Tayvan, Çin’in askeri tatbikatlarının bir saldırıyı simüle ettiğini söyledi

PEKİN (AP) – Tayvan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei ziyaretinin ardından çok sayıda Çin savaş gemisi ve uçağının Tayvan Boğazı’ndaki orta çizgiyi geçmesinin ardından Çin’in askeri tatbikatlarının özerk adaya yönelik bir saldırıyı simüle ettiğini söyledi. Bu Pekin’i kızdırdı.

Milli Savunma Bakanlığı, Tayvan silahlı kuvvetlerinin alarmı çaldığını, adanın etrafına hava ve deniz devriyeleri gönderdiğini ve Çin tatbikatlarına yanıt olarak kara tabanlı füze sistemlerini harekete geçirdiğini söyledi.

Çin Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Tayvan’ın kuzey, güneybatı ve doğusundaki deniz ve hava sahasında planlı askeri tatbikatlar düzenlediğini ve kara saldırısı ve deniz saldırısının “yeteneklerini test etmeye” odaklandığını söyledi. sistemler.

Çin, gerçek zamanlı askeri tatbikatlara başladı Pelosi’nin bu hafta başlarında Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından, “tek Çin” politikasını ihlal ettiğini söyledi. Çin, adayı gerektiğinde zorla ilhak edilebilecek bir ayrılıkçı eyalet olarak görüyor ve yabancı yetkililerin Tayvan üzerindeki egemenliğini tanımasını düşünüyor.

Tayvan ordusu, Cuma gecesi Kinmen açık deniz ilçesi yakınlarında uçan dört insansız hava aracı tespit ettiğini ve yanıt olarak uyarı fişekleri ateşlediğini söyledi.

Tayvan Kinmen Savunma Komutanlığı’na göre, Tayvanlı Çinli olduğuna inanılan dört insansız hava aracı, Kinmen ada grubu ve yakınlardaki Liu Adası ve Beiting Adası çevresindeki sularda görüldü.

Qumoi olarak da bilinen Kinmen, Tayvan Boğazı’ndaki Fujian Eyaletindeki Çin kıyı kenti Xiamen’in 10 kilometre (6,2 mil) doğusunda yer alan ve 1949’da bir iç savaşın ortasında iki taraf arasında ayrılan bir adalar grubudur.

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen Twitter’da “Hükümetimiz ve ordumuz Çin’in askeri tatbikatlarını ve bilgi savaşı faaliyetlerini yakından izliyor ve gerektiği şekilde yanıt vermeye hazır” dedi.

Uluslararası toplumu demokratik Tayvan’ı desteklemeye ve bölgesel güvenlik durumundaki herhangi bir tırmanmayı durdurmaya çağırıyorum” dedi.

READ  Elon Musk, mahkemeden Twitter'ın hızlı yargılama talebini reddetmesini istedi

Çin askeri tatbikatlarının Perşembe günü başlaması ve Pazar gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Şimdiye kadar tatbikatlar, adanın kuzeyindeki ve güneyindeki denizlerdeki hedeflere füze saldırılarını içeriyordu ve 1995 ve 1996’da Tayvan’ın liderlerini ve seçmenlerini korkutmayı amaçlayan son büyük Çin askeri tatbikatlarını hatırlattı.

Tayvan ordusunu alarma geçirdi ve sivil savunma tatbikatları düzenlerken, ABD bölgede çok sayıda deniz varlığı konuşlandırdı.

Biden yönetimi Pelosi, ABD’nin Pekin’i Çin hükümeti olarak tanıyan, ancak Taipei ile gayrı resmi ilişkilere ve güvenlik bağlarına izin veren “tek Çin” politikasına bağlı kalmaya devam ettiğini söyledi. Yönetim, Pelosi’yi teşvik etti ancak katılmasını engellemedi.

Çin ayrıca ABD ile güvenlik ve iklim görüşmelerini kesti ve ziyarete yanıt olarak Pelosi’ye yaptırım uyguladı.

Pelosi, Cuma günü Asya turunun son durağı olan Tokyo’da Çin’in Tayvan’ı izole edemeyeceğini söyledi. ABD yetkililerinin oraya gitmesini engelleyerek.

Pelosi, Çin’de uzun zamandır insan hakları savunucusu. O, diğer milletvekilleriyle birlikte, meydandaki protestoculara yönelik kanlı bir askeri baskıdan iki yıl sonra demokrasiyi desteklemek için 1991’de Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nı ziyaret etti.

Bu arada Tayvan Merkez Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Tayvan dışişleri bakanlığı web sitesini çökertmeyi amaçlayan siber saldırılar, Pelosi’nin ziyaretinden önceki benzer saldırılara kıyasla Perşembe gününden Cuma gününe iki katına çıktı. Bakanlık, saldırının kaynağını belirtmedi.

Raporda, İçişleri Bakanlığı gibi diğer bakanlıklar ve devlet kurumlarının da web sitelerinde benzer saldırılarla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Dağıtılmış hizmet reddi saldırısı, bir web sitesini bilgi istekleriyle aşırı yüklemeyi, sonunda onu çökertmeyi ve diğer kullanıcılar tarafından erişilemez hale getirmeyi amaçlar.

Merkezi Haber Ajansı, Cumartesi günü Tayvan savunma bakanlığının araştırma ve geliştirme bölümünün başkan yardımcısı Ou Yang Li-hsing’in kalp krizi geçirdikten sonra otel odasında ölü bulunduğunu bildirdi. 57 yaşındaydı ve birkaç füze geliştirme projesini yönetti.

READ  Mary Beltola Sarah Palin'i Engellemeye Çalışıyor, Alaska Sıralamalı Seçim Oylama Sonuçlarını Tabloluyor

Raporda, iş gezisinde olduğu güneydeki Pingtung ilçesindeki otel odasında hiçbir izinsiz giriş belirtisi olmadığı belirtildi.

Tayvanlılar ezici bir çoğunlukla adanın fiili bağımsızlık statüsünün korunmasını destekliyor ve Çin’in adayı anakara ile komünist kontrol altında birleştirme taleplerini reddediyor.

Küresel olarak, çoğu ülke, Pekin ile diplomatik bağları sürdürmeye yönelik “tek Çin” politikasını benimsiyor.

Tayvan’ı Çin’in bir parçası olarak tanıyamayan herhangi bir şirket, Çinli tüketiciler genellikle ürünlerini boykot etme sözü verdiği için hızlı bir tepkiyle karşı karşıya.

Cuma günü, Snickers şeker çubuğunun yapımcısı Mars Wrigley, Tayvan’dan bir ülke olarak bahseden Güney Koreli erkek grubu BTS’yi içeren bir video ve ürün yayınladıktan sonra Çinli kullanıcılardan hızlı eleştirilere yol açtıktan sonra özür diledi.

Weibo hesabında yaptığı açıklamada şirket, “en derin özürlerini” dile getirdi.

Açıklamada, “Mars Wrigley, Çin’in ulusal egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyuyor ve ticari faaliyetlerini yerel Çin yasalarına ve düzenlemelerine sıkı sıkıya bağlı kalarak yürütüyor” denildi.

Ayrı bir gönderide şirket, “sadece bir Çin var” diye ekledi ve “Tayvan, Çin topraklarının vazgeçilmez bir parçası” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.