Toyota, eski modelleri değiştirerek sıfır emisyon hedeflerini zorluyor

CHIBA, Japonya (AP) — Toyota, sürdürülebilir araçlara yönelik küresel hareketi hızlandırmak için halihazırda yollarda olan araçların iç aksamlarını yakıt hücreleri ve elektrik motorları gibi daha temiz teknolojilerle değiştirmeyi teklif ediyor.

Cuma günü, dünyanın otomobil fuarları gibi bir endüstri etkinliği olan Tokyo Auto Salon’da sahneye çıkan İcra Kurulu Başkanı Akio Toyoda, “Arkamda hiçbir araba sever bırakmak istemiyorum.” dedi.

Mesaj açıktı: Toyota Motor Corp., bazı eleştirmenlerin öne sürdüğü gibi elektrikli araçların gerisinde kalmadığını dünyanın bilmesini istedi.

Lüks markalar Lexus ve Prius hybrid’in arkasındaki Japonya’nın önde gelen otomobil üreticisi, etkisinin altını çiziyor: yeşil araçlarda güçlü bir rakip olmak için gereken tüm teknolojiye, mühendisliğe, finansal kaynaklara ve endüstri deneyimine sahip.

Toyota gazetecilere verdiği demeçte, satılan araçların yalnızca bir kısmını oluşturdukları için tüm arabaların sıfır emisyonlu hale gelmesinin uzun zaman alacağını söyledi. Daha iyi bir seçenek, dedi, eski arabaları yeşile dönüştürmek veya “dönüştürmek”.

Şirketin kurucusunun torunu ve hevesli bir yarışçı olan Toyota, temiz arabaların normal arabalar kadar eğlenceli olmadığı klişesini ortadan kaldırmayı umuyordu.

Lexus lüks modellerinin ve Camry sedan üreticisi Toyota’nın Kazoo Racing standında, Toyota Corolla Levin de dahil olmak üzere Toyota AE86 serisinin pille çalışan ve hidrojenle çalışan versiyonlarının yanı sıra dünya rallilerindeki başarısının bir videosunu vurguladı. Toyota buna “alternatif” bir strateji adını verdi.

İklim değişikliği ile ilgili endişeler arttıkça otomobil endüstrisi değişiyor. Otomobil üreticileri genellikle suçlu olarak suçlanır.

Otomobil endüstrisindeki çevresel çabalar birçok ülkede takdir görmeye başlıyor, ancak Toyota Japonya’da daha az takdir edildiğini söylüyor.

Toyota, hem elektrik motoru hem de benzinli motora sahip olan ve daha verimli bir sürüş sağlamak için ileri geri hareket eden Prius örneğinde olduğu gibi hibrit teknolojisi ile sektöre hakimdir. Bu genellikle tamamen elektrikli hale gelme konusundaki isteksizliğini yansıtıyor olarak görülüyor.

READ  İkinci büyük ABD Yüksek Mahkemesi sızıntısı soruşturma çağrısında bulundu

Bataryalı elektrikli araçlar, Tesla ve Tyson gibi nispeten yeni şirketlerle bile otomobil pazarının yaklaşık %20’sini oluşturuyor. Avrupa, elektrifikasyona geçişte ABD ve Japonya’nın önünde.

Japon otomobil üreticilerini yeşil geri kalanlar olarak sınıflandırmak haksızlık mı?

Schmidt Automotive Research baş otomobil analisti Matthias Schmidt, lityum gibi belirli bileşenlerdeki eksikliklerin EV’lerin fiyatını artırabileceğini ve tüketicilerin hibritlere bağlı kalmasına neden olabileceğini söylüyor.

“Yıl 2025 olsaydı ve aynı soruyu sorsaydınız, Japon OEM’lerin gemiyi kaçırdığını söylerdim. Ancak 2023 olduğu ve Toyota gibi şirketlerin BEV’i kullanıma sunmaya başladıkları düşünülürse, zamanlamaları programa göre inişli çıkışlı olabilir.” dedim.

___

Yuri Kageyama Twitter’da https://twitter.com/yurikageyama adresinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.