden seçimi kaybeden ve 2024’te Beyaz Saray için yeni bir teklif hazırlayan Trump, on yıllardır vergi beyannamelerini vermeyi reddeden ilk büyük parti adayı. Açıkça eleştirin Onu denetlemek için Gelir İdaresi Başkanlığı. Trump reddetti muafiyet Ticari holdinglerini elinde tuttu ve görevdeyken, her iki işinden de milyonlar kazanmasına rağmen, amiral gemisi Washington Hotel için devlet kiralama kurumunu denetledi. Merkezi hükümet Ve dış güçler.

READ  Yüzlerce araba kazasına karışan kendi kendine sürüş ve sürüş destekli teknoloji

Buna karşılık, Kongre Demokratları, Trump olan mali durumunu araştırmak için birkaç girişimde bulundular. taşlanmış. Meclis Gözetim Komitesi, Mazars’tan Trump ve 2011’den 2018’e kadar sekiz yıllık bir süreyi kapsayan ticari girişimleri hakkında bir dizi bilgi istedi ve başkanlığının gözetimdeki zayıflıkları ortaya çıkardığını söyledi. Komite, Trump’ın eski Trump avukatı Michael Cohen’in kişisel kazanç için varlıklarının değerini yapay olarak şişirdiği ve söndürdüğü yönündeki ifadesini doğrulamak için belgeler aradığını söyledi.

Trump, Mayıs 2019’da, kongre soruşturmalarından mutlak dokunulmazlığı olduğunu ve Temsilciler Meclisi’nin verilerini yalnızca siyasi kazanç için ifşa etmek istediğini savunarak, salıvermeyi engellemek için dava açtı.

Halen temyizi bekleyen başka bir davada, Trump ayrıca, Temsilciler Meclisi’nin Yöntemler ve Araçlar Komitesi’nin altı yıllık federal vergi kayıtlarını görme talebine de direndi. Trump görevden ayrıldıktan sonra, Başkan Biden’ın Hazine Bakanlığı kayıtları yayınlamayı kabul etti ve Trump tarafından atanan bir federal yargıç Geçen Aralık’ta anlaşma sağlandı. Trump özel bir vatandaş olarak özgürlük için savaşmaya devam ediyor.

Cuma günkü kararda, Yargıçlar Srinivasan ve ABD Temyiz Mahkemesi Yargıcı Judith W. Rogers – Bu soru geçen yılın sonlarında sözlü tartışmalar sırasında gündeme geldi. Trump avukatı Cameron Norris’in iddia ettiği gibi, eski başkanı görevden ayrıldığında finansal bilgilerini paylaşmaya zorlamak, gelecekteki tüm komutanlar üzerinde “caydırıcı bir etki” yaratabilir.

Aynı zamanda, argümanları duyan ancak Yüksek Mahkeme’ye yükselen ve görüşe katılmayan üçüncü yargıç Ketanji Brown Jackson, özel hayata döndükten sonra başkanlar için uzun süredir devam eden korumalar konusunda endişelerini dile getirdi. , Kongre’nin otoritesini baltalıyor.

Sonuç olarak, Srinivasan, grubun talep ettiği üç tür bilgiyi ayrıştırarak bir arabuluculukta öncülük etti: Trump’ın ticari faaliyetleriyle ilgili belgeler ve Mazars’la olan kişisel mali kayıtları; Trump’ın federal kiralama ile ilgili kayıtlar Kısa süre önce Trump International Hotel’i sattı Washington şehir merkezindeki eski postane binasında; ve Anayasa’nın cumhurbaşkanlarının yabancı ülkelerden hediye almasını yasaklayan “Yabancı Ücretleri” bölümüne ilişkin kanunlara ilişkin kayıtlar.

READ  İklim etkileri çok çeşitli insan hastalıklarını şiddetlendirdi İklim krizi

Mahkeme, milletvekillerinin 2014’ten 2018’e kadar Mazars kayıtlarını, destekleyici belgeleri ve nişan mektuplarını alabileceklerini, ancak bunun yalnızca Trump’ın rapor edilen varlıkları, yükümlülükleri veya gelirleri hakkında “açıklanmayan, yanlış veya yanıltıcı bilgileri belirtmeleri, bunlara atıfta bulunmaları veya bunları tartışmaları” halinde alabileceğini söyledi. bilgiler eksik, yanlış veya “başka türlü tatmin edici değilse. Hayır” ve ilgili tüm iletişimler.

