Son Rusya-Ukrayna savaşı ve Zhelensky haberleri: canlı duyurular

On yıllardır Rusya’dan gelen boru hatlarından ham petrol, Almanya’nın Oder Nehri kıyısındaki sanayi şehri Schwedt’te binlerce işçinin çalıştığı ve güvenilir bir benzin, jet yakıtı ve ısıtma yağı kaynağı olan büyük bir rafineriye aktı. Berlin sakinleri.

Şimdi, AB üye ülkeleri anlaşmak için mücadele ediyor Petrol yasağı şartları Moskova’yı Ukrayna’yı işgalinden dolayı cezalandırmak için Schweitz rafinerisi, Almanya’nın Rus petrolüne olan güvenini sarsma çabalarında büyük bir engel haline geldi. Bu fırsat, rafinerinin 1.200 çalışanı arasında farkındalık yarattı.

Almanya petrolünün üçte biri için Rusya’ya güveniyor.

Almanlara durumu açıklamayı amaçlayan bir videoda, Mr. dedi Hebeck. Bu Rus petrolünün çoğu Schwartz’daki bir rafineriden geliyor.

Bu rafineri, Almanya’nın petrol ve gaz ihtiyacının Doğu’daki dev enerji ihracatçılarına ne kadar derinden bağlı olduğunun bir simgesi. Doğu Alman kökleri, devlete ait “Petrochemicals Combined” veya Petrochemical Combine’ın adını taşıyan PCK rafinerisi, Rus devlet petrol şirketi Rosneft’e ait. Dünyanın en uzun borularından biri olan ve Sibirya kuyularından Batı Avrupa’ya petrol getiren Sovyet döneminden kalma Trushpa Boru Hattı’na bağlı.

Almanya’nın enerji ihtiyacının ayrılmaz bir parçasıdır ve Almanya’nın en büyük şehirleri olan Berlin ve Polonya da dahil olmak üzere yakın bölgeler için yakıt üretir. Rosneft’in Alman yetkililere petrolü işletmek istemediğini söylediği gibi, kuzeydeki yerleşim bölgesinde her yıl Alman ve Polonya limanları aracılığıyla işlenen 12 milyon ton ham petrolün yerini alacak yeterli petrolün mevcudiyeti gizemin sadece bir parçası. rafineri. – Rus yağı.

borç…Philip Singer / EPA, Shutterstock aracılığıyla

Bu sorunu çözmek için, Alman parlamentosu geçen hafta, ulusal bir acil durumu önlemek için hükümetin temel altyapıyı yabancı mülkiyeti altında ele geçirmesini kolaylaştıracak bir yasa çıkardı. Alman yetkililer, petrol ambargosu kaldırılırsa, yeni yasanın Berlin’e, Rosneft’in hisselerini alacak başka bir şirket bulunana kadar yeterli petrol arzını sağlamasına izin vereceğini söyledi.

READ  Bugün 6 Ocak'taki komite duruşması, Trump'ın yargıyı etkileme girişimine odaklanacak - canlı izle

KabukAvrupa’nın en büyük enerji şirketi olan PCK’da yüzde 37,5 hissesi bulunuyor ve yakın zamanda rafineriyi “bölgeye arzı sürdürmek için ekonomik kayıplar pahasına bile” desteklediğini söyledi. Geçen yıl Shell rafinerideki hissesini satmaya çalıştı ve Rosneft onu satın almak için harekete geçti, ancak yabancı yatırımın siyasi ve stratejik yönlerine ağırlık veren Alman Ekonomi Bakanlığı tarafından henüz onaylanmadı.

Başka bir enerji şirketi olan Alkmeen, Özel sektöre ait bir İngiliz enerji holding şirketi olan Liwathon Group’un bir kısmı, Schwedt’e yatırım yapmakla ilgilendiğini ifade etti. Alcmene bir e-posta açıklamasında, “PCK rafinerisinin Alman limanları üzerinden dağıtımının güvenliğini ve tam kullanımını hükümet sübvansiyonu olmadan sağlayabiliriz.” Dedi.

borç…The New York Times için Catherine Sedye

Başkan Olaf Scholes, rafineriyi çevreleyen endişelerin farkında olduğunu ve geleceğini garanti altına almanın bir öncelik olduğunu açıkça belirtti.

Partisinin Brandenburg eyaletindeki yakın tarihli bir toplantısında, “Bunun gerçekten nasıl yürüyebileceğini çok yakından izliyoruz” dedi. “Çalışanların yalnız bırakılmamasını da sağlayacağız.”

İşten çıkarmaların bir köşeye çekileceğine dair korkular, çoğu bu ayın başlarında PCK’nin resmi floresan turuncusu ve vahşi yeşilini giyen yüzlerce işçiyi cezbetti. Hebeck ile bir belediye binası toplantısı için şirketin kantinine geldiler.

Eski Doğu Almanya’nın diğer bölgeleri gibi, Schwartz da Komünizmin çöküşünden sonra geniş çaplı iş kayıpları yaşadı. Yüzde 25’lik işsizliğin hatıraları hala bölgede musallat oluyor.

