San Antonio sıcağında karavan terk edildiğinde elli bir göçmen öldü

SAN ANTONIO (AP) – Yetkililer Salı günü havasız bir traktör römorkuna düştükten sonra ölen 51 kişinin kimliğini belirlemek için sıkı çalışmaya başlarken, Meksika ve Orta Amerika’dan umutsuz göçmen aileleri umutsuzca sevdiklerinin sözünü arıyorlar. Teksas’ta klima. Sıcaklık.

Meksika sınırından kaçırılan göçmenlerin hayatlarının alınması en ölümcül trajediydi.

ABD Teksas Temsilcisi Henry Kuller Associated Press’e verdiği demeçte, kamyon şoförü ve diğer iki kişinin tutuklandığını söyledi.

Kamyonun Teksas, Laredo’nun kuzeydoğusundaki bir sınır güvenlik kontrol noktasından geçtiğini söyledi. Interstate 35’te, kontrol noktası kaldırıldığında kamyonun içinde göçmen olup olmadığını bilmiyordu.

ABD Savcılığı tarafından yapılan suç duyurularına göre, müfettişler kamyonun kaydını San Antonio’daki bir apartman dairesinde buldu ve Meksika’dan iki kişiyi silah bulundurmaktan gözaltına aldı. Şikayetçiler ölümle ilgili özel bir iddiada bulunmadılar.

Polis şefi William McManus, Pazartesi öğleden sonra San Antonio’nun eteklerinde bir belediye çalışanının arka bahçeye park etmiş bir kamyonun yardım çığlıklarını duyduğunda cesetlerin bulunduğunu söyledi. Birkaç saat sonra ceset torbaları yere yayıldı.

Dördü çocuk olmak üzere bir düzineden fazla insan – vücutlarına dokunamayacak kadar sıcak – hastanelere kaldırıldı. Ölenlerin çoğunun erkek olduğunu söyledi.

San Antonio’daki iç güvenlik soruşturmalarından sorumlu özel ajan Craig Larapi’ye göre, ABD’deki kaçırma girişiminde ölenlerin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

San Antonio Belediye Başkanı Ron Niranberg, “Bu, şimdiye kadar yaşadığımız her şeyi aşan bir korku. Ne yazık ki önlenebilir bir trajedi.”

Başkan Joe Biden ölümler için çağrıda bulundu “Korkunç ve yürek parçalayıcı.”

“Yönetim, insan tacirlerinin ve hava korsanlarının savunmasız bireyleri kâr amacıyla ve ayrıca trajediyi çevreleyen siyasi ihtişamı sömürmelerini önlemek için mümkün olan her şeyi yapacaktır.

Youtube videosu küçük resmi

Yetkililer, göçmenlerin kendi ülkelerini veya ne kadar süredir yol kenarında terk edildiklerini bilmiyorlar.

READ  Ukrayna Haberleri: Zelensky iki üst düzey kolluk görevlisini görevden aldı

Salı öğleden sonra, tıbbi müfettişler kurbanların 34’ünü belirledi, ancak Bexar Bölge Komiseri Rebecca Clay-Flores, kimliklerini doğrulamak için parmak izi gibi ek adımlar attıklarını söyledi.

Meksika’nın San Antonio Büyükelçisi General Ruben Minutti, yanlarında getirdikleri belgelere göre, ölülerden 27’sinin Meksika kökenli olduğuna inanılıyor. Hayatta kalanların çoğunun beyin hasarı ve iç kanama gibi yaralanmalarla kritik durumda olduğunu söyledi.

Meksika dışişleri bakanlığının Kuzey Amerika departmanı başkanı Roberto Velasco Alvarez Twitter’da yaptığı açıklamada, ölenlerin en az yedisinin Guatemala’dan ve ikisinin Honduras’tan olduğunu söyledi. Yetkililer, yaklaşık 30 kişinin sevdiklerini aramak için Meksika büyükelçiliğine yaklaştığını söylüyor.

ABD sınırını Meksika’dan geçme girişimleri, son yıllarda her iki ülkede de binlerce can aldı.

En az yirmi yıldır ilk kez, ABD sınır yetkilileri göçmenleri güney sınırında sık sık alıkoyuyor. Göçmenler, bir yıldan daha uzun bir süre önce, Mayıs ayında neredeyse 240.000 kez durduruldu.

Halk Sağlığı Kurumu, Bölüm 42 kapsamında tahliye edilen göçmenler hiçbir yasal sonuçla karşılaşmadığından ve tekrarlanan çabaları teşvik ettiğinden, salgın öncesi aşamaları karşılaştırmak zordur. Yetkililer, Mayıs ayındaki toplantıların %25’inin bir önceki yıl içinde en az bir kez durdurulan kişilerle yapıldığını söylüyor.

