Trump CEO’su Alan Weiselberg vergi kaçakçılığı suçunu kabul etti

Yorum

NEW YORK – Eski Başkan Donald Trump’ın uzun süredir üst düzey finans yetkilisi Alan Weiselberg Perşembe günü bir düzineden fazla cezai vergi dolandırıcılığı ve büyük hırsızlık suçunu kabul etti.

Weiselberg ve Trump Organizasyonu suçlandılar Geçen yıl New York’taki yetkilileri, vergi ödemekten kaçınmak için yıllarca süren bir planın parçası olarak mali tazminatın bir kısmını saklamakla suçladı. Dava, Trump ve en yakın müttefiklerini çevreleyen, yerel, eyalet ve federal yetkililerin görevden ayrılmasından adını taşıyan işletmelere, gizli hükümet belgelerini ele almaya kadar her şeyi araştırdığı yasal bir felaketin parçası.

Manhattan’daki bir mahkemeye çıkan 75 yaşındaki Weiselberg, savcılar tarafından özetlenen programdaki rolünü kabul etti ve şirket için bekleyen bir davada çağrılması halinde ifade vermeyi kabul etti. Savunma anlaşmasının bir parçası olarak, onlarca yıldır Trump’ın yakın ve güvenilir bir müttefiki olan Weiselberg, beş ay hapis cezasına çarptırılacak ve ardından beş yıl denetimli serbestlik uygulanacak.

Eski Başkan Donald Trump’ın şirketinin mali işler sorumlusu Alan Weiselberg, 18 Ağustos’ta bir NY mahkemesinde ondan fazla ağır suçlamayla karşı karşıya kaldı. (Video: AP)

Weiselberg duruşma sırasında çok az konuştu. Faaliyetlerini doğrulamak için “evet” yanıtını verdi ve her sayımdan suçluluk duydu. Ancak gelecekteki ifadesi, savcıların “büyük ve cüretkar bir yasadışı ödeme planı” uyguladığını söylediği eski başkanın adını taşıyan şirkete zarar verebilir.

Donald Trump’ın karıştığı büyük soruşturmaların durumu

Bölge savcılığına göre, Weiselberg’in mahkumiyeti, Trump Organizasyonu soruşturmasında “doğru bir şekilde tanıklık etmesine” bağlı.

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg yaptığı açıklamada, savunma anlaşmasının Trump Organizasyonunu “geniş bir suç faaliyetinde” “doğrudan suçladığını” söyledi.

Bragg, “Ayrıca, bu davayı araştıran ekibin inanılmaz sıkı çalışması ve özverisi sayesinde, Weiselberg zamanını parmaklıklar ardında geçirecek.” Dedi. “Trump Organizasyonu aleyhindeki davamızı mahkemede kanıtlamayı dört gözle bekliyoruz.”

READ  Apple'ın iPhone'unuzdaki iOS 15.6'sı: Bilmeniz Gereken Her Güncelleme

Eski cumhurbaşkanı ve yakınları davaya saldırdı. Bunu, kendisinden hoşlanmayan Demokratlar tarafından düzenlenen, rutin olarak “cadı avı” olarak adlandırdığı şeye yönelik bir dizi başka soruşturma ve soruşturmayla birleştiriyor.

Bir açıklamada, firması Weiselberg’i “son 4 yıldır, hiç bitmeyen, politik olarak motive edilmiş bir arayış içinde kolluk kuvvetleri, özellikle Manhattan Bölge Savcısı tarafından taciz edilen, taciz edilen ve tehdit edilen iyi ve onurlu bir adam” olarak nitelendirdi. Başkan Trump hakkında.”

Şirketin açıklamasına göre Weisselberg, “bu konuyu geride bırakıp hayatına devam etmek için” suçunu kabul etti. Şirket ayrıca Weisselberg ile suçlanan iki tüzel kişilikten de ceza alacağına söz verdi. “Artık mahkemedeki günümüzü sabırsızlıkla bekliyoruz,” dedi, herhangi bir yanlış yapmadığını ve temyiz başvurusunu reddetti.

Ajans, Trump Organizasyonu’nun davasında jüri seçiminin Ekim ayı sonunda, “ara seçimlerden sadece birkaç gün önce” başlayacağını belirtti.

Weiselberg’in bir savunma anlaşmasına varması bekleniyor Pazartesi günü açıklandı, onun 75. doğum günü. bir adam O zaman ne söylendiğini bilmek Eski cumhurbaşkanının soruşturmasına yardım etmesi beklenmiyor. Weiselberg’in Temmuz 2021’deki suçlaması, geçen yıl stratejiye aşina olan kişilerin Trump’a karşı işbirliğini sağlama hareketinin bir parçası olduğunu söyledi.