Ayrıca rafineri sadece petrol ve gelir kaynağı değil, aynı zamanda şehrin kimliğinin de merkezidir. II. Dünya Savaşı’nın sonunda Sovyetler Birliği tarafından eşitlenen, petrol boru hattının gelişi – adı, Rusçada dost anlamına gelen Trushpa – ve rafineri, 1960’ların sonlarında binlerce işçiyi ve ailesini kendine çekerek güvenli işleri kendine çekti. PCK’nin sloganı: “Berlin ve Brandenburg’u taşıyoruz!”

READ  New Hampshire Üniversitesi'nin kardeşlik üyeleri taciz etmekle suçlandı; 46 kişiye tutuklama kararı çıktı

Bugün, şehrin 30.000 insanının yaklaşık onda biri rafinerilerde ve yan sanayilerde güvenli sendika işlerinde çalışıyor. Birçok işçi Mr. Hebek ile görüşmeyi hükümetin tavrını sorgulamak için kullandılar.

borç…Jens Schlueter / Agence France-Presse – Getty Images

“Onlarca yıldır güvenilen ve her zaman sağlanan bir iş ortağını neden arayıp yasaklayıp tokatlayalım ki?” Kendisini tanımlayan bir kişi, rafineride 27 yıldır çalıştığını söyledi.

Kendisini üç küçük çocuğun annesi olarak tanımlayan başka bir çalışan, “Dileğim gerçekten Trushpa boru hattından tamamen kurtulmak” dedi. “Karlı bir alternatif yok.”

Etkinlik sırasında konuşan çalışanların kimliği belirlenmezken, muhabirlerden mahremiyetlerini korumaları istendi.

Bay. Hebek kalabalığa rafinerinin çalışmaya devam edeceği konusunda güvence vermeye çalıştı. “Her şey kağıt üzerinde çalışıyorsa”, Norveç veya Orta Doğu’dan gelen ham petrol, her ikisi de rafineriye boru hatlarıyla bağlı olan Polonya’daki Rostock ve Kdansk limanlarından sevk edilebilir.

Aynı zamanda, süreçte birkaç nokta olduğunu da kabul etti.

PCK tesisi, diğer rafineriler gibi, Rusya’dan gelen belirli türdeki ham petrolü işlemek için tasarlanmıştır. Diğer ülkelerden gelen ham petrol, uygun bir karışım oluşturmak için Almanya’nın kuzeybatı kıyısındaki tanklarda depolanmalıdır.

Doğu ve Batı Almanya’yı ayıran eski sınırı hiçbir boru geçmediği ve ülkenin ana demiryolu yük direktörünün neredeyse hiç petrol vagonu olmadığı için, bu rezerv petrolü Rostock’taki boru hattından almak için deniz yoluyla yedi günlük bir yolculuk gerekecekti.

Bir başka olası sorun: Polonya hükümeti Rus şirketleriyle çalışmayı reddediyor ve Alman yetkililere Rosneft rafinerisiyle ilgilendiği sürece Gdansk’tan petrol gelmeyeceğini söylüyor.

borç…The New York Times için Catherine Sedye

“Ne yaptığımızdan tam olarak emin olamayız” dedi. Hebeck temizlik personeline söyledi. “Ama en azından tamamen tartışıldı ve düşünüldü.”

READ  Trump, NY İfadesinde Beşinci Değişikliği Aldı: Canlı Bildirimler

Sonunda Sn. Hebek ve yerel yetkililer, rafinerinin fosil yakıtları bırakıp yenilenebilir enerjiye odaklanmasını istiyor. Son yıllarda PCK, hidrojen merkezli sentetik yakıtlara yatırım yaptı. Yerel kaynaklardan etanol üreten Verbio, rafineri sahasında faaliyet gösteriyor ve şehrin ısıtma sistemine biyo-enerji besliyor.

Berlin’deki yetkililer, çevredeki bölgenin ekonomik çekiciliğini vurgulayarak, yeni tamamlanan Tesla montaj tesisi Ve Intel’in duyurusu bir 19 milyar dolarlık çip üretim tesisi. Başkan Scholes’in Doğu’daki sözcüsü Carsten Schneider, her iki şirketin de tamamen yenilenebilir enerjiden ilham aldığını söyledi. Ayrıca Almanya’nın Schwartz kentinde yaşayanlarla da konuştu.

“Onları temin ederim ki Alman hükümeti onları terk etmeyecek, ancak başka yerlerde petrolü korumak için kısa vadeli bir çözüm ve yenilenebilir enerji üretimine yönelik uzun vadeli bir yeniden yapılanma için çalışacaktır” dedi.

Şehrin belediye başkanı Annakathrin Hope, yeşil enerji üretimine geçişi teşvik etmek için rafinerinin yakınında yeni başlayanlar, inkübatörler ve diğer enerji yenilikçileri için bir kampüs kurmak istediğini söyledi. Ancak bunun için “milyonlarca veya milyarlarca” gerekeceğini söyledi.

borç…The New York Times için Catherine Sedye

Berlinli politikacılar şehrine daha fazla odaklanmış olsa da, henüz insanların işlerini sürdürebilecekleri konusunda herhangi bir son tarih veya kesin vaatler veya mali yardım vaatleri görmediğini söyledi.

Son birkaç haftanın heyecan verici ziyaretleri hakkında “İyi bir başlangıç ​​oldu” dedi. “Ama bu sadece bir başlangıç.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.