Mahkeme, Trump’ın Kasım 2016’da seçilmesinden 2018’e kadar olan federal otel kiralamasıyla ilgili belgeler için bir mahkeme celbi onayladı, ancak kirayı elinde tutan işletme olan Trump Old Post Office LLC’yi onaylamadı. Son olarak, temyiz mahkemesi, Trump veya Trump Organizasyonu ile “herhangi bir yabancı devlet veya yabancı devlet kurumu, Amerika Birleşik Devletleri, herhangi bir federal kurum, herhangi bir eyalet veya herhangi bir devlet arasındaki finansal ilişkiler veya işlemlerle ilgili 2017 ve 2018 yıllarından tüm belgeleri alabileceğini kabul etti. devlet kurumu veya bir şahıs Devlet memuru.

Mahkemeye göre, komite Trump’ın gerekli açıklama formlarında “şüpheli yanlış beyan ve eksikliklere dair kapsamlı kanıtlar” topladı ve Trump’ın mali açıklamaları, hükümet sözleşmeleri ve başkan olarak yabancı hediyelerin kabulü hakkında “ayrıntılı ve önemli” açıklamalar yaptı. Federal yasadaki değişiklikler, vergi mükellefleri ve siyasi yetkililer arasındaki polis çıkar çatışmalarını koruyacaktır.

Yargıçlar, “Burada panel tarafından sunulan kanıt miktarı, eski başkanın bilgilerinin kısa bir alt kümesini elde etmek için yetersizse, herhangi bir Kongre’nin başkanın belgelerini alabileceğinden şüpheliyiz” diyerek, “cumhurbaşkanlarının saldırılarını önlemeye yönelik açıklamaları gerektirdiğini” de sözlerine ekledi. kendi kendini idare etme ve diğer çıkar çatışmalarına dahil olmak meşru bir yasama amacıdır.” “

Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi Başkanı Carolyn B. Maloney (DN.Y.) yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Mahkemenin bazı noktalarda mahkeme celbini daraltması hayal kırıklığı yaratıyor” dedi ve ekledi, “Komitenin celbinin önemli kısımlarını onayladı, Mazar’dan belge alma yetkimizi yeniden onayladı ve eski Başkan Trump’ın Kongre’nin mali durumunu araştıramayacağı yönündeki asılsız argümanlarını reddetti. suistimal.”

READ  Ukrayna Haberleri: Zelensky iki üst düzey kolluk görevlisini görevden aldı

Consovoy McCarthy hukuk firmasındaki Trump avukatları, Cuma günü yapılan yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Cuma günkü karar, davadaki bir yargıç tarafından benzer bir Ağustos 2021 kararını bozdu. ABD Bölge Yargıcı Amit P. Mehta, milletvekillerinin elde edebileceği sınırlı belgeler arasında, Trump’ın başkan olduğu 2017 ve 2018’deki kişisel mali kayıtları ve Washington’daki otel kiralama ve bordro kurallarıyla ilgili kayıtlar yer alıyor.

Baş Yargıç John G. Temmuz 2020’de Roberts Jr.’ın Başkan’ın kişisel mali kayıtları için mahkeme celbi çıkarma yetkisini onaylamasının ardından mahkemeler harekete geçti, ancak hükmetti 7’den 2’ye kadar olan görüş, cumhurbaşkanlığı bilgisi isteyen kongre celplerinin “makul olarak gerekli olandan daha geniş olmaması gerektiğini” belirtti ve soruyu bir standart geliştirmek için alt mahkemelere gönderdi.

Dava, Kongre’nin görev süresi Ocak 2020’de sona ermeden çözülmedi, ancak hala Demokratik kontrol altında olan yeni seçilen Meclis, Şubat 2021’de talebini yeniledi.

Rachel Weiner bu rapora katkıda bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.