Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’un ölümü, Pizza Hut reklamının icat edilmesine yol açtı.

Yorum

Reklam, bir adam ve torununun Pizza Hut’a giderken yanından geçtiği Moskova’daki Kızıl Meydan’ın buzlu bir görüntüsüyle açılıyor. İçeri girdikten sonra, Sovyetler Birliği’nin Soğuk Savaşı sona erdiren son lideri Mikhail Gorbaçov tek parça halinde otururken, diğer lokantalar çılgına dönüyor.

Argümanlar takip edecek. 25 yaşındaki Pizza Hut reklamı, Rus haber ajanslarının bildirmesinin ardından Salı günü yeniden ortaya çıktı. Gorbaçov öldü 91 yaşında – yemek arkadaşları onun mirası konusunda ikiye bölünmüş durumda.

“Onun yüzünden ekonomik kaos içindeyiz!” Yaşlı bir adam söylüyor. “Onun sayesinde bir şansımız var!” Genç bir adam cevap verir.

Reklam ajansı BBDO için reklam yazan Tom Darbyshire, Washington Post’a 1997 reklamının şaka amaçlı olduğunu söyledi. Darbyshire, yurtdışında bir kahraman ve Rusya’da bir kötü adam olarak görülen Gorbaçov’un mirasına ilişkin tartışmaya değinirken, “pizza, insanları bir araya getiren ve aralarındaki farklılıkları köprüleyen yiyeceklerden biridir” dedi.

Ancak Pizza Hut’ın Salı günü Twitter’da trend olan reklamı neredeyse gerçekleşmedi – Rusya’da bile yayınlanmadı. Gorbaçov’un anlaşmayı kabul etmesi bir yıl süren müzakereler aldı. Kamera önünde pizza yemeyi reddetti – bunun yerine torunundan onun için yapmasını istedi. Darbyshire, o çok soğuk sabah geç geldiğinde çekim yapmaya hazırlanıyorlardı, diye hatırladı.

“Geleceğinden emin değildik,” dedi. “Bir saat gecikti, müzakereler biraz gergindi ve bence bunu sadece paraya ihtiyacı olduğu için yaptı.”

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Gorbaçov’un emekli maaşının değeri düştü. Dış politika belirtildi. New York Üniversitesi’nde Rus ve Slav çalışmaları profesörü olan Eliot Borenstein, eski liderin para için bu kadar sıkışıp kalmasının “üzücü ve ironik” olduğunu ve Gorbaçov’un Ruslardan övgü almasının tek yolunun olduğunu söyledi. Oyunculara maaş.

READ  FBI, gizli belgelerin ortaya çıkmasının ardından geçen yıl Biden'ın ofisine baskın düzenledi.

İlk zorluklara rağmen Darbyshire, çekim gününün dokunaklı anlarla dolu olduğunu söyledi. Şükran Günü’nde çekim yaptılar ve ekip hindi yerine pizza yediği için Gorbaçov ayağa kalkıp dilim servis yapmakta ısrar etti, hatırladı.

“Amerika’da sahip olduğumuz her şey için, özgürlüklerimiz ve bolluğumuz için şükrettiğimiz bir günde, bizi ailelerimizden uzaklaştırdığını fark eden o sembolik jesti yapması… asla unutamayacağım bir şey. “dedi.

Davis, California Üniversitesi’nde Rusça profesörü olan Jenny Kaminer, nihai ürünün Gorbaçov’un karmaşık mirasını yansıttığını söyledi. The Post’a bir e-postada reklam “farklı nesillerin Sovyetler Birliği’nin çöküşünü nasıl deneyimlediğini sıralıyor” dedi.

Bazıları için Gorbaçov’un ikili glasnost (açıklık) ve Perestroyka (İmar) ekonomik özgürlük vaadini getirdi. Başkaları için Kaminer, “Piyasa ekonomisine hızlı geçişe uyum sağlayamamak, sefil yoksulluk, güvensizlik ve aşağılayıcı bir haysiyet kaybı anlamına geliyor.” Dedi. Bu bölünme, Batılıların Gorbaçov’u nasıl gördüğüne karşı Rusların onu nasıl gördüğüne benziyor, diye ekledi.

“Çoğu Rus, diyebilirim ki, yaşlı adamın kararına katılıyor. [in the ad] Kaminer, Gorbaçov’u kaos ve istikrarsızlık yaratmakla suçlarken, Batılılar onu kutsal liberal değerlerimiz olan ‘özgürlük’ ve ‘demokrasi’yi desteklediği için alkışlıyor” dedi.

Biden, Putin ve diğer liderler Mihail Gorbaçov’un ölümüne tepki gösterdi

Arizona Üniversitesi profesörü Pat Willerton da aynı fikirde.

