Şanghay Kilidi: Sakinler tahliye talep ediyor, bazıları anlıyor

PEKİN (AP) – Pazar gecesi, yüksek profilli bir Şanghay kompleksinin sakinleri, toplulukları tarafından uygulanan kilitleme kısıtlamalarını protesto etmek için sokaklara döküldü. Ertesi sabah serbest kaldılar.

Bu hafta Çin kentindeki sohbet gruplarında yayılan başarı hikayesi, hapsedilenlerin kafasında şu soruyu gündeme getirdi: Aynısını biz de yapmamalı mıyız?

Hafta sonu boyunca, diğer sakinler grupları kendi tesislerinde yönetimle karşı karşıya kaldı ve bazıları en azından kısmi bir tahliye kazandı.

Olayların ne kadar yaygın olduğu net olarak bilinmemekle birlikte, Yedi haftadan uzun süre kilitli kaldıktan sonra oluşan hayal kırıklığını yansıtır25 milyon kişinin yaşadığı şehirde günlük yeni vaka sayısı birkaç yüze düşmüş olsa da.

Bunlar, Çin’in komşu gruplarının propagandayı yaymak, sonuçlarını uygulamak ve kişisel anlaşmazlıkları çözmek için iktidardaki Komünist Partiye güvenme gücünü hatırlatıyor. Bu tür gruplar ve alt komiteler, özellikle Şanghay ve diğer şehirlerdeki bazılarının resmi kısıtlamalar gevşetildikten sonra bile sakinleri dışarı çıkarmayı reddetmesi nedeniyle şikayetlerin hedefi haline geldi..

Şanghay’da 21 milyondan fazla insan şu anda “ihtiyati bölgelerde” bulunuyor. Teorik olarak, dışarı çıkmakta özgürler. Uygulamada karar, yerleşik grupların elindedir ve bu da keyfi kurallardan oluşan bir kaleydoskopla sonuçlanır.

Bazılarının dışarı çıkmasına izin verilir, ancak haftanın belirli bir gününde yalnızca birkaç saatliğine veya özel olarak verilmiş bir geçiş kartına sahip olmalarına izin verilir. Bazı yerlerde sadece bir kişinin evden çıkmasına izin verilir. Diğerleri insanların gitmesini engeller.

Polonya’dan yüksek lisans öğrencisi Veronica Trussinska, “Yeniden açtığımızda, hiçbiri gerçek olmayan en az üç farklı tarih verildi” dedi.

“Konut komitesi bize bir hafta bekleyebileceğinizi ve 1 Haziran’da yeniden açacağımızı söyledi” dedi. “Kimse buna inanmıyor.”

Pazar gecesi, yağmurlu bir günde bir şemsiye altında, Pazar gecesi Huxianzu’nun en üst kampüsünde meydana gelen patlamadan iki gün sonra, kampüsünde bir düzineden fazla sakin yöneticileriyle yüzleşti.

READ  Angels-Mariners sinsi sinsi sinsi sinsi MLB'den 12 askıya alınmasına neden oldu

Çoğunluğu Çinli olan sakinler, bir evde kaç kişinin bulunabileceği konusunda herhangi bir süre sınırlaması veya kısıtlama olmaksızın ayrılmalarına izin verilmesini talep etti. Talepler karşılanmayınca bazıları ikinci gün greve gitti. Bu süre zarfında, dört polis memuru izliyordu.

Perşembe öğleden sonra, topluluk temsilcileri yeni bir politika ile her bir konut sakininin kapısını çaldı: isimlerini ve apartman numaralarını bir listeye yazın, sıcaklığı kontrol edin ve barkodu tarayın – serbest bırakıldılar.

Trussinska, hemşehrileri için “Dışarı çıkma şansımız oldu çünkü protesto edecek kadar cesurduk” dedi.

Şanghay Kilitlenmesi, insanların tecride alınmasına ve işyerlerinde uyuyan işçilere karşı protestoları kışkırttı. Tayvan’ın Quanta Computer Inc. Videolar sosyal medyada onların yönettiği bir fabrikanın çalışanları olduğunu gösterdi.

Partinin şiddetli anti-virüs kampanyasına, Çin’deki yüz milyonlarca insanın girişte apartman dairelerinde veya duvarlarla çevrili mahallelerde yaşadığı kentsel çevre yardım ediyor.

Yaptırım için ön saf, ülke çapındaki her kentsel hanedeki her sakini izlemekten ve kamu hijyeni ve sanitasyon düzenlemelerini uygulamaktan sorumlu olan mahalle yan komiteleridir.

Salgınla mücadele görevlerini yerine getiremedikleri için işten atılan veya eleştirilen kamu görevlileri örneğini bilenlerin çoğu, aşırı yaptırımdan yanadır.

1990’larda Komünist Parti vatandaşların dolaşımı üzerindeki kısıtlamaları hafiflettiği için mahalle gruplarının önemi azaldı, ancak Başkan Xi Jinping’in sosyal kontrolü sıkılaştırmaya devam etmesiyle yeniden ortaya çıkıyorlar.

Huixianju’daki olay, diğerlerinin sesini yükseltmesine neden oldu. Bu hafta dolaşan bir dizi videoda, yaklaşık iki düzine kişi Batı Nanjing Yolu polis karakoluna doğru yürüyüşe geçerek “Yasaya saygı göster, hayatımı geri ver” sloganları attı.

Jing’an bölgesindeki bir yerleşkenin sakinleri, geçen ay komşu kampüslerin kapılarının açık olduğunu gördüler – yine de kilitli kalıyorlar. Çarşamba günü, yaklaşık iki düzine kişi kapıda toplandı ve bir temsilci ile konuşmaya davet edildi.

READ  UCLA ve USC'nin Pac-12'yi Big Ten'e düşürmesi bekleniyor

“Mahalle tarafı liderlerinin ne planladığını anlamak istiyorum?” Bu kız videoda soruyor. Başka bir kadın, “İlerleme kaydediyor musunuz?” Diye sordu. Üçüncü bir sakin, yerleşkede bir süredir vaka olmadığı için şimdi özgür olmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Bir yetişkin, “Televizyonda işlerin açıldığını söylemediler mi? Televizyonda gördük” diyor.

Ertesi gün, topluluk bir günlük izinler verdi – sakinlerin Cuma günü iki saatliğine dışarı çıkmalarına izin verildi, daha sonra ne olacağı konusunda hiçbir bilgi verilmedi.

Şanghay makamları, normal hayata dönmek için Haziran ayı hedefini açıkladılar. Ama bazıları beklemiyor, sınırları biraz zorluyor.

Perşembe gecesi, Pazar günü protestonun gerçekleştiği aynı bölgede bir düzineden fazla genç bir sokak konseri için toplandı. Son şarkının “Yarın daha güzel olacak” videosu sosyal medyada çokça paylaşıldı.

Yakınlarda kırmızı ve mavi ışıklar ve farlar açık olan bir polis arabası park etmişti. Son şarkının sonunda, maskeli bir görevli gruba yaklaştı ve “Eh, eğleniyordunuz. Geri dönme zamanı. Kalabalık dağıldı.

___

Şanghay’da Associated Press araştırmacısı Si Chen ve Pekin’de yazar Joe McDonald rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.