Shenzhen dahil olmak üzere kalabalık Çin şehirleri Covid kısıtlamalarını artırıyor

PEKİN, 30 Ağu (Reuters) – Çin’in birçok büyük şehri Salı günü COVID-19 kısıtlamalarını artırdı, Shenzhen daha fazla işletmeyi kapattı ve Dalian milyonları kilitledi, ekonomik belirsizliği yeniledi ve bazıları için okul yılının başlangıcını geciktirdi.

Şimdi birkaç gün sürecek olan yeni önlemler, Çin’in her salgını olduğu gibi durdurmayı amaçlayan “Dinamik Covid Sıfır” politikasındaki ısrarını yansıtıyor.

Çin’in zaten bocalayan ulusal ekonomisi için riskler, karantinaların çoğunlukla küçük şehirlerde olduğu bu ayın başlarına kıyasla daha yüksek. Çin’in güneybatısındaki Chengdu gibi büyük metropol alanlarda daha büyük artışlar veya uzun süreli yasaklar, durgun ekonomik büyümeyi etkileyebilir. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Nomura, Salı günü bir notta, Shenzhen’in güney teknoloji merkezi gibi şehirlerin önemini vurgulayarak, “Piyasalar önümüzdeki iki hafta içinde tekrar vurabilir ve bu da ekonomistlerin Cadde’deki bir başka kesinti turunu tetikleyebilir.”

Shenzhen’in 2,5 milyon kişiye ev sahipliği yapan Longhua bölgesi, Salı günü çeşitli eğlence mekanlarını ve toptancı pazarlarını kapattı ve büyük etkinlikleri durdurdu.

Longhua’nın bölge yetkilisi, insanların konutlara girmeden 24 saat önce negatif test sonuçlarının kanıtını göstermeleri gerektiğini ve restoranların müşteri sayısını kapasitelerinin %50’sinden fazlasına düşürmesi gerektiğini söyledi. Yeni kısıtlamaların Cumartesi günü sona ermesi bekleniyor.

Hareketler, Pazartesi günü açıklanan ve bu yıl Omicron alt tipinin birden fazla salgınıyla mücadele eden Shenzhen’de 6 milyondan fazla insanı etkileyen diğer üç bölgeyi içeren benzer önlemleri izledi.

Şehir yetkilileri yeni okul yılı için genel bir gecikme duyurusu yapmamış olsa da, ilkokul ve ortaokullarda çocuğu olan altı veli, okullarının erteleme konusunda kendilerine bilgi verdiğini ve birçok ebeveynin veli sohbet gruplarındaki belirsizlikten endişe duyduğunu söyledi.

READ  2022 PGA Şampiyonası Çıkışı: Justin Thomas ve Field, Southern Hills'de ne yaptı?

Çin’in kuzeydoğusunda soya fasulyesi ve demir cevheri ithalatı için önemli bir liman olan Dalian’da, yaklaşık 3 milyonluk büyük kentsel alanlar Salı günü Pazar gününe kadar sürecek bir karantinaya girdi. Ailelerin günlük ihtiyaçları için günde sadece bir kişi göndermelerine izin verilmektedir.

Kilitleme sırasında, zorunlu olmayan işçiler evden çalışmalı, imalat şirketleri ise sahadaki personeli azaltmalı ve yalnızca temel ve acil durum operasyonlarını sürdürmelidir.

Güneybatıdaki Chengdu şehrinde, Wuhu ve Qingyang ilçeleri Salı günü çeşitli turistik yerleri ve tur gruplarını askıya aldı ve okullar için güz döneminin başlamasını ertelemeyi planlarken, Jinniu ilçesi Pazartesi günü kısıtlamaları sıkılaştırdı. Üç ilçede toplam 3.5 milyon insan yaşıyor.

Salı günü 13,7 milyon kişiye ev sahipliği yapan kuzey Tianjin belediyesi, Cumartesi gününden bu yana dördüncü olan topluluk enfeksiyonlarını belirlemek için şehir çapında yeni bir Covid testi başlattı.

Başkent Pekin’e yaklaşık 3,5 saatlik sürüş mesafesindeki kuzeydeki Shijiazhuang şehrinde, dört büyük ilçe, Çarşamba öğleden sonraya kadar, temel işçiler hariç, 3 milyondan fazla kişiye evden çalışması talimatını verdi.

Anakara Çin, Salı günü yayınlanan resmi verilere göre, 29 Ağustos itibariyle 349 semptomatik ve 1.368 asemptomatik enfeksiyon dahil olmak üzere yerel olarak bulaşan 1.717 Covid enfeksiyonu bildirdi.

Pazartesi günü en fazla vakanın görüldüğü Tibet bölgesi, Sichuan eyaleti, başkent Chengdu ve Qinghai eyaleti ile 20’den fazla il, bölge ve belediyede vakalar bildirildi.

2,5 milyon nüfuslu Qinghai eyaletinin başkenti Jining, ana kentsel alanlarının kilitlenmesi, toplu taşımanın durdurulması ve yerleşim bölgelerinin dışındaki hareketlerin kısıtlanması talimatı verdi. Pazartesi günü başlayan karantinanın Perşembe sabahı kaldırılması planlanıyordu.

Hong Kong’da vakalar artıyor ve hükümet danışmanları enfeksiyonların bu hafta günde 10.000’e ulaşmasını bekliyor ve bu da yetkililerin artık gevşetilen kısıtlamaları sıkılaştıracağı endişelerini artırıyor.

Roxanne Liu, Ryan Woo, David Kirton ve Anne Marie Roantree’nin raporları; Lincoln Bayramı’nı düzenleme.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.