Son Ukrayna-Rusya Savaşı Haberleri: Canlı Duyurular

borç…Oleksandr Radushnyak / Associated Press

KYIV, Ukrayna – Doğudaki Sivirodonetsk şehri Rusya yakınlarında çökerken, askeri analistler Ukrayna’nın silahlı ve sayısız güçlerinin Moskova’ya karşı daha ölümcül bir mücadele vermeye çalıştığını söylüyor.

Rusya, doğu şehirlerini uzaktan bombalayarak, onları düzleştirerek ve sivilleri öldürerek veya geri püskürterek uzun menzilli topçuları kendi avantajına kullanıyor ve Ukraynalı askerlerin hayatlarının Ukraynalı askerlerin hayatlarını kurtarmaya değer olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. Başkan Volodymyr Jelensky, Sevirodonetsk’i “ölü” bir şehir olarak nitelendirdi.

Analistler, Siverodonetsk’te Ukraynalıların Rus güçlerini sokak çatışmalarına sürükleyerek Moskova’nın ağır silahlarının yararlarını bir süre daha azaltabileceklerini umduklarını söylüyorlar, çünkü yakın mesafeler Rusya için tehlike oluşturuyor. Topçu saldırıları kendi askerlerine saldıracak.

Avrupa Dış Konseyi’nden Ukraynalı uzman Gustav Gressell, “Ukraynalılar onları evden eve çatışmalara sürüklemeye çalışırlarsa, Ruslara dayanılmaz kayıplar vermeleri daha olasıdır” dedi.

Ancak Ukraynalılar, Rusları sokak çatışmalarına sürükleyerek ve şehirde mahsur kalma riskini alarak bir şans elde ediyor – özellikle de bu kadar hızlı kaçmalarını sağlayan son köprü yıkıldığında. Bay. Jelenski kabul ediyor Yakın bir savaşın bedeli, “zayiat ve zayiat sayısına bağlıdır.”

Ancak Batı silahları yavaş yavaş gelmeye başladığından, Ukraynalılar artık riske değer olduklarını düşünüyorlar.

Sokak dövüşleri çok sayıda Ukraynalı askeri öldürse de – yetkililer Ukrayna’nın savaşta günde 200 asker kaybettiğini tahmin ediyor – Ruslara açık havada rastgele topçu ve tank savaşlarından daha fazla kayıp veriyor.

Rus işgalinden önce, Ukrayna ordusu Suriye savaşı sırasında Halep gibi şehirlerde yüksek zırhlı araç ve topçu muharebe yaklaşımlarını, iç savaştan alınan dersler de dahil olmak üzere inceledi.

Aralık ayında askeri eğitmenler, başkent Kay’i savunmaya hazırlanan gönüllülere, kentsel alanlarda çatışma sınırlarına mümkün olduğunca yakın bir yerde savaşmalarını ve Rusların kendi askerlerine saldırmak için topçu çağırarak grev yapmalarını engellemelerini söyledi.

READ  Henry Kissinger'e göre, Ukrayna savaşı sona erdirmek için topraklarını Rusya'ya teslim etmeli

Rus kuvvetleri şehre girmeden geri püskürtüldüğü için Kiev’de bu taktiklere gerek yok. Ancak Ukrayna, onları, büyük Rus kuvvetleriyle karşı karşıya kalan Ukraynalı savaşçıların haftalarca düşman kuvvetlerini konuşlandırabildiği Mariupol’daki iç savaşta kullanmaya koydu.

Askeri, Dönüşüm ve Silahsızlanma Araştırmaları Merkezi başkan yardımcısı Mikhail Samos, Ukrayna ordusunun muhalefetteki açmazının askerlerine zaman kazandırdığını ve Rusya’nın doğu Ukrayna’ya ilerlemesini engellediklerini çünkü Batı’nın daha fazla ihracatına inandıklarını savundu. silahlar gelirdi. . Amacın “düşmanın saldırı yeteneklerini tüketmek veya azaltmak” olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, çoğunlukla düz ovaların Rus topçularını desteklediği ve ABD ile diğer Ukraynalı müttefiklerin uzun menzilli silahlarının gelmesi yavaş olan Donbass’ta böyle bir stratejinin ne kadar süre çalışabileceği belirsizdir. Ukrayna’da ölü sayısı arttıkça Rusya, “top yemi” olarak kullanmak için daha fazla askerine sahip olduğunu söylüyor. Jelensky kabul etti.

İçinde Bir konuşma ABD Yahudi Komitesi Küresel Forumu’nda bu hafta, müttefiklere daha hızlı silah gönderme çağrısını yineledi.

“Saldırılar güçlü silahlar gerektirir, bunlar olmazsa savaşın uzayacağı ve kurbanların sayısı artacaktır” dedi.

Oleksandr Subko Katkıda bulunan rapor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.