Tesla CEO’su Elon Musk ilk yarı kamyon teslimatlarına başladı

Tesla CEO’su Elon Musk, Nevada Sparks’taki Gigafactory’de şirketin ağır hizmet kamyonu Semi’nin teslimatlarına başladı.

Tesla A.Ş.

tesla CEO Elon Musk, şirketin ilk birkaç üretim yarı kamyonunu Perşembe günü şirketin Sparks, Nevada’daki fabrikasında, yarı kamyon mühendisliğinin üst düzey yöneticisi Dan Priestley ile sahnede teslim aldı.

CNBC itibariyle daha önce bildirildiTesla, yarı mamul üretimine bu yıl Reno dışında, öncelikle arabalarına güç sağlayan pil hücrelerini, tahrik ünitelerini ve pil takımlarını ürettiği tesiste başladı. Musk ve Tesla, Perşembe günü kaç tane Semi teslim ettiğini söylemedi.

Tesla, Yarı tasarımını ilk kez Aralık 2017’de sergiledi. Kovid salgını ve pil hücresi tedarik sorunları nedeniyle üretim ertelendi.

Teslimat başlangıç ​​etkinliği sırasında Musk kısaca son beş yılın kaosuna değindi ve “Gecikme için özür dilerim” diye şaka yaptı.

Daha sonra teşekkür etti ve mikrofonu delegelere verdi. PepsiCo Kızarmış LayTesla’nın üretim yarı kamyonlarını alıp çalıştıran ilk müşterisidir.

Tesla’nın Sınıf 8 teklifi ile diğer ağır hizmet kamyonları arasındaki temel fark, direksiyon simidinin ve sürücü koltuğunun konumudur. Sol tarafı (veya Avrupa’da sağ tarafı) kullanmak yerine Tesla, Semi’yi sürücünün her iki tarafında dokunmatik ekranlar ve kabinin ortasında bir direksiyon simidi ile tasarladı.

Tesla'nın ilk Gigafactory'sine girdik

Tesla Semi geliştirme aşamasındayken, diğer tamamen elektrikli ağır hizmet kamyonları piyasaya sunuldu.

volvo– Sahip olunan Renault kamyonları ve Daimler Tesla şimdiden elektrikli ağır hizmet kamyonlarını üretti ve müşterilere teslim etti tökezledi de Nicola — kurucusu ihraç edilen ve adli Son aylarda Fraud — akülü elektrikli kamyon üretimine başladı Mart.

READ  İklim etkileri çok çeşitli insan hastalıklarını şiddetlendirdi İklim krizi

Ancak Tesla, yeni, daha hızlı şarj sistemi ve rakiplerinden daha fazla menzile sahip bir pil dahil olmak üzere bazı yüksek teknoloji özelliklerine sahiptir. DC hızlı şarj sistemi, 1 MW’a kadar güç sağlar ve bu gücü güvenli bir şekilde iletmek için su bazlı bir soğutma sıvısı kullanır. Tesla, Semi’nin tamamen yüklendiğinde tek bir şarjla 500 mil gidebileceğini söylüyor.

Musk, yeni hızlı şarj teknolojisinin sonunda Tesla Supercharging istasyonlarına kurulacağını ve Tesla’nın kullanmayı planladığı tüketici kamyoneti Cybertruck’a güç sağlamak için kullanılacağını açıkladı. Şirket, Austin, Teksas’taki yeni fabrikasında keskin kenarlı ağır kamyonetin toplu üretimini planlıyor.

forma dön

Elon Musk, Tesla'nın siber kamyon ve otomobil tasarımının geleceği konusunda baş tasarımcısı.

ABD’de 15 milyon binek araç ve 200 bine yakın ağır kamyon var” dedi. “Küçük bir yüzde gibi görünüyor,” dedi, ancak yarı kamyonlar boyutları, ağırlıkları ve 24 saat sürüşleri nedeniyle zararlı araç emisyonlarının büyük bir bölümünü temsil ediyor.

Bu emisyonların, ağır kamyon taşımacılığı faaliyeti olan depolar, limanlar ve diğer yolların yakınında yaşayan insanlar üzerinde olumsuz sağlık etkileri olabilir.

Amerikan Akciğer Derneği’nin Ulaşım ve Hava Kalitesi Araştırmasına göre, orta ve ağır hizmet taşıtları (teslimat kamyonetleri, kısa ve uzun mesafeli kamyonlar gibi) 2020 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki karayolu filosunun yaklaşık %6’sını oluşturacak. Bu araçlar, ozon ve partiküler madde oluşturan nitrojen oksit emisyonlarının %59’u ve sera gazı emisyonlarının %26’sı dahil olmak üzere en büyük miktarda kirliliği üretir.

Musk, yarı yarıya iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmakla kalmayacak, “daha sessiz, hava kalitenizi iyileştirecek ve otoyolların yakınında yaşayan insanların sağlığını iyileştirecek” dedi.

Aynı şey, dizel kamyonların yerini alan diğer elektrikli ağır hizmet kamyonları için de söylenebilir.

Musk ve diğer yöneticiler, yarı dağıtık etkinlikte Tesla’nın Otopilot ve tamamen kendi kendine sürüş yetenekleri olarak pazarlanan sürücü destek sistemlerini tartışmadı. Musk, 2017’de yarı final çıkışını yaptığında sürücüsüz kamyon taşımacılığının geleceği hakkında konuştu.

Önümüzdeki yıl kaç tane kamyon üretmeyi planladığımızı ve bunları yapmak için nasıl daha fazla pil hücresi ve hammadde elde edeceğimizi tartışmıyorlar.

Elon Musk’ın otomobil işindeki hisseleri etkinlik öncesinde 194.70$’da yatay bir şekilde kapandı ve mesai sonrası işlemlerde önemli bir hareketlenme olmadı.

Görmek Tam teslim olayı Burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.