Sri Lanka Devlet Başkanı’nın istifa etmeyi teklif etmesinin ardından belirsizlik sürüyor

KOLOMBO, Sri Lanka — Sri Lanka’nın siyasi partileri Pazar sabahı bir araya geldi ve ülkenin cumhurbaşkanı ve başbakanının şiddetli hükümet karşıtı protestoların ardından istifa etmeyi kabul etmesinin ardından hızla geçici bir hükümet kurmak için yoğun bir baskıyla karşı karşıya kaldı.

Kolombo’da yeni bir protesto bildirilmedi, ancak insanlar bir gün önce protestocular tarafından ele geçirilen cumhurbaşkanının konutunu, bahçelerde piknik yaparak ve havuzda yüzerek ele geçirdiler.

Protesto hareketiyle ilişkili bir gönüllü olan Nuan Bobage, Washington Post’a iki lider resmen istifa edene kadar protestocuların evlerini işgal edeceklerini söyledi.

Bu hafta sonu Colombo sokaklarını on binlerce insan sular altında bıraktı. Reddetmek.

Cumartesi günü, Öfkeli insanlar cumhurbaşkanlığı konutunu ve ofisini kuşattı, bir yüzme havuzunda boğuldu ve zaferi kutlamak için Rajapaksa’nın yatağına oturdu. Gece boyunca Rajapakse, 13 Temmuz’da Parlamento Başkanı’na istifasını açıkladı. Protestolardan bir gün önce evinden ayrıldı ve nerede olduğu bilinmiyor.

Başbakan Ranil Wickremesinghe de büyüyen huzursuzluğu bastırmak için istifa etmeyi teklif etti, ancak bu teklifi evini ateşe veren öfkeli protestocuları yatıştırmadı.

İstifa duyuruları muhalefet için büyük bir zaferdi, ancak ada ülkesini bundan sonra ne olacağı konusunda siyasi kargaşaya sürükledi.

Parlamento Başkanı, Sri Lanka cumhurbaşkanının protestocuların evini kuşatmasının ardından gelecek hafta görevi bırakacağını söyledi.

Eskiden Rajapakse ile müttefik olan bir muhalefet üyesi olan Baysar Mustafa, “Bu başarısız bir başkan ve başarısız bir hükümet” dedi.

Ülkenin uzun süredir hizmet veren halkının kontrolü ele geçirdiğini söyledi. “Bu, gösteriye katılan insanların gücüydü” dedi.

Muhalefet milletvekillerinden Harini Amarasuriya, “Bu, gerçek bir vatandaşın mücadelesinin popüler olmayan ve güvenilmez bir hükümetin yönetimini sona erdirdiği tarihi bir an” dedi.

READ  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, partisinde çıkan isyanın ardından istifa etti.

Cumartesi gecesi tüm partilerin katıldığı bir toplantıda, Milletvekilleri, seçimler bitene kadar geçici bir hükümet kurmaya karar verdiler. Cumhurbaşkanı gelecek Çarşamba istifa etmeden önce bir Başbakanın atanmasıyla ilgili tartışmalar yapılıyor.

Ana muhalefet partisi lideri Eran Wickramaratne, “Artık ülke ve uluslararası toplum için daha kabul edilebilir uzun vadeli bir yola geçebiliriz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ABD’nin Sri Lanka’daki gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Muhabirler Pazar günü Tayland’da, ülkenin siyasi liderlerini uzun vadeli ekonomik istikrarı sağlamak ve halkın hoşnutsuzluğunu gidermek için çözümleri hızla “tespit etmeye ve uygulamaya” çağırdı.

Blinken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkisinin her yerde hissedildiğini ve Sri Lanka’nın krizine “katkıda bulunmuş olabileceğini” söyledi. bu Ukrayna’da savaş Küresel enerji ve gıda fiyatlarını yükselterek, neredeyse iflas eden ülkenin ihtiyacı olanı ithal etmesini imkansız hale getirerek ekonomik mücadelelerini şiddetlendiriyor.

Uluslararası Kriz Grubu danışmanlığında bir analist olan Alan Keenan, Nisan ayında The Post’a verdiği demeçte, “Ukrayna’da savaşa girmemiş olsanız bile, Sri Lanka krizde olurdu, ancak bu ekleniyor” dedi. “Ukrayna etkisi: Akaryakıt kredisinin iki ay süreceğini düşündünüz ve şimdi bir tane sürüyor. Kurtarma paketi alsanız bile, daha az yiyecek, daha az yakıt, daha az ilaç satın alıyorsunuz.

Sri Lanka’daki isyanlar hakkında bilmeniz gerekenler?

Muhalefet partileri sonraki adımlar üzerinde uzlaşma sağlamaya çalışsa da, insanların sabrı tükendiği ve hızlı çözümler bulunmadığı için durum değişkenliğini koruyor.