Güney Teksas, uzun zamandır yasadışı geçişlerin yuvası olmuştur. Laraby, ABD’li yetkililerin her gün “oldukça yakın” göçmenlerle dolu kamyonlar bulduğunu söyledi.

Göçmenler tipik olarak 8.000 ila 10.000 dolar arasında ödeme yapıyor ve sınırın ötesinde bir traktöre yükleniyor ve San Antonio’ya taşınıyor ve burada Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nihai varış noktalarına daha küçük araçlara transfer oluyorlar.

Laraby, yolcuların ne kadar su aldığı ve cep telefonu taşımalarına izin verilip verilmediği de dahil olmak üzere koşulların büyük ölçüde değiştiğini söyledi.

Wolf, Pazartesi günü San Antonio’nun bir bölgesinde, araç hurda tahtalarıyla çevrili bir demiryolunun yanında keşfedilen kamyonun yoğun bir otoyola sürttüğüne inandıklarını söyledi.

READ  Hollywood oyuncusu Anne H, korkunç bir trafik kazası geçirdikten sonra komada.

San Antonio, son yıllarda yarı römorklardaki göçmenleri içeren bir dizi trajediye ve umutsuzluğa sahne oldu.

2017’de 10 göçmen öldü San Antonio’daki Walmart’ta park etmiş bir kamyona sıkıştıktan sonra. 2003 yılında kentin güneydoğusunda bir kamyonun içinde 19 göçmenin cesedi bulundu. 2018’de, 3 bin dolar talep eden ve beş yıldan fazla hapis cezasına çarptırılan bir adamın kullandığı bir karavanda 50’den fazla göçmen sağ olarak bulundu.

Diğer trajediler, göçmenlerin Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmasından çok önce meydana geldi ve Meksika’nın güneyinde bir otoyolda bir yarı römorkun devrilmesi sonucu 50’den fazla kişi öldü. Ekim ayında Meksikalı yetkililer, altı karavanda 652 göçmen bulduklarını söylediler. Sınıra yakın bir askeri kontrol noktasında durduruldu.

Isıya bağlı rahatsızlıkları nedeniyle hastanelere kaldırılan 16 kişiden bazılarının sağlık durumları kritik olarak Salı günü hastaneye kaldırıldı.

İtfaiye şefi Charles Hood, hastaneye kaldırılanların dokunulamayacak kadar sıcak ve susuz olduğunu ve karavanda su olmadığını söyledi.

Hood, “Sıcak çarpması ve yorgunluktan acı çektiler” dedi. “Klimalı bir çekiciydi, ancak o teçhizatta çalışan hiçbir klima ünitesi bulunamadı.”

Pazartesi günü San Antonio’da sıcaklık 100 derece Fahrenheit’e (38 santigrat derece) yakındı.

1990’ların başında, Big Rick, San Diego ve El Paso, Teksas’ta ABD sınır uygulamalarının yükselişi sırasında popüler bir adam kaçırma sistemi olarak ortaya çıktı.

Bundan önce, insanlar büyük ölçüde güvenli olmayan sınırı geçmek için küçük ücretler ödediler. 2001 terör saldırılarından sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde geçiş zorlaştıkça, göçmenler daha tehlikeli arazilerden sürüldü ve binlerce dolar ödemek zorunda kaldı.

Bazı avukatlar Biden yönetiminin sınır politikalarıyla bağlantı kurdu. ABD Göçmenlik Konseyi politika direktörü Aaron Reichlin-Melnick, aylardır böyle bir trajediden korktuğunu yazdı.

Twitter’da, “Meksika, Guatemala, Honduras ve El Salvador’dan gelen göçmenler için sınır bugün olduğu gibi sıkı bir şekilde kapatıldığından, insanlar giderek daha tehlikeli yollara itiliyor” diye yazdı.

READ  Petrol fiyatları: OPEC, Rusya'nın üretimi düştüğü için daha fazla teşvik düşünüyor

Çoğunluğu Meksika, Guatemala, Honduras ve El Salvador’dan gelen göçmenler, Mart 2020’den bu yana yürürlükte olan salgın kuralı kapsamında 2 milyondan fazla kez sınır dışı edildi ve sığınma talep etme fırsatlarından mahrum bırakıldı. Biden yönetimi politikayı sona erdirmeyi planladı, ancak Louisiana’daki bir federal yargıç Mayıs ayında hareketi engelledi.

ABD Gümrük ve Sınır Koruması, 30 Eylül’de sona eren 12 ayda güneybatı sınırında 557 ölüm kaydetti; bu, bir önceki yıl bildirilen 247 ölümün iki katından fazla ve gözetimin başladığı 1998’den bu yana en yüksek ölüm. Çoğu, ısıya maruz kalma ile ilgilidir.

___

Spot, San Diego’dan bildirildi. Associated Press muhabirleri Austin’de Acacia Coronado, Oklahoma’da Ken Miller ve Dallas’ta Terry Wallace’ı içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.