Tesla (TSLA) 2. Çeyrek 2022 Araç Teslimat ve Üretim Rakamları

Dev bir kovboy çizmesi, 7 Nisan 2022’de Austin, Teksas’ta “Cyber ​​Rodeo” büyük açılışı sırasında Tesla Giga Texas üretim tesisinin dışında sergileniyor.

Suzanne Cordeiro | AFP | İyi resimler

tesla az önce gönderildi 2022 yılı ikinci çeyrek araç üretimi ve teslimat rakamları. İşte anahtar numaralar:

  • Toplam teslimatlar Q2 2022: 254.695
  • Toplam üretim Q2 2022: 258.580

Tesla tarafından bildirilen satışların yakın bir tahmini olan teslimat rakamları, analistlerin beklentilerinin altında kaldı.

FactSet’in sahibi olduğu StreetAccount tarafından derlenen bir fikir birliğine göre analistler, Covid kısıtlamaları, tedarik zinciri darboğazları, yarı iletken çip ve diğer parça kıtlıklarının yaşandığı bir çeyrekte 256.520 aracın teslim edilmesini bekliyorlardı.

geçen yıl, tesla İkinci çeyrekte 201.250 araç teslim etti, üç aylık bir dönemde ilk kez 200.000’den fazla araç teslim etti. Tesla, 2022’nin ilk çeyreğinde teslim etti 310.048 araç.

Bugünün teslimat rakamları, yıldan yıla satış büyümesinin %26,5’ini ve Elon Musk’ın elektrikli araç girişiminde sırasıyla %17,9’luk bir düşüşü temsil ediyor.

Şirket, üretkenlik ve diğer faktörlere bağlı olarak, uzun vadede yaklaşık %50’lik bir ortalama yıllık büyüme için yumuşak bir rehberliğe sahiptir.

Tesla’nın ilk çeyrek hissedar dosyalamasında şirket, “Üretim kapasitemizi mümkün olan en kısa sürede artırmayı planlıyoruz. Çok yıllı ufukta, araç teslimatlarında yıllık ortalama %50 büyüme elde etmeyi bekliyoruz.” dedi.

Çin’de bu çeyrekte Tesla, Şanghay fabrikasını haftalarca kapatmak veya Covid ile ilgili halk sağlığı emirleri nedeniyle yalnızca kısmi operasyonlara izin vermek zorunda kaldı. (FactSet, Şanghay’daki fabrika kapanışının dikkate alınmaması durumunda, bazı analistlerin Sokak Hesabı konsensüsüne ilişkin tahminlerinin hariç tutulduğunu kaydetti.)

Diğer tedarik zinciri hırlamaları, kötüleşti Rusya’nın Ukrayna’yı Acımasız İşgaliÇeyrek ayrıca Tesla’ya ve daha geniş otomobil endüstrisine de zarar verdi.

READ  Stephen Colbert'in "Late Show" prodüksiyon ekibi ABD Capitol yakınlarındaki Kongre binasında gözaltına alındı

Ayrı olarak Tesla, Fremont, California ve Şanghay tesislerine ek olarak Austin, Texas ve Berlin yakınlarındaki yeni fabrikalarda inşa etmek ve üretime başlamak için daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya. CEO Elon Musk, yeni fabrikalara kamuoyu önünde yakındı Tesla milyarlara mal olduAncak, maliyetlerini haklı çıkarmak için henüz yeterli araç ve pil üretilmedi.

Tesla, yeni kurulan şirketlere ve eski otomobil üreticilerine daha fazla yeni elektrikli araç sunarken Küresel ve yerel EV pazar payı Bir düşüş bekleniyor, ancak önemli olmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.