Nicholas Weisselberg’den Gravante Jr., “Hayatının en zor kararlarından birinde Bay Weisselberg, bu davayı ve bu davanın kendisi ve ailesi için yıllarca süren yasal ve kişisel kabusları sona erdirmek için bugün suç duyurusunda bulunmaya karar verdi” dedi. avukat. bir açıklamada söyledi. 15 yıl hapisle yüzleşmektense 100 gün hapis yatmayı kabul etti. Bunun arkasında olduğu için mutluyuz.

Bu yılın başlarında açılışı yapılan Prag Halkın baskısı ile karşı karşıya Ofisinin Trump hakkındaki soruşturması hakkında. Davaya iki kıdemli avukat katıldı Protesto etmek için istifa etti Prag öğrendikten sonra, eski cumhurbaşkanına karşı iddianame talep etmelerine izin vermedi. Bragg yaptı Genel bir açıklama Vasanti, soruşturmanın devam ettiğini söyledi ve ofisi Perşembe günü bunu yineledi.

READ  Ukrayna birlikleri 'neredeyse solda' Rus füzeleri Siverodonetsk'te kuzey ve batıyı vurdu

Trump ve ticari uygulamalarını araştıran New York Başsavcısı Letitia James (D), yaptığı açıklamada, “Bay Weiselberg yıllarca kendi ceplerini doldurmak ve cömert bir yaşam tarzını finanse etmek için yasaları çiğnedi” dedi. “Bugün, bu yanlış davranış sona eriyor. Bu suça yapılan savunmanın yüksek ve net bir mesaj vermesine izin verin: Hiç kimse yasaların üzerinde olmadığı için, kişisel çıkar için halktan çalanları sert bir şekilde bastıracağız.

Beyaz Saray için başka bir teklif planladığı söylenen eski cumhurbaşkanı bir patlamayla karşı karşıya. Yasal çalışmalar2020 seçimlerini etkileme çabalarını, görevden ayrıldıktan sonra gizli belgeleri ele alışını, vergilerini ve 1 Ocak’ı inceliyor. ABD Capitol’deki isyanlarla ilgili eylemleri de dahil olmak üzere 6 Ocak 2021.

Weiselberg’in savunması aynı gün geldi ve eski cumhurbaşkanının ve yörüngesindeki diğerlerinin karşı karşıya olduğu bir dizi inceleme ve yasal tehlikenin altını çizdi. Güney Florida’da soruşturma Daha önce beyanname verilip verilmediğine ilişkin FBI araştırması Trump’ın ikametgahı halka açıklanabilir.

Bir gün önce, Trump’ın avukatlığını yapan eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, Georgia büyük jürisinin önüne çıktı 2020 seçimlerini değiştirme girişimlerine yönelik cezai soruşturmanın bir parçası olarak. Giuliani’ye söylendi O soruşturmanın amacıAvukatlarına göre.

Trump dostu avukatlar birkaç eyalette oylama makinesi verilerini izledi, kayıtlar ortaya çıktı

Yaklaşık 50 yıldır Trump ailesi için çalışan Weiselberg için, savunma anlaşması, Manhattan’ın merkezinde önemli medyanın ilgisini çekecek bir davayı yasaklayan ceza davasında oyunun sonu gibi görünüyor.

İçinde suçlama Geçen yıl, Weiselberg, savunucuların geniş, uzun vadeli bir plan olarak tasvir ettiği şeyden “en büyük bireysel yararlanıcılardan biri” olarak tanımlandı.

İddianamede, Trump Organizasyon’un yaşadığı Manhattan dairesi için kira ve kamu hizmetleri ödediği ve Weiselberg ve eşi için Mercedes-Benz otomobillerinin kirasını finanse ettiği, ancak bunu gelir olarak bildirmediği ve gerekli vergileri ödemediği iddia ediliyor. İddianamede ayrıca, vergi beyannamelerinden tazminatı “kasıtlı olarak çıkardığını” söyledi.

READ  Ka, 2020 seçimlerini alt üst etmeye çalışıyor. Hakim, Graham'ın duruşmada mahkeme celbini bozma talebini reddetti

2005 ve 2017 yılları arasında Weiselberg, “federal, eyalet ve yerel vergilerde yüz binlerce doları” dolandırdı ve vergi makamlarından 1,7 milyon dolar tazminat aldı.

Mahkemede özetlenen bir savunma anlaşmasının parçası olarak, Weiselberg borçlu olduğu vergileri, ayrıca cezaları ve faizi geri ödemeyi kabul etti. – bölge savcılığına göre toplam 1,9 milyon dolar. Ve eğer savunma anlaşmasına uymazsa, mahkeme tarafından verilen ağır cezalarla karşı karşıya kalacak.

Berman, Washington’dan bildirdi. New York’tan Shayna Jacobs ve Washington’dan Josh Dawsey bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.