Soğuk Savaş’ı bitiren ve Nobel Ödülü kazanan Sovyetler Birliği’nin son lideri Gorbaçov, 91 yaşında öldü.

30 Ağustos (Reuters) – Moskova’daki hastane yetkilileri, Soğuk Savaşı kansız bir şekilde sona erdiren ve Sovyetler Birliği’nin çöküşünü engelleyemeyen Mihail Gorbaçov’un Salı günü 91 yaşında öldüğünü söyledi.

Sovyetler Birliği’nin son başkanı Gorbaçov, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’yı bölen Demir Perde’yi kaldırmak ve Almanya’yı yeniden birleştirmek için ABD ile silahsızlanma anlaşmaları ve Batılı güçlerle ittifaklar kurdu.

Ancak iç reformları Sovyetler Birliği’nin zayıflamasına yardımcı oldu.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rusya Merkez Tıp Hastanesi, “Mikhail Gorbaçov ciddi ve uzun süreli bir hastalıktan sonra bu gece vefat etti.” Dedi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Interfax’a verdiği demeçte, Putin “en derin taziyelerini” iletti. Yarın, ailesine ve arkadaşlarına taziyelerini iletecek” dedi.

Haber kaynakları, Putin’in 2018’de yapabilseydi Sovyetler Birliği’nin çöküşünü tersine çevireceğini söyledi.

Dünya liderleri hemen saygılarını sundular. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula van der Leyen, 1990 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Gorbaçov’un özgür bir Avrupa’nın yolunu açtığını söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesini “Gorbaçov’un Sovyet toplumunu açmaya yönelik yorulmak bilmez kararlılığının bir örneği” olarak nitelendirdi.

Beyaz Saray’dan veya ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan hemen bir tepki gelmedi. Eski ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Gorbaçov’u “büyük ulusunu demokrasiye götüren bir dev” olarak nitelendirdi.

Batılı ortaklıklar

Onlarca yıllık Soğuk Savaş gerilimi ve çatışmasından sonra Gorbaçov, Sovyetler Birliği’ni Batı’ya II. Dünya Savaşı’ndan bu yana hiç olmadığı kadar yaklaştırdı.

Eski Rus liberal muhalefet lideri Grigory Yavlinsky, “Rusya ve çevresinde ve Avrupa’nın yarısında yüz milyonlarca insana özgürlük verdi” dedi. “Tarihte çok az lider, zamanları üzerinde bu kadar belirleyici bir etkiye sahip oldu.”

Ancak Gorbaçov, Ukrayna işgalinin Batı’nın Moskova’ya uyguladığı yaptırımları indirmesi ve Rusya ile Batı’daki politikacıların yeni bir Soğuk Savaş hakkında konuşmaya başlamasıyla birlikte mirasının geç yaşta parçalandığını gördü.

READ  Kaliforniya'da askeri bir uçağın düşmesi sonucu 4 kişi hayatını kaybetti.

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nın kıdemli üyelerinden Andrei Kolesnikov, “Korbaçov, hayatının eseri olan özgürlüğü Putin tarafından fiilen yok edildiğinde sembolik bir şekilde öldü” dedi.

Das, eski Sovyet liderinin görevi bırakmasının ardından kurduğu vakfı gerekçe göstererek 1999’da ölen eşi Raisa’nın yanına Moskova’daki Novodevichy Mezarlığı’na defnedileceğini söyledi.

Ukrayna’daki savaş konusunda baskı altına giren liberal bir medya radyo istasyonunun başkanı Alexei Venediktov, “Artık hepimiz öksüzüz. Ama herkes bunun farkında değil” dedi.

1989’da demokrasi yanlısı protestolar komünist Doğu Avrupa’daki Sovyet bloğu ülkelerini sarstığında, Gorbaçov güç kullanmaktan kaçındı – 1956’da Macaristan’daki ve 1968’de Çekoslovakya’daki ayaklanmaları bastırmak için tank gönderen önceki Kremlin liderlerinin aksine.

Ancak protestolar, önümüzdeki iki yıl içinde kaotik bir şekilde dağılan Sovyetler Birliği’nin 15 cumhuriyetinde özerklik özlemlerini ateşledi. devamını oku

Ağustos 1991 darbesinde parti muhafazakarları tarafından devrilen Gorbaçov, düşüşü durdurmak için boşuna mücadele etti.

çalkantılı reformlar

Vladimir Shevchenko, “Gorbaçov dönemi perestroyka dönemiydi, umut çağıydı, füzelerin olmadığı bir dünyaya girdiğimiz dönemdi… ama bir yanlış hesap vardı: Ülkemizi çok iyi tanımıyorduk” dedi. Sovyet lideriyken Gorbaçov’un Etik Ofisine başkanlık etti.

RIA haber ajansının aktardığına göre, “Birliğimiz dağıldı, bu bir trajedi ve onun trajedisi” dedi.

1985 yılında, henüz 54 yaşındayken Sovyet Komünist Partisi Genel Sekreteri olduğunda, sınırlı siyasi ve ekonomik özgürlükler getirerek sistemi yenilemeye başladı, ancak reformları kontrolden çıktı. devamını oku

Gorbaçov biyografisini yazan William Taubman, “İyi bir adamdı – düzgün bir adamdı. Bence trajedisi, yönettiği ülke için fazla dürüst olmasıydı” dedi.

Gorbaçov’un “glasnost” – ifade özgürlüğü – politikası, parti ve devletin önceden düşünülemez eleştirisine izin verdi, ancak aynı zamanda Letonya, Litvanya, Estonya ve başka yerlerdeki Baltık cumhuriyetlerinde bağımsızlık için bastırmaya başlayan milliyetçileri cesaretlendirdi.

READ  Jets'ten Robert Saleh, Zach Wilson'ı QB Sunday olarak kabul etmeyecek

Birçok Rus, Gorbaçov’un reformlarının serbest bıraktığı kargaşayı asla affetmedi.

Ukrayna’nın şu anda Moskova yanlısı güçler tarafından işgal edilen bir bölümünde Rusya tarafından atanan bir yetkili olan Vladimir Rokov, Gorbaçov’u “(Sovyetler) Birliği’ni yıkıma götüren kasıtlı olarak” ve bir hain olarak nitelendirdi.

Liberal ekonomist Ruslan Grinberg, Haziran ayında Gorbaçov ile hastanede görüştükten sonra silahlı kuvvetler haber ajansı Zvesta’ya verdiği demeçte, “Bize tüm özgürlüğü verdi – ama bununla ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ottawa’da David Lungren, Londra’da Mark Trevelyan, New York’ta Rochelle Chen ve Elaine Monaghan; Guy Falconbridge ve Mark Trevelyan tarafından yazıldı; Matthew Lewis, Rosalba O’Brien ve Richard Pullin tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.