Trump ‘özel usta’ talebini yineliyor, ancak yargıcın bazı sorularını açıklıyor

Özel avukat arayan Florida yargıcı ABD Bölge Yargıcı Eileen Cannon’ın, FBI’ın el konulan kanıtları incelemeye yönelik ilk Pazartesi talebinde birkaç kusur bulması üzerine Trump’a dava açması emredildi.

Yeni bir Cuma gecesi dosyalamasında Trump, iddiasını desteklediğini söylediği içtihatta bazı ek yasal argümanlara işaret etti. Bu davalardan biri eski avukatı Rudy Giuliani ile ilgiliydi. Trump, dosyanın hiçbir yerinde FBI’ın tatil yerini aramasının avukat-müvekkil gizliliğiyle ilgili materyallere el koyduğunu söylemedi.

Yeni yanıt, Canon’un aradığı genişlemenin gerisinde kalmış gibi görünüyordu. Trump, “ayrıcalıklı ve imtiyazlı malzemelere” yapılan genel atıflar dışında, özel bir ustanın (üçüncü taraf bir avukatın) gözden geçireceği şeyleri umduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Yargıcın, “talep edilen tedbir de dahil olmak üzere”, önergenin çözülmesine kadar hakimin ihtiyati tedbir talebini ihlal eden – geçici uzaklaştırma emri veya ihtiyati tedbir gibi – acil işlem talebinde bulunulmasını dahil etmedi.

Trump, FBI’ın bir arama emri almak için mahkemeye sunduğu yeni yayınlanmış, yeniden düzenlenmiş yeminli ifadenin “cevaplardan daha fazla soru” ortaya çıkardığını söyledi.

Trump, “Değiştirilen yeminli beyan, bu hareketin neden kabul edilmesi gerektiğinin altını çiziyor, çünkü hareketlinin aramanın neden yapıldığını veya evinden ne alındığını anlamasına izin verecek herhangi bir bilgi sunmuyor” dedi.

Değiştirilmiş bir beyanname yayınlandıktan sonra dosyalanır

Trump’ın Cuma günkü sunumu, Adalet Bakanlığı’nın emri almak için kullanılan ve FBI soruşturması hakkında yeni ayrıntıları ve daha önce Palm Beach’ten ele geçirilen gizli materyallerin son derece hassas yapısını ortaya çıkaran yeminli ifadesinin yeniden düzenlenmiş bir versiyonunu açmasından saatler sonra geldi. Florida, Tatil Köyü.

Trump’ın araştırmaya yönelik meydan okumasında Cannon, eski başkanın avukatlarından bu zamanda mahkemeye neden girebileceklerine dair argümanlarını özetlemelerini, Trump’ın tam olarak ne sorduğunu açıklamalarını ve yargının orada olup olmadığını netleştirmelerini istedi. Trump’ın özel ana önergesi kabul edildi.

READ  Devrimci Golden State Warriors, eski okul balosunu kucakladı ve Luca Doncic ve Dallas Mavericks'i mağlup etti.

Trump’ın atadığı Canon, orijinal Pazartesi önergesinin, Trump’ın yaptığına benzer bir taleple beklenebilecek bazı yasal unsurlardan yoksun olduğunu tespit etmede yalnız değildi.

Birçok hukuk uzmanı, Pazartesi günkü ilk dosyalamanın ardından Trump’ın mahkemedeki teklifinin ciddiyetini sorguladı.

Birincisi, Trump, 8 Ağustos Mar-a-Lago araması yapıldıktan sonra iki hafta bekledi. Mahkemenin resmi girişini istedi. Ve Pazartesi günkü başvurusu, ihtiyati tedbir veya geçici yasaklama emri gibi herhangi bir önerge içermiyordu. Talep — bu mahkemenin hızlı hareket etmesini tetikler.

Trump’ın, yargıcın talebini kabul etme yetkisinin neden verildiğine ilişkin yasal argümanlarının tartışılması zayıftı. Pazartesi günkü dosyalamanın çoğu siyasi içerikli söylemlerle doluydu. Diğer şeylerin yanı sıra, Pazartesi günkü şikayet Trump’ın 2024 anket sayıları hakkında övündü, FBI’ın 2020 Trump-Rusya soruşturması üzerindeki kontrolünü yeniden ifade etti ve Trump’ın avukatları aracılığıyla Başsavcı Merrick Garland’a iletmeye çalıştığı iddia edilen bir “mesajın” tam metnini tekrarladı. Baskının ardından ülke “kızgın” bir ruh hali içindeydi.

İşte departmanın Mar-a-Lago’nun kanıtları nasıl gözden geçirdiği hakkında söyleyecekleri

Trump’ın özel bir usta için teklifini hassaslaştırmaya yönelik son çabası, yeni yayınlanan bir yeminli ifadenin Adalet Bakanlığı’nın aramaya nasıl yaklaştığına dair yeni ayrıntıları kamuoyuna açıklamasının ardından geldi. FBI mahkemeye, soruşturma üzerinde çalışan ajanlara eşlik etmek için Mar-a-Lago’ya bir “ayrıcalık inceleme ekibi” göndermeyi planladığını söyledi. İmtiyaz inceleme ekibi, “Ofis 45” olarak anılan bir odayı aramakla sorumlu olacak ve buradan “el konulan materyalleri inceleyecek” ve “avukat-müvekkil ayrıcalıklı bilgileri içeren belgeleri veya verileri belirleyecek ve ayıracaktır”.

Beyanname, Ayrıcalık İnceleme Panelinin ayrıcalıklı bilgiler içeren materyalleri filtrelemek için kullandığı prosedürleri ortaya koymaktadır. Ayrıcalık İnceleme Heyeti, elde edilen bir belgenin imtiyazlı olabileceğine inanırsa, mahkemeden imtiyazlı olup olmadığını yeniden gözden geçirmesini isteyecek; imtiyaz sahibi olup olmadığını belirlemek için potansiyel imtiyaz sahibiyle birlikte çalışmak, gerekirse adli inceleme talep etmek; Veya dava üzerinde çalışan müfettişlerden materyaller kesilirken mahkeme süreci ertelenebilir.

READ  Akıncılar Vs. Jaguar skorları, paket servisler: Las Vegas, Josh McDaniels dönemini güçlü bir şekilde başlatıyor, Jacksonville'i deviriyor

“Soruşturmaya atanan kolluk personeli, avukat-müvekkil imtiyazı olduğuna inandıkları herhangi bir veri veya belgeyi belirlediklerinde, bu tür tespit edilen veri veya belgeleri incelemeyi bırakacak ve materyali imtiyaz incelemesi için daha fazla bilgi için Ayrıcalık İnceleme Heyeti’ne yönlendirecektir. İncelemeye izin veren ABD’li sulh yargıcı,” dedi. FBI, dosyayı Yargıç Bruce Reinhart’a sundu.

FBI yeminli ifadesinde Ocak ayında Mar-a-Lago’dan ele geçirilen 15 kutunun incelemesinde 184 gizli belge bulduğunu söyledi.

“Ayrıca, ek belgelerin sınıflandırıldığına inanmak için olası nedenler var. [National Defense Information] ya da kayıt tutma gerekliliklerine tabi olan başkanlık kayıtları şu anda kampüste bulunuyor” dedi ve “Kaçakçılığın kanıtlarının kampüste bulunacağına inanmak için muhtemel nedenler var.”

Bu hikaye ek ayrıntılarla güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.