Taliban, STK’lara kadın işçileri yasaklama talimatı verdi

  • Taliban, STK’lara kadın işçilerin çalışmasını engelleme talimatı verdi
  • Kız öğrencilerin üniversitelerden uzaklaştırılmasının ardından geldi.
  • BM, bu emrin insani ilkeleri ihlal ettiğini söyledi
  • BM netlik için Taliban’la görüşecek

KABUL, 24 Aralık (Reuters) – Afganistan ekonomi bakanlığı Cumartesi günü yayınladığı mektupta, Afganistan’ın Taliban yönetimi tarafından yönetilen tüm yerel ve yabancı sivil toplum kuruluşlarına (STK) kadın çalışanların işe gelmesini engelleme talimatı verdi. .

Ekonomi Bakanlığı sözcüsü Abdulrahman Habib tarafından onaylanan bir mektupta, bazılarının yönetimin kadınlara yönelik İslami kıyafet yönetmeliğine uymaması nedeniyle kadın çalışanların bir sonraki duyuruya kadar çalışmalarına izin verilmedi.

Taliban yönetimindeki yönetimin üniversiteleri kadınlara kapatma emri vermesinden günler sonra geldi, bu da küresel kınamaya ve Afganistan’da bazı protestolara ve sert eleştirilere yol açtı.

BM’nin Afganistan özel temsilci yardımcısı ve insani yardım koordinatörü Ramis Alakbarov, mektubun “insani ilkelerin açık bir ihlali” olan ifadelerinden “derin endişe duyduğunu” söyledi.

Kararın, ülkedeki insani krizin ortasında Afganistan’da hizmet sağlamaya yoğun bir şekilde dahil olan BM kuruluşlarını nasıl etkileyeceği henüz netleşmedi.

BM İnsani İşler Ofisi, Birleşmiş Milletler’in “rapor edilen düzeni açıklığa kavuşturmak için” Taliban liderliğiyle görüşmeye çalışacağını söyledi.

Ocak ayında Afganistan’da Taliban ile sivil toplum üyeleri arasındaki görüşmelere sponsor olan Norveç Maslahatgüzarı, hareketi kınadı.

Paul Klumen Beacon, “STK’larda kadın personel yasağı derhal geri çekilmelidir” diye tweet attı. Bu hareket, kadın haklarını baltalamanın yanı sıra insani krizi daha da kötüleştirecek ve en savunmasız Afganlara zarar verecek.”

BM kuralları şunları içerir: Ajansların olup olmadığı sorulduğunda Habib, mektubun ACBAR olarak bilinen Afganistan’ın İnsani Yardım Kuruluşları Koordinasyon Teşkilatı bünyesindeki kuruluşlar için geçerli olduğunu söyledi. Bu kuruluş Birleşmiş Milletler değil, 180 yerel ve uluslararası STK’yı içeriyor.

READ  Bryce Harbor Yaralanma Güncellemesi: Patrice'in Belize yıldız sahasında sol başparmak kırığı

Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler, insani yardım çalışmalarını yürütmek için genellikle Afganistan’da kayıtlı STK’larla sözleşme yapar.

Yardım çalışanları, kadınların yardım almasını sağlamak için kadın işçilerin kritik öneme sahip olduğunu söylüyor.

Afganistan’ın zaten zor durumda olan ekonomisi, Taliban’ın 2021’de yönetimi devralmasından bu yana, ülkenin yaptırımlar ve kalkınma yardımlarında kesintilerle karşı karşıya kalmasıyla krize saplandı.

Acil ihtiyaçları karşılamayı amaçlayan insani yardım, milyonlarca insana can simidi olmuştur. Uluslararası Kurtarma Komitesi’ne göre, Afganistan nüfusunun yarısından fazlası insani yardıma muhtaç durumda.

Raporlayan Mark Potter Düzenleyen Kabil Haber Odası

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.