Rus siyaseti uzmanı Willerton, The Post’a verdiği demeçte, “Çabaları ülkenin çöküşüne yol açan Ruslardı” dedi. “Zaten kötüleşen iç, siyasi ve sosyoekonomik durumu hızlandıran birini gördüler. Batı ile ilişkisinde naif olan bir lider gördüler. Batı’nın çabalarından tam olarak yararlandığını ve kendilerini daha aşağı bir konuma düşürdüğünü hissettiler. güç.

Bir Pizza Hut reklamında, yemek yiyenlerin sözünü, “Pizza Hut gibi pek çok şeyi var!” diyerek atışmayı kesen yaşlı bir kadın bölüyor. Çok geçmeden herkes “Gorbaçov’a selam olsun!” diye bağırıyordu. Slogan atıyorlar.

READ  Avatar: The Way of Water dünya çapındaki gişede 2 milyar doları aştı

Ancak gerçekte herkes bu ortak noktayı görmez.

Post’tan David E. Hoffman olarak yazdı, “Sovyet Çöküşü Mr. Gorbaçov’un amacı değil, onun en büyük mirası. Yüzyılın en kanlı insan ıstırabına yol açan ütopik idealizmden doğan yedi yıllık bir deneyi sona erdirdi. Yine de Gorbaçov’un cesur hamleleri, tarihsel olarak güçlüye değer veren bir ülkede iki ucu keskin bir kılıç olduğunu kanıtladı.

Yurtdışında ilham verdi”Corbymania” – devasa kalabalıkları kendine çektiği ve sinir bozucu nükleer gerilimleri etkisiz hale getirdiği için övgü yağmuruna tutuldu. Ancak evde, sürekli olarak Rusya’nın en sevilmeyen liderleri arasında – infaz emri veren ve insanları çalışma kamplarına zorlayan Joseph Stalin’in altında – bir figür haline geldi.

Willerton, “Tamamen zıt sahneler, içinde bulunduğumuz dünyanın bir yansımasıdır.” Dedi. “Tamamen bölünmüş bir dünyadayız.”

2017 Pew Araştırma Merkezi anketi Ankete katılan Rusların üçte ikisinden fazlası Sovyetler Birliği’nin çöküşünün kötü bir şey olduğunu söyledi. Ankete göre, bu sayı yaşlı Ruslar arasında daha yüksek. Aynı ankette, Rusların yüzde 58’i Stalin’i olumlu değerlendirirken, yüzde 22’si Gorbaçov’u olumlu değerlendirdi.

Putin gerçekten ne kadar popüler?

Willerton, “Rusya’da büyüklüğün güzel olmakla ilgisi yoktur, güçlü olmakla ilgisi vardır.” Dedi. “Bu yüzden çağdaş bir Rus, reklamı gördüğünde ‘Tanrıya şükür’ diye düşünebilir. [President Vladimir] Putin, Gorbaçov’un ayrılışının yarattığı kaostan sonra artık dışarıda. “

Gorbaçov, Rusların olumsuz görüşlerinin farkındaydı. Başlangıçta, mirasıyla ilgili endişeleri, reklamlarda oynamayı reddetmesine neden oldu. Finansal ZamanlarMadison Darbyshire 2019’da yazdı. Tom Darbyshire’ın babası, “Halefi Boris Yeltsin ile kavga ettikten sonra, bodrum katı için birdenbire yeni ofis gayrimenkulüne ihtiyaç duydu” dedi.

Bu fon ihtiyacı, Gorbaçov’un artık viral olan başka bir anı kabul etmesine yol açtı: Annie Leibovitz’in 2007 Louis Vuitton kampanyası. Eski politikacıyı, Berlin Duvarı’nın kalıntılarıyla bir arabanın arka koltuğunda gösteriyor.

READ  Hindistan'da sarıklı bir papa derin duygular uyandırdı

Gorbaçov’un Pizza Hut reklamı Salı günü yayınlanmadı. Sosyal medya çağından önce yayınlansa da reklam, zaman zaman yeni kitleler bulmuştur. Bu yılın başlarında konuşulurken geniş çapta paylaşılmıştı. Pizza Hut Rusya’dan ayrılıyor Ülkenin Ukrayna’yı işgaliyle ilgili.

Bu haftaki ticari canlanma, Darbyshire için başka bir anıyı daha açtı: senaryoyu İngilizce’den Rusça’ya çevirme süreci. Okuduktan sonra, bir Rus konuşmacı ona, “Amerika’da özgürlük hakkında düşündüğünüz şekilde özgürlük kelimesine gerçekten sahip değiliz,” dedi Darbyshire.

“İlginç bir fikir, sandığımız gibi özgürlük için bir sözleri bile yok, çünkü burası tüm kurumları yerine koymadan demokrasiyi denemek için acele eden bir ülke” dedi. söz konusu.

Gorbaçov daha sonra, Putin döneminde iş dünyasındaki bazı ünlü özgürlüklerin tersine döndüğünü gördü. Ancak, pizza memleri yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.