Sam Bankman-Fried şimdi Pazartesi günü Bahama mahkemesine iade edilmek üzere teslim olacak: kaynak

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried (2. L), 13 Aralık 2022’de Nassau, Bahamalar’da Bahamalar Kraliyet Polis Gücü memurları tarafından kelepçeli bir şekilde götürüldü.

Mario Duncanson | AFP | İyi resimler

FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, CNBC’ye verdiği demeçte, konuyu bilen bir kişinin Bahama hapishanesinde yargılanmak üzere tutulmasından günler sonra artık ABD’ye iade edilmeyeceğini söyledi.

Eski kripto milyarderi, iade haklarından resmi olarak feragat etmek için bu Pazartesi bir Bahama mahkemesine çıktı ve federal yetkililerin ABD’ye dönüşünü güvence altına almasının önünü açtı.

Suçluların iadesi, Bahamalar ve Amerika Birleşik Devletleri arasında 1991 yılında imzalanan bir anlaşma ile kanunlaştırılmıştır. Uygulamada, sanıkların itiraz etmek için çok sayıda fırsatı olduğundan, sürecin tamamlanması aylar veya yıllar alır. Bankman-Fried’in hukuk ekibi başlangıçta iadeyle mücadele etmeyi planladıklarını söyledi. Fikir değişikliği, Bankman-Fried’in federal davası için zaman çizelgesini önemli ölçüde hızlandırır.

30 yaşındaki MIT mezununun bir sonraki duruşması Şubat 2023’te yapılacak.

Bankman-Fried’in bir temsilcisi yorum yapmaktan kaçındı.

Bankman-Fried Pazartesi günü New York federal mahkemesinde elektronik dolandırıcılık, menkul kıymetler dolandırıcılığı, ABD’yi dolandırmak için komplo kurmak ve kara para aklama suçlamalarıyla suçlandı. Suçlu bulunursa, ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir. Eski FTX CEO’su, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından, FTX müşterilerini 2019’a kadar uzanan milyarlarca doları dolandırdığına dair benzer iddialarla eş zamanlı suçlamalarla karşı karşıya.

Bankman-Fried’in imparatorluğunun kalbinde, federal düzenleyicilerin FTX müşteri parasını milyarlarca dolar kaybettiren işlemlerde kullandığını iddia ettiği bir kripto hedge fonu olan Alameda Research vardı.

FTX’in düşüşü ne zaman hızlandı? CoinDesk tarafından bildirildi Kendi kendine yayınlanan FTT, Bankman-Fried’in hedge fonu Alameda Research’ün milyarlarca kripto krediyi teminat altına almak için kullandığı madeni parada oldukça yoğun bir pozisyon ortaya çıkardı. Rakip bir borsa olan Binance, FTT’deki hissesini satacağını açıklayarak büyük miktarda fon çekilmesine neden oldu. Şirket varlıklarını dondurdu ve birkaç gün sonra iflas ilan etti. SEC ve CFTC’nin suçlamaları, FTX’in müşteri fonlarını Bankman-Fried’in kripto hedge fonu Alameda Research ile bir havuzda topladığını ve müşteri mevduatlarında milyarlarca dolar kaybettiğini iddia ediyor.

READ  Pakistan'da sel felaketinde 380'i çocuk 1100 kişi hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.