Tesla, patronu ve asistanlarını ABD lansmanını başlatmak için Şangay’a gönderdi

SHANGHAI/SAN FRANCISCO, 21 Aralık (Reuters) – Tesla Inc. (TSLA.O) Çin şefi Tom Zhu ve rapor ekibi, ABD’deki üretim sorunlarını çözmek için getirildi. İcra Kurulu Başkanı Elon Musk’ın Twitter tarafından dikkati dağıldığı bir zamanda daha büyük bir rol için yetiştiriliyor.

Tesla’nın Asya operasyonlarına başkanlık eden Zhu, konuya aşina iki kişiye göre, Şanghay Gigafactory yöneticisi Chang Gang’ın da içinde bulunduğu bir ekiple Tesla’nın Kaliforniya ve Teksas’taki fabrikalarını ziyaret etti ve geçen hafta oradaydı. Her ikisi de medyaya konuşma yetkileri olmadığı için isimlerinin verilmemesini istedi.

Tesla, Reuters tarafından Şangay ve küresel medya ilişkileri hesaplarına gönderilen yazılı yorum taleplerine yanıt vermedi. Musk, Reuters’ten hikaye için yorum isteyen bir e-postaya yanıt vermedi. Yorum için Zhu ve Song’a ulaşılamadı.

Zhu yönetimi altında Tesla Şangay, bu yıl kilitlenmelerden güçlü bir şekilde toparlandı ve Tesla’yı 2022 yılına kadar %50 üretim artışı olan büyüme hedefine yaklaştırdı. Analistler, dördüncü çeyreğe ilişkin tahminlere dayanarak üretimin %45’e yakın düşmesini bekliyor.

O sırada şirkette bazı önemli yönetici rolleri üstlenen kişilerden biri, Zhu ve diğerlerinin bu yıl Ağustos ayında Tesla için ABD’ye ilk seyahatlerini yaptıklarını söyledi.

Üçüncü bir kişi, Şanghay ekibinin üzerinde çalıştığı projeler arasında Tesla’nın bir sonraki yeni modeli olan uzun süredir ertelenen Cybertruck’ın da olduğunu söyledi.

Tesla’nın Austin fabrikası, Model Y’nin üretimini hızlandırıyor ve Cybertruck’ı hazırlıyor. Reuters’in haberine göre Fremont fabrikası, önümüzdeki yıl Şanghay’da üretime başlayacak olan Model 3’ün yeni bir versiyonunu tanıtmaya hazırlanıyor.

Bazı Tesla yatırımcıları ve analistleri, Musk’ın Ekim ayında Twitter’ı satın almasının ardından elektrikli otomobil şirketindeki yönetici sırasının derinliği ve dikkatinin dağılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Bloomberg bu ay Zhu’nun Austin fabrikasının işletilmesine yardım edeceğini bildirdi. İkisi de Zhu’nun Şangay’daki meslektaşlarının Tesla’da daha kıdemli ve daha geniş bir rol için uygun olduğuna inandıklarını söyledi.

READ  Apple'ın iPhone'unuzdaki iOS 15.6'sı: Bilmeniz Gereken Her Güncelleme

Reuters tarafından incelenen bir habere göre, Zhu’nun Şangay’daki yakın yardımcısı, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada Çinli patrona bir veda şiiri dağıttı.

Şangay Takımı yolda

Operasyonlara aşina olan üçüncü bir kişinin söylediğine göre, Austin fabrikasında Çinli mühendisler siber uyuşturucu ve pillerin geliştirilmesi için belirlenmiş bir alanda çalışan kişiler tarafından görüldü. Tesla gelecek yıl Cyberdrug üretimini hedefliyor.

Kaliforniya, Fremont’ta Çinli çalışanlar, buradaki işlere aşina olan başka bir kişiye göre Model Y gövde altı aksamları üzerinde çalışıyor.

ne zaman Tesla, Twitter’da bir fotoğraf paylaştı. Austin, Cuma günü bir haftada 3.000 Model Y’lik yeni bir üretim kilometre taşını kutlarken – geçen çeyrekte Şanghay’ın haftalık üretiminin üçte birinden az – Zhu, fabrika katındaki yüzlerce insanla birlikte gülümsüyordu.

Çin’de doğan ve şu anda Yeni Zelanda pasaportuna sahip olan Zhu, Tesla markalı polar ceketlere bayılıyor ve Şangay Gigafactory’den arabayla 10 dakika uzaklıkta devlet destekli bir apartman dairesinde yaşıyor. Onunla ve Çin medyasına yaptığı yorumlarla çalışın.

Musk, Haziran ayı başlarında ekonomi hakkında “çok kötü bir his” beslediğine dair uyarıda bulunan bir not gönderdiğinde, daha sonra açıklanan verilere göre, Şanghay, Covid tecrit nedeniyle çeyreği %36 düşüşle bitirme yolunda ilerliyordu.

Şangay yetkililerinin yardımıyla Zhu, binlerce işçi ve tedarikçiden altı haftadan fazla fabrikada kalmalarını isteyerek faaliyetlerine yeniden başladı. Olaylar hakkında bilgisi olan iki kişinin Reuters’e verdiği demeçte, Zhu’nun kendisi daha uzun süre kalmak istedi ve 2018’de Fremont üretimi hızlandırmak için mücadele ederken Musk gibi fabrikada uyuyakaldı.

Yaklaşık 20.000 işçi çalıştıran bir merkez olan Şanghay, üçüncü çeyrekte Model Y ve Model 3 üretiminin çeyrekte %70 artmasıyla kükredi.

Eylül ayı itibariyle Şangay, Tesla’nın üretiminin yarısından fazlasını oluşturuyordu.

READ  Ji Putin'e doğum günü mesajında, Çin'in Rusya'yı güvenlik konularında destekleyeceğini söyledi.

Tesis, üretimi düzene sokmak için devasa döküm makinelerinin kullanılması da dahil olmak üzere, Tesla için maliyet tasarrufu sağlayan, fabrika zemini yenilikleri kullanmada mükemmelleşti.

Üretim trendlerini takip eden Sam Fiorani, “Bu baskıya öncülük eden üreticiler, üretim müjdesini diğer yeni tesislere yaymak için bariz seçimlerdir” dedi.

Tesla yönetim kurulu üyesi James Murdoch geçen ay şirketin yakın zamanda Musk’ın potansiyel halefini belirlediğini, kişinin adını vermediğini söyledi. Murdoch, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Reuters, Zhu’nun olası bir aday olduğuna dair hiçbir kanıta sahip değildi.

Fiorani, “Elon Musk’ın dikkati şu anda pek çok yöne çekiliyorken, Tesla’ya liderlik edecek birini, özellikle de Tom Zhu’nun sahip olduğu üretkenliğe sahip birini bulmak önemli,” dedi.

Tesla yatırımcısı ve Gerber Kawasaki Servet ve Yatırım Yönetimi CEO’su Ross Gerber, Twitter’da “Amerika’da iş yapmak, Çin’de fabrika işletmekten çok farklı,” diyen bazı yatırımcılar, Zhu’nun tek başına işleri tersine çevirebileceğinden şüpheleniyor. Salı günü. “Öyleyse sanırım Elon Tesla’da olmalı.”

Şangay’dan Zhang Yan ve San Francisco’dan Hyunju Jin tarafından yapılan haber; Kevin Krolicki ve Daniel Flynn tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.