Mayıs ayında, benzer büyük çaplı protestolar Rajapaksa’nın ağabeyi Mahinda ve diğer aile üyelerinin başbakanlıktan istifa etmesine yol açtı. Ancak cumhurbaşkanı, eski başbakanı yeni bir hükümete başkanlık etmek üzere atamaya devam etti.

Devam eden ekonomik krize duyulan öfke bu sefer daha güçlü bir şekilde yeniden yayıldı. Son haftalara ciddi yakıt sıkıntısı, uzun süreli elektrik kesintileri ve artan gıda fiyatları damgasını vurdu. Olağanüstü koşullar yetkilileri zorladı Okullar ve ofisler kapatıldı ve hükümet çalışanları arka bahçelerde yiyecek yetiştirmek için.

READ  En Son Ukrayna-Rusya Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler

Her yerde korkunç tehlike işaretleri görülüyor – benzin istasyonlarındaki kilometrelerce uzunluktaki hatların cepheye ulaşması üç gün kadar sürebiliyor. Sığınmacıların deniz yoluyla Avustralya’ya ulaşmak için umutsuz girişimleri.

Ukrayna’dan uzakta, Sri Lanka küresel krizin merkezinde

Uzmanlar, Sri Lanka’nın durgunluk yaşadığını söylüyor – yavaş büyüme, yüksek işsizlik ve yükselen fiyatların damgasını vurduğu bir dönem. Bazı tahminler, ekonominin bu yıl sonra yüzde 4 ila 6 oranında daralabileceğini ve bunun da Kovid’in 2020’deki ekonomi üzerindeki etkisinden daha kötü olacağını gösteriyor.

Sri Lanka, uluslararası borç verenlerle kurtarma görüşmeleri düzenliyor, ancak devam eden siyasi istikrarsızlık bu süreci rayından çıkarmakla tehdit ediyor.

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa 13 Temmuz’da görevi bırakacak. Bu, aylarca süren protestoların ardından geldi. (Video: Reuters)

Borçların yeniden yapılandırılması konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Manjuka Fernandopulle, alacaklıların “güvenilir ve meşru” ve “söz verilen reformu gerçekleştirebilecek” bir hükümetle anlaşmak istediklerini söyledi.

Yerel medya bildirdi Uluslararası Para Fonu Kurtarma paketiyle ilgili görüşmelerin devam edebilmesi için yakında bir çözüm bulunmasını umduğunu söyledi. IMF tartışmalarına katılan İngiltere merkezli küresel ilişkiler düşünce kuruluşu ODI’de ekonomist olan Ganesan Wignaraja, ekonomik durumu “çok zorlu” olarak nitelendirdi.

Vignarajah, Sri Lanka için ilk adımın “daha yüksek vergiler, enflasyonu dengelemek için faiz oranlarını yükseltme ve elektrik ve elektrik gibi kamu sübvansiyonlarını azaltma” içeren IMF planı olduğunu söyledi.

“İkinci adım ekonomik reformlar” [such as] Yabancı yatırımcıların önündeki engelleri azaltıyor” dedi. “En büyük korkum, bunun kayıp bir on yıl olabileceği ve yoksulluğun azaltılmasında elde edilen tüm kazanımların tersine çevrilebileceği.”

Yardım grupları, ülkenin 22 milyon sakininin yaklaşık dörtte birinin muhtaç durumda olduğunu söylüyor Gıda yardımı. Birçoğu daha az yemeye veya öğünleri tamamen atlamaya başvurdu. Hindistan ve Avustralya gibi ülkeler gıda ve ilaç gibi insani yardımlar gönderdi.

Başkanın yakında görevden alınmasıyla birlikte, birçok Sri Lankalı durumun tersine çevrilebileceğine inanıyor.

READ  Steve Clifford, teknik direktör Charlotte Hornets'e geri dönmeyi kabul etti.

40 yaşındaki Namal Ratnayake, Cumhurbaşkanlığı ofisine doğru yürüyen protestocular arasındaydı. Geçtiğimiz birkaç ay düğün fotoğrafçısı için felaketti, gelirleri kurudu ve görevlere gidecek yakıtı yoktu.

Ratnayake, “Bize diz çöktüren bu yozlaşmış insanları atmak zorunda kaldık” dedi. “Talebim, bizi bu ani karışıklıktan kurtarmak için mevcut meclisten dürüst ve eğitimli kişilerin görevlendirilmesidir.”

Kutlamalar Cumhurbaşkanlığı konutunda devam etti.

Yerel medyadan gelen resimler, ziyaretçi akışını tek yönlü olarak gösterdi merdiven yükleme Başkanın evinde. Mülkün çalınmaması veya zarar görmemesi için bildirimler yapıldı. Bazıları çöp topladı ve çöpleri temizledi.

Büyük bir konferans salonunda, genç bir adam Rajapakse rolündeyken insanlar IMF ile bir tartışma yaptı. kampanya şarkısı Başkanın piyanosunda yüksek alkışlar.

Masih Yeni Delhi’den bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.