Sydney şiddetli yağmur nedeniyle ‘hayatı tehdit eden acil durum’ ile karşı karşıya

Avustralya’nın doğu kıyısındaki yoğun bir alçak basınç sisteminin Pazartesi gününe kadar Yeni Güney Galler’in güney bölgelerine daha fazla sağanak yağış getireceği tahmin edilirken, eyaletin birçok bölgesi hafta sonu bir aylık yağmurdan etkilendi.

Yeni Güney Galler’deki Newcastle’dan Sidney’in 300 km (186 mil) güneyine kadar geniş bir alanda önümüzdeki 24 saat içinde yaklaşık 100 milimetre (4 inç) yağmur bekleniyor. Meteoroloji dedi.

Yeni Güney Galler Acil Servisler Bakanı Steph Cook, “2021’de güvende olsaydınız, bu gece güvende olacağınızı düşünmeyin. Bu hızla gelişen bir durum ve benzeri görülmemiş sel olan alanları çok iyi görebiliriz.” dedi. Pazar akşamı televizyonda yayınlanan bir basın toplantısında.

Günün erken saatlerinde, okul tatillerinin başlangıcında şiddetli hava vurduğu için insanları tatil seyahatlerini yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Cook, “Bu hayati tehlike arz eden bir acil durum” dedi.

Met Office, birçok bölgede 200 milimetreden (8 inç) fazla yağmur yağdığını, bazı bölgelerde 350 mm’ye kadar düştüğünü ve Nepean ve Hawkesbury nehirleri için sel uyarıları yapıldığını söyledi.

Sidney’in güneybatısındaki Camden sular altındaydı ve Meteoroloji Bürosu, Sidney’in kuzeybatısındaki Kuzey Richmond ve Windsor’daki su seviyelerinin Mart 2021’deki son üç büyük sel olayından daha fazla artacağını tahmin etti.

Su yetkilileri, şiddetli yağmurun Sydney’in ana barajının Pazar günü erken saatlerde taşmasına neden olduğunu ve Mart 2021’de Warragamba Barajı’ndaki büyük bir sızıntıyla karşılaştırılabilir bir modelleme sızıntısı olduğunu söyledi.

Eyalet Acil Servisler Komiseri Carlene York, “Barajların suyu tutacak yerleri yok. Sızmaya başlıyorlar. Nehirler çok hızlı ve çok tehlikeli akıyor. Ve sonra yağmurun yağdığı yere bağlı olarak ani sel riski var” dedi.

Yetkililer insanları elektriksiz kalmadan önce evlerini terk etmeye çağırdığı için Sidney’de yaklaşık 70 tahliye emri verildi.

READ  New Hampshire Üniversitesi'nin kardeşlik üyeleri taciz etmekle suçlandı; 46 kişiye tutuklama kararı çıktı

On binlerce kişi tahliyeyle karşı karşıya kalırken, Sidney’in batısındaki North Richmond ve Windsor’da bu yıl üçüncü kez sel baskınları nedeniyle hayal kırıklığı yaşandı.

Bir Windsor sakini ABC televizyonuna verdiği demeçte, “Bittik.

Yerel bir sakin, 3 Temmuz 2022 Pazar günü Sidney'in güneybatısındaki Camden'de su basmış bir yolun fotoğrafını çekiyor.

İşçiler kendilerine ulaşmaya çalışırken bir saat boyunca direğe asılan biri de dahil olmak üzere sel sularından en az 29 kişi kurtarıldı.

Kayıktan düşen bir adamın cesedi Sidney Limanı’ndan çıkarıldı, koşullar araştırılıyor, ancak polis bunun rüzgar koşullarıyla ilgili göründüğünü söyledi.

Birlik Acil Durum Yönetimi Bakanı Murray Watt daha fazla asker sağladı ve Pazartesi günü hükümetin sel yardım çabalarına yardımcı olmak için bir uydu acil durum yönetim sistemini etkinleştirdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.